dostopnost

S tem operaterjem so Slovenci najbolj zadovoljni
07. 02. 2025 04.30TV stalno prekinja, vmesnik ne deluje ali se kar sam ugaša, prihaja do motenj signala, zakupljen imam 5G, a ta ne deluje ... To je le nekaj izzivov, s katerimi se, sodeč po zapisih na raznih spletnih forumih, soočajo slovenski uporabniki telekomunikacijskih storitev. Mnogi rešitve najprej poskušajo najti na svetovnem spletu, saj z uporabniško podporo operaterjev nimajo najboljših izkušenj: moti jih predvsem neodzivnost, nestrokovnost, tudi neprofesionalen odnos. A veliko je tudi takih, ki so s podporo svojega operaterja izjemno zadovoljni, odličnost enega med njimi pa potrjuje tudi najnovejša raziskava.

Tem mitom o ljubezni nikar ne nasedajte
19. 11. 2024 05.00O ljubezni, zlasti moderni, kroži kar nekaj mitov in čas je, da jih razbijemo.

Slovenec, ki je prehodil 4.300 kilometrov: Pot je nerealno lepa
20. 10. 2024 05.00Leta 2019 je Luka Zevnik prehodil znameniti Camino de Santiago, tri leta kasneje 3.500 kilometrov dolgo Apalaško pot, letos pa še Pacifiško pešpot, ki se s skoraj 4.300 kilometri razprostira od mehiške do kanadske meje. Pot preči kar sedem nacionalnih parkov ter številna zaščitena naravna območja, pokrajina pa je prava paša za oči. Ker zanimanje za pot narašča, pritisk na naravo zmanjšujejo z omejevanjem obiska, kar pomeni, da moraš za pohod pridobiti dovoljenja.

Kako se ne zrediti v hladnejših mesecih?
07. 10. 2024 04.00Prihajajo hladnejši meseci in krajši dnevi, s čimer bo možnosti za rekreacijo bistveno manj kot do zdaj. A brez skrbi, spodaj najdete nasvete, kako boste ostali fit tudi v hladnejših mesecih.

Tako lahko podaljšate življenjsko dobo baterije iPhona
12. 09. 2024 04.45Tehnični strokovnjak pravi, da "skrite" nastavitve na iPhonu skoraj podvojijo življenjsko dobo baterije naprave.

Za tem sindromom trpi vedno več ljudi
10. 09. 2024 04.00Ste že slišali z FOMO? Gre za novodobni sindrom, za katerim iz dneva v dan trpi več ljudi.

So na internetu sploh še ljudje?
03. 08. 2024 04.45Odgovor na to ponuja kontroverzna teorija zarote, imenovana tudi teorija mrtvega spleta.

Kako prepoznati fotografijo, ki jo je generiral AI?
07. 04. 2024 03.30Umetna inteligenca je postala srhljivo dobra in hkrati bolj dostopna kot kadarkoli. Vsakdo jo lahko uporabi za pisanje presenetljivo dobrih besedil, obnavljanje dolgih vsebin in ustvarjanje zabavnih slik.

Kaj je boljša rešitev za izgubljene zobe – zobni mostiček ali implantat?
02. 04. 2024 03.09Danes pozornost namenjamo temi, s katero se sreča veliko Slovenk in Slovencev: kaj storiti, ko ti izpade en ali več stalnih zob? Za nekatere je to tabu tema, saj je z izgubo zob pogosto povezana stigma o slabi higieni.

Kriptovalute in decentralizacija: se bliža konec centraliziranih bank?
31. 03. 2024 04.57S trenutnim centraliziranim bančnim sistemom je marsikaj narobe; izkušnje preteklih kriz so pokazale, da so odločitve tistih, ki ga nadzorujejo, pogosto nepremišljene. Pohlep in naivnost finančne elite sta botrovala tudi globalni finančni krizi leta 2008, ki je prizadela večino svetovnega prebivalstva. Bitcoin, prva kriptovaluta, je nastala prav kot odziv na nesmotrno finančno gospodarjenje centraliziranih ustanov. Satoshi Nakamoto, njegov skrivnostni ustvarjalec, je želel ustvariti digitalni denar, ki bi ljudi zavaroval pred slabimi odločitvami drugih.

