dolgotrajno sedenje

5 nasvetov za vadbo ob koncu tedna
28. 02. 2025 04.00To morate prebrati vsi, ki čez teden ne uspete telovaditi.

Toliko bi morali telovaditi, če vsak dan presedite osem ur
25. 02. 2025 05.00Vsak, ki dela v pisarni, je verjetno zelo domač z osemurnim sedenjem. V nadaljevanju izveste, koliko telovadbe je potrebne, da to nevtralizirate.

Vas boli križ? To vam lahko pomaga
03. 10. 2024 04.45Več kot pol milijarde ljudi mučijo bolečine v spodnjem delu hrbta, zanimivo pa je, kaj se je izkazalo kot učinkovito za premagovanje bolečin.

Za tem lahko zbolite, če predolgo sedite na stranišču
06. 09. 2024 04.00Predolgo sedenje na straniščni školjki lahko pripelje do resnih zdravstvenih težav.

Toliko telesna aktivnost zmanjša tveganje za smrt
03. 08. 2024 04.00Opravljena je bila raziskava, ki je pokazala, kakšen vpliv ima telesna aktivnost na zmanjšanje tveganja za pojav smrti.

7 znakov, ki opozarjajo, da preveč sedite
02. 06. 2024 03.00Verjetno vas bo presenetilo, kaj vse je lahko zgolj simptom preveč sedečega načina življenja in ne opozorilni znak težke bolezni.

Teh bolečin v hrbtu ne smete ignorirati
15. 06. 2023 05.00Naše telo nam z bolečinami direktno sporoča, da z njim nekaj ni v redu. Toda pogosto se za bolečino vzrok skriva drugje kot tam, kjer jo čutimo. To velja tudi za bolečine v hrbtu. Za bolečine v hrbtenici je lahko krivih več razlogov in na mnoge verjetno ne bi nikoli pomislili. In če jih ignorirate, lahko to vodi v še hujše zdravstvene težave.

Negativne posledice sedenja in sedečega načina življenja
20. 02. 2023 05.00Za sedenje, pravijo, da je bolezen sodobnega časa. Dokazano je, da dolgotrajno sedenje resno škodi našemu zdravju. Žal pa je to realnost za marsikoga izmed nas, predvsem pa tistih, ki opravljate pisarniško delo. Če se za povrh v službo še vozite in po službi radi odpočijete na kavču, hitro ugotovite, da presedite velik del dneva.

Sedeče vaje, ki jih lahko izvajate za pisarniško mizo
22. 02. 2021 06.00Vsi smo se v zadnjih letih naposlušali stavka, da je sedenje novo kajenje. Pa ste glede tega kaj postorili? Večina ne, kljub temu, da se zavedamo, kako negativno sedenje vpliva na naše zdravje in počutje. S temi preprostimi vajami, ki jih lahko izvajate sede, boste popravili oz. preprečili škodo.

Trener teka Urban Praprotnik: ''Pravijo, da ko smo žejni, je že prepozno, kar pa ne drži''
30. 04. 2020 09.56Čeprav tek ni nobena posebna znanost, pa ima svoje zakonitosti, ki zagotavljajo, da si z njim ne delamo več škode kot koristi. Na eni strani imamo tekače, ki se s tekom ukvarjajo redno in imajo tek v mezinčku, na drugi strani pa občasne tekače, ki imajo o njem precej površno znanje. Tek vsakemu predstavlja nekaj drugega. Za nekoga je to ''bojno polje'', za drugega ventil za sproščanje, tretji si z njim olajša vest itd. Tekaškemu trenerju, vodji Urbanih tekačev in profesorju športne vzgoje Urbanu Praprotniku je tek način življenja in tudi vsakdanji kruh. Med drugim pomaga ljudem odkriti, kje ima tek mesto v njihovem življenju. Pri njem smo tudi poiskali odgovore na vprašanja, na katera si skušajo odgovoriti mnogi tekači – kdaj in kaj uživati pred tekom, o pomenu ogrevanja, raztezanja in hidracije, o tem, kaj nam v resnici sporoča žeja, o teku s praznim želodcem, o učinku kave in še marsičem drugem.

Zakaj bi morali na dolgo pot z letalom s seboj vedno vzeti teniško žogico?
28. 12. 2019 07.00Vsi, ki se veliko prevažate z letalom ali avtobusom, veste, da so dolgotrajne vožnje prava muka za vaše noge. Dolgotrajno sedenje, ki ga pogosto spremlja napačna drža, povzroča ne le večji zastoj krvi v nogah in s tem snovi, ki lahko povzročajo vnetje na venski steni, privede do številnih bolečin v mišicah, hrbtenici in vratu. Za tovrstne bolečina obstaja preprosta rešitev – tenis žogica.

Se odpravljate v hribe? Brez tega ne bo šlo
01. 07. 2016 08.12Pohodništvo je v naši deželi tudi zaradi naravnih danosti izjemno priljubljeno, predvsem v toplejšem delu leta pa so slovenski hribi in gore ena glavnih destinacij tako domačih kot tujih obiskovalcev. Kam se kdo poda, je odvisno od pripravljenosti in želja, v vsakem primeru pa se nikamor ne smemo odpraviti brez ustrezne opreme.

Odpravite jih za vedno!
22. 04. 2013 08.26Zagotovo se je vsak med vami vsaj enkrat v življenju srečal z bolečinami v hrbtenici, ki so poleg glavobola najpogostejši razlog, zaradi katerega se odpravimo po pomoč k zdravniku. Statistika razkriva, da se kar štirje od petih odraslih občasno spopadajo s temi težavami.