izgorelost

5 nasvetov za vadbo ob koncu tedna
28. 02. 2025 04.00To morate prebrati vsi, ki čez teden ne uspete telovaditi.

12 znanstveno dokazanih koristi joge
10. 12. 2024 03.00Joga izvira iz starodavne Indije kot praksa, katere namen je izboljšati duhovni razvoj in spodbuditi odnos med umom in telesom.

Toliko kilometrov bi morali preteči na dan
02. 09. 2024 04.45Če šele začenjate teči ali želite povečati svojo aktivnost, se morda sprašujete, koliko kilometrov preteči na dan.

Začel se je retrogradni Merkur, najbolj bodo nastradala ta 3 znamenja
05. 08. 2024 03.00Z današnjim dnem je stopil v veljavo retrogradni Merkur, ki bo trajal vse do 28. avgusta, kot vedno pa s sabo prinaša kup težav. Najslabše se bo v tem času godilo trem astrološkim znamenjem.

S pobudo #zVamiSmo v oporo športnikom
18. 06. 2024 05.00Duševno zdravje kot vezni člen sodelovanja med Nogometno zvezo Slovenije in Skupino Triglav.

Tako lahko obvladate stres na štartu in dosežete uspeh kariere
21. 05. 2024 02.00Trema, ščemenje v trebuhu, po križu teče hladen znoj, vi pa tik pred štartno črto ... Veste, kako tovrsten stres vpliva na vašo športno predstavo? Za vas imamo tudi nasvete, kako se temu izogniti.

Imate težave z vrtoglavico? Ta spremlja številne bolezni
06. 04. 2024 04.30Vrtoglavica ni bolezen, ampak stanje, ko ima posameznik občutek, da se giba okoli predmetov oz. se predmeti gibajo okoli njega, stanje pa lahko traja od nekaj sekund do več ur ali celo dni. Vzroki za vrtoglavico, ki je posledica motnje v delovanju ravnotežnega sistema (težave v notranjem ušesu), so zelo različni.

Kako prepoznati pretreniranost? To so znaki kronične utrujenosti
28. 01. 2024 02.15Ljudje v veliki želji včasih pretiravamo (in pogosto v njej tudi pregorimo). Stremimo k vedno boljšim rezultatom, si zastavljamo vedno višje cilje, zadajamo intenzivnejše treninge. Vas vse boli? Ste ves čas utrujeni? Vas misel na trening ne razveseli in vsak dan bijete boj s samim seboj, da greste oz. opravite trening? Razlog za to bi lahko bila pretreniranost, ki ni samo težava vrhunskih športnikov, ki trenirajo po več ur na dan. Kako jo prepoznate in kako odreagirati nanjo?

Kaj je sendvič generacija?
19. 12. 2023 05.00Izraz "sendvič generacija" se nanaša na generacijo posameznikov, ki se znajdejo med dvema skupinama, za katere prevzamejo odgovornost in skrb. Ta generacija je simbolično "stisnjena" med svojimi starši in svojimi otroki ali drugimi družinskimi člani, za katere skrbijo. Pogosto so preobremenjeni in zbolevajo za kroničnimi boleznimi.

Kako na naraven način povečati raven testosterona?
10. 08. 2023 05.00Testosteron je glavni in najpomembnejši moški hormon. Toda z leti raven tega spolnega hormona, ki uravnava spolni nagon (libido), varuje srce, skrbi za kostno maso in mišično moč ter ščiti pred osteoporozo, začne naravno upadati.

10 razlogov, zaradi katerih izgubljate mišično maso
10. 01. 2024 05.15Pridobivanje mišične mase je poseben proces, ki ima svoje zakonitosti, in če želite pridobiti na masi, morate ubrati celosten pristop in izpolnjevati naslednje pogoje – uživati dovolj kvalitetnih hranil, si privoščiti dovolj počitka in treninge s poudarkom na volumnu. Ne smete pa početi sledečega, sicer spodkopavate lastne cilje.

Kaj je sekundarni stres?
10. 03. 2023 05.00Sočustvovanje z ljudmi, ki gredo skozi težko obdobje, je naraven odziv človeka, a to lahko privede do t. i. sekundarnega stresa, ki velja za ekstremno obliko empatije.

Šport in glava ali kako sta povezana um in telo
06. 03. 2023 05.00Kot človeška bitja pogosto razmišljamo o svojih telesih in umih kot o ločenih entitetah, v resnici pa so globoko povezani. Stanje našega telesnega zdravja lahko močno vpliva na naše duševno počutje in obratno. Kot osebni trener sem iz prve roke videl, kako pomembno je upoštevati tako telo kot duha, ko gre za doseganje splošnega dobrega počutja. V tem članku bom delil nekaj nasvetov o tem, kako sta telo in um povezana in kako lahko to znanje uporabite za optimizacijo svojega zdravja in telesne pripravljenosti.

5 najbolj pogostih duševnih motenj pri moških
21. 02. 2023 05.00Duševne motnje so nekaj, za čimer trpi vsak sedmi Slovenec, vsaj enkrat v življenju pa se bo z duševnimi motnjami soočil vsak tretji Slovenec. Duševno zdravje ne pomeni le odsotnost bolezni in težav, ampak dobro počutje, uspešno soočanje z izzivi in uresničevanje svojih potencialov.

