navidezna resničnost

Ta očala postajajo velika svetovna uspešnica
10. 02. 2025 03.00Meta in Ray-Ban sta združila moči in ustvarila pametna očala, ki osvajajo trg. Posledice njihovega uspeha pa je občutilo predvsem podjetje Apple.

Navidezna resničnost: prihodnost tehnologije ali modna muha?
24. 02. 2024 05.00Več tisoč evrov vreden naglavni dodatek že tedne polni družbena omrežja, a kljub široki prepoznavnosti glavno vprašanje ostaja: so prihodnost tehnologije ali precenjena modna muha?

Apple vstopil na trg virtualne resničnosti!
07. 06. 2023 08.30Kar smo že dolgo pričakovali (in o čemer se je v tehnoloških krogih šušljalo že leta), se zdaj zares dogaja! Apple je predstavil svoja prva očala mešane resničnosti, ki vas bodo za "skromno" ceno več kot 3500 evrskih zelencev popeljala v umetni raj.

VR očala, ki uporabnika ubijejo, če ta v igri umre
10. 11. 2022 05.00Resničnost in digitalni svet postajata vse bolj prepletena, dogajanje v računalniških igrah pa tako realistično kot stvarnost. Če bo Palmer Luckey, sicer izumitelj VR očal Oculus Rift, svoja nova očala za navidezno resničnost spravil na tržišče, bodo ljudje v bodoče umirali zaradi videoiger.

Metaverzum, več kot samo virtualna resničnost
14. 07. 2022 05.00Tudi tisti, ki samo občasno zaidete na internet, ste verjetno že slišali za Metaverzum, prostor, ki bo osvobajal našo ustvarjalno domišljijo in ki prinaša novo obdobje digitalnih izkušenj, prostor, ki bo močno spremenil naravno našega dela, povezovanja in igranja. Kaj je in kako bo vplival na vašo izkušnjo z internetom v bodoče, izveste v nadaljevanju.

Metina očala AR: Ko se meja med virtualnim in resničnim zabriše
06. 07. 2022 05.00Zuckerbergovo podjetje Meta se že več let ukvarja z virtualno resničnostjo. Leta 2019 predstavljen Quest, preimenovana očala VR Oculus, ponujajo solidno izkušnjo virtualne resničnosti. A kot je Zuckerberg omenil že pri preimenovanju podjetja Facebook v podjetje Meta, cilj tega digitalnega velikana ni le omogočanje igranja iger VR.

Življenje v metasvetu
05. 11. 2021 05.00Že dolgo se pojavljajo ugibanja, da bo v prihodnosti tehnologija tako napredovala, da človeški delavci ne bomo več potrebni. V resničnem svetu ne bo služb in vsakodnevnih opravil, zato bomo svoje življenje prestavili v simulacijo, ki bo poskrbela za zadovoljitev naših potreb po delu, zabavi in druženju. Življenje v virtualni resničnosti, ki bi še pred nekaj leti zvenelo kot napoved privrženca teorij zarote, bo očitno postalo resnično hitreje, kot smo si predstavljali.

Navidezna resničnost za privajanje zapornikov na življenje izven zapora
05. 02. 2020 08.16Navidezna resničnost, ki jo v obliki računalniške simulacije omogoča VR tehnologija, ni uporabna zgolj zabavi in igranju računalniških iger, saj je njeno področje uporabe zelo široke in praktične narave – služi lahko tudi za treninge in simulacije (npr. testne vožnje), je del industrije 4.0, ki se uporablja za izdelavo prototipov, uporabna je v medicini in zdravstvu, pri nakupovanju, izobraževanju, v umetnosti in turizmu (navidezni obiski/potovanja), služi za vizualizacija podatkov, vse bolj je vpeta tudi v trg dela (virtualne konference, delo na daljavo). Navidezna resničnost nam torej v mnogočem pomaga tudi v resničnem življenju.

VR očala za krave – navidezni pašniki za boljše mleko
27. 11. 2019 09.05Navidezna in razširjena resničnost sta eni izmed glavnih tem na tehnološkem področju. Tehnologija je namreč v zadnjem obdobju toliko napredovala, da prinaša močno realistične navidezne svetove in posledično predstavlja ogromen potencial za igračarsko industrijo in, če sodimo po Rusih, tudi kmetijsko panogo.

Facebook se podaja v navidezno resničnost
28. 03. 2014 07.00Ameriško družbeno omrežje Facebook je napovedalo nakup ameriškega podjetja Oculus, ki se ukvarja z razvojem tehnologij za navidezno resničnost. Facebook po za podjetje odštel dve milijardi dolarjev, od tega 400 milijonov v gotovini in preostanek v delnicah.

Je prenos zavesti resnično mogoč?
28. 02. 2011 10.58Filozofi se že tisočletja ubadajo z dilemo, ali človeški 'jaz' obstaja v umu, telesu ali obeh. Švedski znanstveniki pa zdaj trdijo, da lahko človeški možgani fizični zaznavi telesa dodajo zunanje objekte, kot je na primer tretja roka.