nastanek življenja

Kako je nastalo življenje na Zemlji? Znanost ima novo teorijo
23. 03. 2025 04.00Znanstveniki so odkrili, da je voda nujna za nastanek življenja. Vendar ne na tak način, kot so mislili prej ...

Pozor! Zaradi tega lahko prezgodaj umrete
22. 03. 2025 04.00Ameriški znanstveniki so preko študij prišli do ugotovitev, katerih rezultati kažejo, da varna raven uživanja alkohola ne obstaja.

Zdaj je jasno, ali bi ljudje lahko živeli na Veneri
29. 12. 2024 04.00Čeprav sta si Venera in Zemlja podobni po masi, premeru, gostoti in oddaljenosti od Sonca, sta se njuni evolucijski poti močno razlikovali.

Kako zmanjšati tveganje za nastanek rakavih obolenj?
26. 11. 2024 10.43V mesecu novembru si številni moški pustijo rasti brke. Gre za prepoznavni znak mednarodnega gibanja Movember, ki v novembru ozavešča o pomenu zdravja moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja rakavih obolenj (rak prostate, rak testisov), duševnega zdravja in preprečevanja samomorov. Namen je krepiti zavedanje, da lahko za svoje zdravje največ storimo sami: z rednim samopregledovanjem in zdravim življenjskim slogom. Izjemno pomemben dejavnik tveganja naj bi bila zlasti prehrana, zato smo preverili, uživanje katerih živil bi bilo dobro omejiti in na kaj moramo biti še posebej pozorni pri sestavinah na deklaracijah prehrambenih izdelkov.

Znižajte stres s to preprosto spremembo
24. 10. 2024 14.40V današnjem hitrem tempu življenja, polnem nenehnih sprememb in nepredvidljivih izzivov, je stres naš stalni spremljevalec. Vsakodnevne obveznosti, delo in družinski izzivi pogosto povzročajo občutek preobremenjenosti. Za lažje premagovanje izzivov je ključno, da najdemo učinkovite načine za zmanjšanje stresa. Eden od pomembnih dejavnikov, ki vplivajo na naše počutje, je kakovost zraka v naših domovih.

Zaradi tega ste v veliki nevarnosti, da zbolite za rakom
24. 10. 2024 04.00Spodaj izveste, kako stres v resnici škodi našemu telesu in s čim lahko povzroči raka.

Za tem lahko zbolite, če predolgo sedite na stranišču
06. 09. 2024 04.00Predolgo sedenje na straniščni školjki lahko pripelje do resnih zdravstvenih težav.

Osupljiva dejstva o Soncu
17. 08. 2024 04.12Brez Sonca in vode na Zemlji ne bi bilo življenja. Sta glavni razlog, da ljudje in živa bitja sploh obstajamo.Ni presenetljivo, da ima Sonce svoj dan, to je 28. maj, ko obeležujemo svetovni dan Sonca, zvezde (sijočega plinskega nebesnega telesa), ki je planetu Zemlja najbližje. Od njega je oddaljena cca. 150 milijonov kilometrov. Več o Soncu in njegovih vplivih, ter tudi o tem, da vam pomaga opustiti kajenje, si lahko preberete v nadaljevanju.

Ta simptom povečuje možnost za nastanek erektilne disfunkcije
05. 08. 2024 04.00V študiji so raziskovali, na pojav katere bolezni bistveno vplivajo migrene pri mladih moških.

Hiperpigmentacijski madeži: zakaj nastanejo in kako jih odstraniti?
29. 06. 2024 04.00Hiperpigmentacijski madeži so lahko vir frustracij za mnoge. Ne glede na to, ali se pojavijo na obrazu, telesu ali med pri ženskah med nosečnostjo, te temne lise na koži lahko vplivajo na samozavest in kakovost življenja. Na srečo obstaja več načinov zdravljenja in strategij za učinkovito obvladovanje hiperpigmentacije.

To je trenutno najbolj priljubljena dieta na svetu
29. 06. 2024 02.30Pri tej dieti niste nikoli lačni, kilogrami pa se kar topijo.

Tako pitje alkohola vpliva na vašo prostato
26. 06. 2024 03.00Kakšen vpliv ima pitje alkohola na zdravje vaše prostate?

S pobudo #zVamiSmo v oporo športnikom
18. 06. 2024 05.00Duševno zdravje kot vezni člen sodelovanja med Nogometno zvezo Slovenije in Skupino Triglav.

