nosljiva tehnologija

Pet stvari, ki jih morate vedeti pred nakupom pametne ure
26. 01. 2022 05.00Pametne ure in zapestnice so nam v času, ko so elektronske naprave postale glavno delovno orodje, po eni strani naredile veliko uslugo; če na zapestju ne bi imeli pametnega pripomočka, ki nas ves čas opozarja na to, da se je treba malo razmigati, bi bržčas cel dan v nezdravi pozi zrli v računalnik in se še pogosteje pritoževali zaradi nenavadnih bolečin v križu. Po drugi strani so nam pametne ure odvzele še tisti kanček svobodne nepovezanosti, tisti kratek trenutek, ko smo telefon zaprli v drugo sobo, laptop pospravili in uživali v tem, da nas nekaj trenutkov nihče ne bo moril. Bzzz, bzzz, brenči pametna ura, ki nas opozarja, da nekdo spet nekaj noče od nas – ja, stalna povezanost zna biti naporna.

Kaj je internet teles (IoB) in ali nas mora biti strah?
17. 01. 2022 05.00''S palčkami za bris so vam vstavljali antene, pri testiranju ste vsi dobili grafen oksid. Ta se je sposoben samosestaviti v vašem telesu; nobenih čipov in vezja ne potrebujejo, potrebujejo le grafen in postali boste internet teles,'' je pred nekaj meseci trdila Saša Petek, članica gibanja Osveščenih prebivalcev Slovenije (OPS). Na tem mestu nas ne zanima, ali so nam s palčkami za testiranje s pomočjo grafen oksida res vstavili nanoanteno iz hidrogela, temveč kaj je internet teles (IoB, angl. Internet of Bodies) in kaj pomeni za našo prihodnost.

Pametna očala za zalezovalce
21. 09. 2021 05.00Na trgu pametnih očal je srečo poskusilo že več podjetij. Najprej je z nenavadnim obraznim dodatkom poskusil Google – neuspešno. Z idejo očal, ki so opremljena s kamerami in dodatnimi funkcijami, se trudi tudi Snapchat, a množic jim ni uspelo navdušiti. V tretje gre rado, je rekel Facebook in v sodelovanju z Ray-Banom nedavno predstavil nove pametne naočnike.

Pet stvari, ki jih pričakujemo na področju tehnologije leta 2021!
16. 12. 2020 08.00Leto 2020 je bilo za vse nas stresno in milo rečeno nenavadno. A kljub vsem nevšečnostim so nas v težkih trenutkih razveseljevale tehnološke novice. ”Epidemija” zaslonov s hitrim osveževanjem, veliki premiki na področju mobilnih fotografskih sistemov, hiter razvoj tako ugodnih kot pregrešno dragih pametnih telefonov, izjemne nove igralne konzole, in, seveda, revolucija na področju procesorjev, kjer je Apple konkurenci nagnal strah v kosti. Bilo je tudi nekaj zdrsov, kot glavnega lahko izpostavimo Applovo skopuštvo z ukinjanjem priloženih polnilcev pot pretvezo varovanja okolja, a v celoti smo tehnološki navdušenci z izkupičkom lahko zelo zadovoljni. Vsi si želimo, da bo leto 2021 na skoraj vseh področjih lepše kot leto 2020, a na področju razvoja tehnologije si težko želimo sprememb. Kaj nas torej čaka v letu 2021?