napake voznikov

Te napake nevede delajo lastniki vozil z ročnim menjalnikom
20. 06. 2024 03.00Čeprav vse več ljudi prisega na avtomatske menjalnike, pa tudi ročni še niso šli iz mode. Čeprav jih uporabljamo že desetletja, marsikateri voznik ne ve, kako se z njimi pravilno rokuje, in ne ve, da z določenimi navadami nehote škodijo svojemu jeklenemu konjičku.

Te vozniške navade škodijo vašemu avtomobilu
17. 05. 2024 02.00Ljudje imamo različne navade in nič drugače ni pri vožnji avtomobila, saj ima vsak svojo tehniko vožnje, s katero obvlada svojega jeklenega konjička. Čeprav smo se v avtošoli vsi učili istih pravil, se na cesti vsak obnaša nekoliko drugače, eni manj, drugi bolj prizanesljivo ne le do soudeležencev v prometu, ampak tudi do svojega avtomobila. Z marsikaterim početjem mu tudi nevede škodimo.

Zapis, ki daje misliti: so starejši vozniki res takšna grožnja za naše ceste?
17. 05. 2023 12.20Z leti postane naš reakcijski čas počasnejši in to se pozna tudi pri vožnji. V poplavi avtomobilov, ob rednih gnečah in nestrpnosti voznikov se starejši vozniki, ki so odraščali v nekih drugih časih, toliko težje znajdejo v prometu. Pogosto delajo napake, ki so lahko usodne – ne le zanje, pač pa tudi druge voznike ter so tako grožnja ne le sebi, ampak tudi drugim udeležencem v prometu.

Zakaj starejši potrebujejo osvežitev vozniškega znanja?
23. 03. 2023 09.45Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejša od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. Zgovorna je tudi statistika, saj je v lanskem letu največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Zakaj je temu tako, kaj lahko starejši naredijo za večjo varnost v prometu in kako jim lahko tudi bližnji pri tem pomagamo, pa v nadaljevanju.

To početje na cesti je kaznivo, a to počnete tudi vi
16. 05. 2022 05.00Dejstvo je, da je prometna kultura Slovencev na precej nizkem nivoju, če ne kar na psu. Na slovenskih cestah smo vsak dan priča objestnim voznikom, ki mislijo, da je asfalt njihov, prehitevajo po desni, se prilepijo na zadek drugega vozila, gestikulirajo itd. Tovrstna agresija, ki povzroča veliko nevarnost na cesti, je žal le redko kaznovana. Sem sodita tudi opozorilno utripanje (t. i. blendanje) in hupanje, ki sta dovoljena le v redkih primerih.

Smo Slovenci naklonjeni avtonomnim vozilom?
22. 03. 2021 06.00AMZS je izvedla vseevropski projekt na področju raziskav in razvoja avtonomne vožnje BRAVE (BRidging gaps for the adoption of Automated VEhicles), ki ga je v sodelovanju s partnerji iz sedmih držav izvajala vse od junija 2017, njegov cilj pa je bil izpopolniti tehnologijo pogojno avtonomnih vozil in jo prilagoditi raznolikim zahtevam v cestnem prometu. Ob koncu projekta so znani izsledki obsežnih raziskav, ki jasno kažejo, kako slovenski vozniki v primerjavi z vozniki v drugih državah sprejemajo uvajanje avtonomnih vozil in avtonomne vožnje.

Večina voznikov je na ponovitvi izpita imela »pretežko« nogo
16. 11. 2020 11.02Skoraj 200 izkušenih voznikov se je pod okriljem Zavarovalnice Triglav znova odpravilo na izpitno vožnjo.

Tudi vi delate to začetniško napako?
16. 03. 2020 12.01Čeprav je večina voznikov prepričanih, da zna pravilno uporabljati krožišča, pa slika s terena kaže drugačno podobo. Kljub temu, da so krožna križišča z vidika varnosti in pretočnosti učinkovit ukrep, pa nepoznavanje pravil – zaradi tega bi na testu pogrnilo veliko slovenskih voznikov – vodi do nepotrebnih konfliktnih situacij in sivih las.