Bi morali prepovedati umetno inteligenco?
28. 03. 2024 04.53Najbistrejši umi tehnološke revolucije so že večkrat izrazili skrb zaradi vse večjih sposobnosti umetne inteligence. Mnogi so že slišali za Muskovo slavno izjavo, da je AI za človeštvo bolj nevaren od atomske bombe. Tudi Wozniak je že opozoril na možnost uporabe naprednih orodij umetne inteligence v zle namene. Največji skeptiki svarijo pred nadaljnjim razvojem, ki bi lahko v kratkem vodil do umetne generalne inteligence, ali pa predlagajo celo popolno prepoved te vzhajajoče tehnologije. Zakaj so tako zaskrbljeni?

Zakaj so nahrbtniki najboljše poslovno darilo za moške?
13. 02. 2024 04.08Ste se kdaj vprašali, zakaj je nahrbtnik tako priljubljeno poslovno darilo, še posebej med moškimi? V današnjem hitrem tempu življenja, kjer se prepletajo poslovne obveznosti, prosti čas in športne dejavnosti, moški želijo darila, ki niso samo privlačna, ampak predvsem praktična in uporabna.

10 psiholoških trikov, s katerimi boste vedno izšli kot zmagovalec
12. 02. 2024 12.42Komunikacija z ljudmi ni vedno najlažja in je lahko polna izzivov. Ne glede na to, ali ste na delovnem mestu, v krogu družine, prijateljev ali v kakšni drugi situaciji, s temi psihološkimi triki boste vzpostavili dobre odnose z ljudmi, ki vas obkrožajo.

Slovenci radi obiskujejo Sarajevo, dodaten razlog pa je tudi presaditev las v VatanMedu
07. 02. 2024 05.00Morda ste že opazili spremembe pri vašem sosedu, prijatelju ali sodelavcu - novo, sijočo in močno lasišče, kjer je prej bila pleša. Če ste slišali, da so namesto potovanja v Turčijo izbrali destinacijo bližje domu, to ni nič novega. Sarajevo je postalo središče za presaditev las, zahvaljujoč kliniki VatanMed, ki uspešno deluje v glavnem mestu BiH že več kot dve leti.

Slavni igralec opozarja, da večina igralcev trpi za previsokim egom
20. 01. 2024 05.00V zadnjem desetletju je ameriški igralec Finn Wittrock postal izjemno prepoznaven predvsem zaradi svojih vlog v številnih filmih in serijah, kjer igra sociopatske like. Kot otrok je odraščal v gledališki družini, kar mu je dalo dober vpogled v filmsko industrijo že od malih nog. Nedavno je v intervjuju govoril o pomembnih lastnostih, ki bi jih po njegovem mnenju morali imeti igralci danes.

Rabljeni telefoni v rekordnem povpraševanju po izidu iPhone 15
27. 10. 2023 05.00Apple vsak september množicam predstavi najnovejšo različico iPhona. A medtem ko največji navdušenci z veseljem zanj odštejejo 1400 evrov ali več, spet drugi to priložnost izkoristijo, da kupijo rabljen iPhone 14 ali iPhone 13.

Kako izbrati pravo ograjo za moje dvorišče?
28. 11. 2022 05.00Aluminij, les, PVC, kompozit, železo, pa še marsikaj bi lahko našteli – vse to so materiali, iz katerih so danes izdelane ograje za dvorišča. Zaradi tega ima marsikdo popolnoma upravičeno pri izbiri prave ograje velike težave. Ste tudi vi med njimi?

