kibernetika

Kaj je kibernetska vojna in kako poteka?
05. 12. 2022 05.00Pojme heker, kibernetska vojna in digitalna varnost poznamo že vsi. Z razvojem tehnologije se sicer hitro razvijajo vse bolj napredni načini obrambe pred tehnološkimi zlikovci, a hitremu tempu razvoja sledijo tudi slednji, ki z vse bolj premišljenimi in naprednimi kibernetskimi napadi povzročajo preglavice nacionalnim varnostnim službam. Hekerji lahko z napadi na ključno infrastrukturo, kot sta vojaški komunikacijski sistem in električno omrežje, ustvarijo resno varnostno grožnjo, česar se svetovne velesile vedno bolj bojijo. Mnogi verjamejo, da bodo v naslednji veliki vojni ključno vlogo igrali prav računalniški napadi, zaradi česar imajo vse vojaške velesile od ZDA do Severne Koreje aktivne ekipe elitnih hekerjev, ki znajo tako napadati kot tudi braniti pred kibernetskimi napadi.

Vojna 2.0: ko letala strmoglavijo hekerji, ne rakete
20. 05. 2022 11.30Čeprav sami morda (še) niste bili žrtev kibernetskega napada, to ne pomeni, da se vas kibernetska varnost ne tiče. To je podobno kot politika, četudi jo ignorirate, ta vpliva na vaš vsakdan. Enako velja za kibernetske napade. Tarče napadov namreč niso le posamezniki in manjša podjetja, ampak vse pogosteje tudi dostopi do energetskih vozlišč, državni servisi, infrastrukture, odprte v splet itd. Vse to vpliva na naša življenja in nenazadnje na potek vojn, saj bodo v bodoče več letal strmoglavili kibernetski napadi kot rakete.

Hekerji: Od vdorov v državne sisteme do seks škandalov!
27. 01. 2015 12.53Hekerji predstavljajo veliko grožnjo tako poslovnežem, podjetjem, kot tudi posameznikom širom sveta. Le nekaj minut in lahko uničijo vse, kar ste do tedaj imeli – uničijo vašo spletno stran, spletno trgovino, ukradejo vaše podatke, fotografije, zasebna sporočila, se dokopljejo do tajnih državnih dokumentov, kradejo podatke s trdega diska in serverjev in še in še.