V tem so v Sloveniji najboljši Celjani
30. 01. 2020 11.49Na Turneji mobilnosti bi vozniški izpit ponovno opravila tretjina voznikov, največ v Celju.

1 na 1 s krožišči: vse, kar morate vedeti o vožnji skozi krožišča
27. 11. 2019 07.24Vozniki, ki dnevno uporabljajo krožna križišča oz. krožišča, kot jim pogosteje pravimo, so priča številnim spornim situacijam. Marsikdo se krožišč boji. Marsikateri voznik bi pogrnil na vozniškem izpitu, če bi ga povprašali, kako jih pravilno uporabljati. Čeprav so krožišča dokazala svoje prednosti, pa prihaja do številnih težav pri uporabi. Zato je na slovenskih cestah vse več kanaliziranih krožišč z nizko betonsko pregrado, ki preprečujejo sporne situacije.

Poznate pomen teh kontrolnih lučk na armaturni plošči?
02. 06. 2019 08.32Verjetno ste ob vžigu avtomobila opazili kontrolne lučke na armaturni plošči, ki se po nekaj sekundah po večini ugasnejo, a je treba vedeti, kaj pomenijo, če katera izmed njih zasveti, saj niso samo za okras. Če namreč določena lučka gori tudi, potem ko ste avto zagnali, ima ta določene težave. Veste, kaj posamezni simboli pomenijo?

Varnost na cesti bo zagotavljala tehnologija
17. 05. 2018 18.47Da bi zagotovili večjo varnost v cestnem prometu, bodo morali biti vsi novi avtomobili po načrtih Evropske komisije v bodoče opremljeni s celo vrsto elektronskih nadzornih sistemov. Bruselj želi s tem odpreti tudi pot v prihodnost avtomobilov brez voznika ter občutno zmanjšati število smrtnih žrtev na cestah po Evropi.

Krožna križišča so za nekatere še vedno težava
25. 10. 2016 13.33Krožišča so za udeležence prometa varnejša, promet v njih naj bi potekal veliko bolj tekoče kot v klasičnih križiščih. A obenem je za vožnjo skozi njih potrebne veliko osebne vozniške presoje in dobro poznavanje pravil v cestnem prometu. Pod drobnogled smo vzeli krožna križišča z dvema ali več prometnimi pasovi, ki slovenskim voznikom povzročajo največ težav.

Pozor, to je lahko tudi smrtno nevarno!
05. 08. 2016 09.01Vožnja avtomobila velja za eno najtežjih življenjskih opravil. Verjetno se vas je večina ob tem nasmehnila, vendar zaradi velikega števila nalog, ki jih mora voznik opraviti hkrati, gre dejansko za zelo zahtevno opravilo.

Tudi vi to počnete takole? Posledice so lahko katastrofalne!
11. 12. 2015 08.16Ste tudi vi eden tistih, ki v avto sede oblečen v debelo bundo, se na hitro pripne z varnostnim pasom (ali celo ne, da ga ne bi 'tiščalo' zaradi debele bunde) in se odpravi na pot? Tudi vi otroku, preden ga zavežete z varnostnim pasom, ne slečete bundice? Posledice takšnega početja so lahko zelo hude, je pokazal 'crash test', ki ga je izvedel nemški Adac. Po nasvet smo se obrnili na Javno agencijo republike Slovenije za varnost prometa.

Smrtonosne avtocestne dirke
30. 08. 2013 08.15’Sfrizirane’ Honde, prometne urbane ceste, zamaskirani mladeniči, ki so komaj pridobili vozniško dovoljenj. Vse skupaj začinjeno s policijskimi pregoni in hudimi prometnimi nesrečami. Tako ’dirkajo’ v deželi samurajev.

Telefon, ki ga lahko uporabljate med vožnjo
26. 04. 2013 08.12Uporaba mobilnega telefona med vožnjo je nevarno opravilo, zato je v večini držav prepovedano. Če tudi v avtomobilu ne morete brez telefoniranja, je to prava rešitev za vas.