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''
10. 11. 2022 05.00''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

O samomorih z doc. dr. Nušo Zadravec Šedivy. ''Stiska ni nekaj trajnega in brezizhodnega, ampak jo je na ustrezne načine mogoče učinkovito naslavljati, težave pa reševati''
28. 10. 2022 05.00Ste vedeli, da na svetu vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora? Preprečevanje samomora je odgovornost celotne družbe, vsakega posameznika. ''Preprečevanje samomora je naloga vseh nas, saj lahko vsak posameznik prispeva k ustvarjanju mreže pomoči in podpore za posameznika v stiski. Vsak od nas je lahko tista oseba, ki prva prepozna, da se s posameznikom nekaj dogaja, da je v stiski, vsak izmed nas je lahko tudi tisti, ki to osebo prvi povpraša o njegovi stiski in mu prisluhne ter ponudi podporo in pomoč,'' pove doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih., ki deluje na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič in Slovenskem centru za raziskovanje samomora. Opaža, da se ''v zadnjih letih mediji vse bolj zavedajo svoje odgovornosti pri poročanju o samomoru in se pri pripravi prispevkov s tovrstno vsebino opirajo na smernice o odgovornem poročanju o samomoru, ki so v letu 2010 nastale kot rezultat sodelovanja med organizacijami, ki se ukvarjamo s preučevanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja v Sloveniji, in novinarji ter uredniki.'' Dejstvo je, ''da veliko oseb, ki umre zaradi samomora, lahko slednje pred smrtjo na različne načine neposredno ali posredno sporoča okolici. Težava pa je, da je tovrstne opozorilne znake včasih težko prepoznati, saj so lahko zelo različni, hkrati pa imajo ljudje pogosto tudi premalo znanj o tem, kako v takšnih situacijah ravnati.'' Že to, da je posameznik slišan in da se ga vzame resno, pa je lahko prvi korak do ustrezne pomoči.

Vojna 2.0: ko letala strmoglavijo hekerji, ne rakete
20. 05. 2022 11.30Čeprav sami morda (še) niste bili žrtev kibernetskega napada, to ne pomeni, da se vas kibernetska varnost ne tiče. To je podobno kot politika, četudi jo ignorirate, ta vpliva na vaš vsakdan. Enako velja za kibernetske napade. Tarče napadov namreč niso le posamezniki in manjša podjetja, ampak vse pogosteje tudi dostopi do energetskih vozlišč, državni servisi, infrastrukture, odprte v splet itd. Vse to vpliva na naša življenja in nenazadnje na potek vojn, saj bodo v bodoče več letal strmoglavili kibernetski napadi kot rakete.

Honor Magic4 Lite 5G v Sloveniji – z zmogljivo strojno opremo po super dostopni ceni
09. 05. 2022 05.00HONOR Magic4 Lite je opremljen z dolgotrajno baterijo z inovativno tehnologijo HONOR SuperCharge, ponaša pa se tudi z zaslonom HONOR FullView 120Hz, ki je vodilni v razredu.

HONOR Magic4 Lite 5G v Sloveniji – zmogljiv in cenovno dostopen pametni telefon
29. 04. 2022 05.00HONOR Magic4 Lite je opremljen z dolgotrajno baterijo z inovativno tehnologijo HONOR SuperCharge, ponaša pa se tudi z zaslonom HONOR FullView 120Hz, ki je vodilni v razredu.

Serija Xiaomi 12 prihaja v Slovenijo
01. 04. 2022 09.00Trije novi pametni telefoni in popolnoma novi AIoT izdelki uradno predstavljeni na Dunaju Xiaomi je naznanil lansiranje serije Xiaomi 12 za Slovenijo s tremi vodilnimi pametnimi telefoni: Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 in Xiaomi 12X, serijo ur Xiaomi Watch S1 ter slušalk Xiaomi Buds 3T Pro in Xiaomi Buds 3.