7 znakov, ki žensko ''izdajajo'', da že dolgo ni imela spolnih odnosov
08. 04. 2024 05.00Da je spolnost koristna za zdravje, veste verjetno vsi, tokrat pa vam bomo predstavili bolj in manj očitne znake, ki kažejo na to, da ženska že dlje časa ni imela spolnih odnosov.

Znaki, da vaše telo proizvaja preveč stresnega hormona
06. 03. 2024 05.00Stresni hormon, ki mu pravimo kortizol in ga proizvaja nadledvična žleza, nam lahko povzroča številne zdravstvene težave. Naloga kortizola je, da lahko med stresom telo še vedno normalno funkcionirata. Kateri pa so znaki, da ga vaše telo proizvaja preveč, izveste v nadaljevanju.

Veste, kako je nastal Facebook?
06. 02. 2024 04.30Ob dvajsetletnici ene največjih novosti moderne dobe, Facebooka, ki je pomembno zaznamovala celotno družbeno in kulturno področje, poudarjamo nekaj življenjskih utrinkov njegovega ustanovitelja, danes multimilijarderja Marka Zuckerberga.

Vzroki in zdravljenje bolečin v sklepih – koraki do boljše kakovosti življenja!
29. 09. 2023 05.00Bolečine v sklepih so lahko izjemno moteče in omejujoče, pri čemer lahko negativno vplivajo na vsakodnevno življenje posameznika. Bolečine v sklepih so kompleksen problem, ki zahteva celosten pristop k razumevanju vzrokov, diagnosticiranju ter učinkovitemu zdravljenju.

5 spregledanih dejavnikov, ki povečajo tveganje za možganski tumor
17. 09. 2023 05.00Možganski tumorji so si precej različni – tako glede na izid kot način zdravljenja. Nanj lahko nakazuje vsakdanje težave, kot so glavobol, slabost in vrtoglavica, seveda pa to še ne pomeni, da gre za to bolezen, ki se lahko kaže tudi skozi nevrološke motnje, moten pretok tekočine, ki obdaja hrbtenjačo in možgane (likvor) itd.

Brotox? Da, tudi moški želijo biti mladi, lepi in zaželeni
14. 09. 2023 05.00Kozmetični posegi niso več samo za ženske.V resnici tudi nikoli niso bili. Tovrstno mišljenje je samo posledica stereotipnega razmišljanja družbe. Vedno več moških tako posega po botoksu za izboljšanje samozavesti, spolnega življenja in kariere.

Prednosti sočenja ali zakaj je treba uživati sveže stisnjeno sadje?
07. 04. 2023 10.00Sočenje sadja (in zelenjave) je eden od najbolj preprostih načinov za izboljšanje počutja in verjetno najlažji način, da telo oskrbimo z vitamini in minerali. Sveže stisnjeni sokovi so idealni za današnje čase, ko nam kronično primanjkuje ur v dnevu in težko zadostimo dnevnim potrebam po za zdravje nujnemu sadju in zelenjavi in se na našem jedilniku znajde industrijska in hitro pripravljena hrana, ki je precej osiromašena vitaminov in mineralov.

Režiserka Maya Zupano: To ni poklic za nekoga, ki se rad počuti varno in udobno
31. 03. 2023 05.00"Zdi se mi, da v tem delu ni veliko prostora za čustva. Veš, kaj je cilj, in delaš proti temu. Če imaš srečo, si obdan z ljudmi, ki delajo po istem principu. Če ne, imaš problem," pove mlada slovenska režiserka Maya Zupano, ki domuje in deluje v Londonu.

Kaj je mini možganska kap?
17. 01. 2023 05.00TIA oz. mini možganska kap, kot tudi pravijo tranzitorni ishemični ataki, je predhodnica možganske kapi oz. to pogosto napove in ima blažje posledice kot potencialno usodna možganska kap.

Zaradi tega raka lahko ostanete brez spolnega uda
05. 10. 2022 05.00Večina moških je seznanjena z rakom prostate, ki je najpogostejši rak med moškimi v Sloveniji, velika večina pa ne pozna raka penisa ali pa vsaj ne njegovih simptomov. Incidenca tega raka, ki sodi med urogenitalne rake – sem sodijo že omenjeni rak prostate, pa rak ledvic, germinalni tumor in rak sečnega mehurja – se je v zadnjih desetletjih močno povečala, lahko pa vas stane spolnega uda in s tem oropa moškosti.