Kako biti bolj produktiven na delovnem mestu?
27. 01. 2023 05.00Včasih se zdi, da tudi 10 ur ni dovolj, da bi se prebili skozi vse delo, zato je še kako pomembno, da se znamo na delovnem mestu organizirati in kar najbolje unovčiti ure, ki jih imamo na razpolago. Kadar imate veliko zadolžitev, lahko delate nadure oz. na delu ostanete dlje časa – a kdo si to v resnici želi? Lahko pa ste bolj produktivni in delo zaključite ob času. Povečanje učinkovitosti na delovnem mestu ni neka znanost, le dobro se moramo znati organizirati in bolje upravljati s časom.

Kaj je gozdna kopel?
12. 07. 2022 05.00Gozdna kople je pot do boljšega zdravja in počutja s preživljanjem časa v gozdu oz. naravi.''Umetnost gozdnega kopanja je umetnost povezovanja z naravo z vseminašimičutili,'' razlaga dr. Quing Li. Gozdno kopanje oz. gozdna kopel omogoča, da vsrkate gozd z vsemi čuti.

Triki za večjo produktivnost: živa žaba za zajtrk
07. 03. 2022 05.00Vsak od nas se vsaj občasno sreča z vprašanjem, kako povečati svojo produktivnost. To se največkrat zgodi takrat, ko nam začne drastično primanjkovati časa zase in ko se znajdemo v primežu nenehnega dela. Produktivnost pomeni, da delamo manj, a pametneje – ni pomembno število ur, vloženih v delo, temveč količina dela, ki jo opravimo v teh urah. Ko razvijemo prave tehnike, lahko delamo učinkoviteje in kakovostneje, ob tem pa nam ostane več časa za zasebno življenje. Ste že preizkusili trike, ki jih izpostavljamo v nadaljevanju?

Kaj je počasno potovanje, kontrapunkt današnjemu turizmu? Tip potovanja, ki je bolj kot to miselnost
20. 01. 2022 05.00Počasno potovanje oz. t. i. ''slow travel'' je vedno bolj aktualen potovalni trend , ki omogoča obogateno potovalno izkušnjo. Je popolno nasprotje hitrega načina življenja in plehkega "Insta turizma", popularnega dandanes. Poudarek daje ne le destinaciji, ampak tudi poti. Potovanju vrača njegovo bistvo – da izkusimo lokalno kulturo. Mnogi danes turizem vidijo samo kot priložnost za nabiranje všečkov na fotogeničnih lokacijah in odhajajo tja, da bi od tam prinesli fotografije. Počasno potovanje je v resnici bolj miselnost kot tip potovanja. Gre za to, da je kvaliteta pomembnejša od kvantitete.

Te knjige Slovenci v času karantene najraje beremo
11. 04. 2020 06.00V času epidemije koronavirusa mnogi čas preganjajo s knjigo v roki. Številni so zaradi ukrepov vlade za zajezitev bolezni Covid-19 dobili priložnost, da končno posežejo po tistih platnicah, na katerih se je že predolgo nabiral prah. Kljub temu, da so bile knjigarne primorane v tem času zapreti svoja vrata, se je vsa prodaja knjig preselila na splet. Preverili smo, kaj Slovenci ta čas najraje beremo.

9 načinov, s katerimi boste preprečili izgorelost
28. 01. 2020 06.41Sindrom poklicne izgorelosti postaja vse večji in najpomembnejši s stresom povezan problem zaposlenih. Ne le, da povzroča ekonomske in socialne izgube, predstavlja tudi velik zdravstveni problem.

Pomahajte izgorelosti v slovo
21. 10. 2019 07.52Ali zjutraj s težavo vstanete, se počutite preobremenjene in so vsakodnevni izzivi za vas prava mora? Ali se počutite nemočne in se vam zdi, da vaše delo ni cenjeno? Potem ste na poti ali pa že v stanju izgorelosti.

Bomo v prihodnosti delali le en dan na teden?
27. 06. 2019 07.09Leta 1930 je slavni ekonomist John Maynard Keynes napovedal, da bo tehnološki napredek povzročil, da bomo nekoč delali samo še 15 ur na teden. Številna podjetja po svetu so že preklopila na štiridnevni delovnik, kot je pokazala nedavna raziskava, pa je tudi to očitno preveč. Koliko bi morali v resnici delati?

Kaj je krivo za sušo med rjuhami?
07. 04. 2017 10.49Raziskave kažejo, da imamo danes manj časa za spolnost – prav to pa je verjetno eden od razlogov, da toliko partnerstev obstaja praktično povsem brez nje, saj partnerja seksata manj kot desetkrat letno.

Pisala nam je: Zgodi se ji vsakič po spolnem odnosu!
30. 10. 2015 12.33Zdravo, Brane! Nisem slišala še za tak primer, pa se obračam k tebi, ker ti itak vse veš! Po spolnem odnosu začnem jokati. Orgazem tu ne vpliva, saj jokam tudi, če orgazma ne doživim. Tudi po samozadovoljevanju planem v jok. Moj partner se (seveda) vsakič ustraši, vendar mu trdim, da so solze sreče. Pa niso. Počutim se utesnjena, osramočena, jezna ... Zelo rada seksam in se samozadovoljujem, obožujem občutek orgazma, vendar mi je po drugi strani vsakič žal. V roku pol ure do ene ure občutek mine. Če ti kaj pomaga: stara sem 24 let in s partnerjem sva skupaj že 3 leta. Nočem, da se počuti krivega. Razvaja me, imava se res super in seks je odličen (razen končni detajl). Prosim te, pomagaj. Jokica