Sintetični mediji in globoki ponaredki
18. 02. 2022 05.00Se spomnite zadnjega Spidermana, v katerem je igral Leonardo DiCaprio? Ne? Kaj pa je potem tole?

Beseda leta 2021 je ...
02. 12. 2021 07.00... cepivo! Presenečeni? Ameriški slovar Merriam-Webster je v ponedeljek cepivo razglasil za besedo leta 2021, ker je skozi drugo leto pandemije covida-19 zanimanje za to besedo nenehno naraščalo. Tako s pozitivnega vidika tistih, ki jim je beseda prinesla upanje, kakor tudi z negativnega vidika tistih, ki nasprotujejo cepljenju.

Toliko Slovencev še nikoli ni uporabljajo interneta
29. 11. 2021 06.02Pred 30 leti (27. novembra 1991) je Slovenija dobila prvo internetno povezavo, ko so iz laboratorija za odprte sisteme na Institutu Jožef Stefan (IJS) poslali prve paketke IP v usmerjevalnik na Inštitutu za fiziko in matematiko v Amsterdamu in od tam na svetovni internet.

Najbolj izolirani kraji na svetu
22. 04. 2021 06.00V zgodovini človeštva smo svoj pečat pustili v vsakem kotičku našega planeta. Ni kraja, za katerega bi lahko rekli, da tam pa še nihče ni bil. Celo najgloblji oceani in globoke podzemne jame niso ostali nedotaknjeni. A to seveda ne pomeni, da je vsak kraj na svetu lahko dostopen. Ljudje živijo tudi na izredno težko dostopnih, celo izoliranih lokacijah in so povečini brez številnih ugodnosti sodobnega sveta. Zbrali smo 10 najbolj oddaljenih krajev na svetu, kjer kljub nekoliko težjim razmeram življenja (vreme, dostopnost, razvitost) živijo ljudje.

Sovražni govor: 'Slovenci nismo zavozili. Če že, je zavozila zahodna družba kot celota'
12. 02. 2021 06.00Na Institutu ''Jožef Stefan'' so nedavno pridobili evropsko financiranje projekta v okviru evropskega programa za socialno pravičnost. Projekt "Inovativno spremljanje sovražnega govora na spletu in smernice za njegovo preprečevanje" ali na kratko IMSyPP se loteva problematike sovražnega govora na večplasten način. V prvem letu projekta so na Institutu razvili model, ki uspešno loči med štirimi tipi slovenskih tvitov, ki jih uvrsti v skupine "nesporno", "nespodobno", "žalitev" in "nasilje", ter ga aplicirali na pretekle podatke slovenskih "čivkov". Trend (žal) kaže na porast žalitev. Istočasno na inštitutu razvijajo tudi modele za tri druge jezike. O projektu smo se pogovarjali z doc. dr. Petro Kralj Novak, raziskovalko na Odseku za tehnologije znanja Instituta ''Jožef Stefan'' in koordinatorko projetka IMSyPP.

Sramne dlake: da ali ne?
30. 10. 2020 06.00Pri moških je drugače kot pri ženskah. Britje in depiliranje intimnega področja sta namreč še do nedavnega veljala za pravi tabu. No, danes temu ni več tako. Živimo v bolj odprti družbi, ki se zaveda urejenosti moškega. Hvala bogu, se bodo strinjala nekatera dekleta ...

Fenomen TikTok: necenzurirano družbeno omrežje, ki se ga mnogi bojijo
25. 02. 2020 07.25Ko je leta 2017 kitajsko podjetje ByteDance mednarodnemu trgu ponudilo brezplačno aplikacijo TikTok, skoraj nihče ni vedel, kaj zadeva sploh je. Še eden od mnogih neposrečenih poskusov ustvarjanja novega socialnega omrežja, ki v borbi z velikani nima pravih možnosti, so si takrat tisti, ki so sploh vedeli, kaj TikTok je, verjetno mislili. Oh, kako so se motili.