O HPV z dr. med., spec. krg. Urško Kogovšek: ''Stigmatizacija analnih spolnih odnosov je neumnost, ki izvira iz nevednosti''
28. 09. 2022 05.00S humanim papiloma virusom (HPV) se tekom življenja vsaj enkrat okuži 80 odstotkov ljudi (podatek velja za zahodni svet), razloži dr. med., spec. krg. Urška Kogovšek. V stik z njimi pride večina spolno aktivnih oseb. HPV velja za eno najpogostejših prenosljivih spolnih bolezni. V večini primerov poteka brez simptomov ali znakov, lahko pa pride do nastanka (pred)rakavih sprememb.

Pred kriptonapadi ni varen nihče
14. 08. 2022 05.00Živimo v digitalni dobi, kjer sta informacijska in kibernetska varnost vse večjega pomena. Kibernetske napade lahko dojemamo kot novo obliko kriminala, žrtve pa niso več le velika podjetja. Z delom od doma se tveganje vdorov v domače računalnike še povečuje. Kako varni ste pred hekerskimi napadi? Kaj lahko storimo sami, da se bolje zaščitimo?

Toliko najdlje seže človekov pogled v vesolje
12. 07. 2022 12.00Ameriška vesoljska agencija Nasa je objavila prvo barvno fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb.

Zakaj nas peče zgaga in kako si lahko pomagamo?
08. 04. 2022 05.00Zgaga je pogosta zdravstvena težava in zelo razširjen pojav. Z njo se enkrat na leto sreča več kot polovica izmed nas. Zgaga poslabša kakovost našega življenja in nas omejuje pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti. Ponavljajoča se hujša oblika zgage je lahko znak hudega obolenja, ki zahteva strokovno pomoč. Zgaga se pojavi, ko prebavni encimi, neprebavljena hrana in želodčna kislina potujejo po požiralniku navzgor.

Usoda, zapisana v materinem znamenju: če imate znamenje na tem mestu, boste bogati
26. 01. 2022 05.00Ljudje smo radovedna bitja in želimo najti odgovor na vse, na vsa znamenja. Znanost nam je odgovorila na večino stvari, kar si še ne znamo razlagati, pa si pomagamo razložiti drugače, npr. s starodavnimi varovanji. Odgovorili smo si tudi na to, kaj simbolizirajo materina znamenja. Preverite, kaj o vas pove materino znamenje na točno določenem delu telesa.

Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
12. 01. 2022 05.00''Vedno je bolje dobiti vsa hranila v obliki hrane oziroma živil, saj smo temu ljudje najbolje adaptirani,'' pravi ustanovitelj Prehranske akademije in prehranski strokovnjak dr. Leon Bedrač, doktor kemijskih znanosti, ki trenutno bodoče farmacevte, kemike in kozmetičarje poučuje kemijo in različne strokovne predmete. V isti sapi dodaja, da 'živimo v svetu in okolju, kjer smo obremenjeni s številnimi stresorji, hranilna gostota prehrane pa je v hitrem tempu življenja pogosto močno zmanjšana, medtem ko je energijska gostota povečana, zato je v določenih primerih uporaba prehranskih dopolnil smiselna. Nanj smo naslovili številna ključna vprašanja, ki se tičejo prehranskih dopolnil, v njegovih odgovorih pa boste našli tudi tisto, kar morda niste želeli slišati, med drugim, da so prehranska dopolnila lahko samo pika na i in da gre samo za dopolnila in ne nadomestila za uravnoteženo in kakovostno prehrano.

Vlaga in plesen v stanovanju – zakaj nastane in kako odpravimo to nevarnost za naše zdravje?
09. 12. 2021 05.00Okolje, ki nas obdaja, pomembno vpliva na naše počutje in razpoloženje, posledično pa tudi na naše zdravstveno stanje. Osnovni dejavniki mikroklime, ki vplivajo na naše počutje, so temperatura, relativna vlaga, hitrost gibanja zraka, količina svežega zraka, temperatura tal in sten, čistoča, vonjave in plini. V hladnejših mesecih bivalne prostore pogosto premalo prezračujemo, kar raven vlage v prostorih zviša. To se odraža v plesni, kondenzaciji in neprijetnem vonju. Visoka vlažnost ni strup le za prostor, ampak tudi naše zdravje.