delcev

Novo odkritje o žvečilnih gumijih je zelo zaskrbljujoče
05. 04. 2025 04.00Znanstveniki so opravili študijo o žvečilnih gumijih in prišli do skrb vzbujajočih rezultatov.

To delamo vsi, čeprav nas počasi ubija
19. 02. 2025 04.00Dostava hrane je ena najbolj priljubljenih storitev novodobnega časa. Strokovnjaki pa so zaskrbljeni zaradi njenih negativnih posledic na naše zdravje! Poglejte, kaj pravijo.

V avtomobilski industriji se bo zgodila revolucija
11. 02. 2025 05.00Na področju električnih vozil bodo uvedli veliko tehnično spremembo!

Kaj storiti, če vam med vožnjo zasveti ta lučka?
25. 11. 2024 03.00To ne pomeni, da morate prenehati z vožnjo, je pa treba pred nadaljevanjem vožnje opraviti določene kontrole.

Osupljiva dejstva o Soncu
17. 08. 2024 04.12Brez Sonca in vode na Zemlji ne bi bilo življenja. Sta glavni razlog, da ljudje in živa bitja sploh obstajamo.Ni presenetljivo, da ima Sonce svoj dan, to je 28. maj, ko obeležujemo svetovni dan Sonca, zvezde (sijočega plinskega nebesnega telesa), ki je planetu Zemlja najbližje. Od njega je oddaljena cca. 150 milijonov kilometrov. Več o Soncu in njegovih vplivih, ter tudi o tem, da vam pomaga opustiti kajenje, si lahko preberete v nadaljevanju.

Ali lahko v poletni vročini pride do samovžiga avtomobila?
17. 06. 2024 04.30V teh vročih dneh so močno obremenjeni tudi naši jekleni konjički. Ali lahko zaradi visokih temperatur pride do samovžiga?

Znaki, da vam primanjkuje magnezija
27. 05. 2024 03.00Magnezij je eden tistih mineralov – pravijo mu mineral moči – ki ga telo nujno potrebuje za pravilno delovanje, njegovo pomanjkanje pa se kaže oz. izraža na različne načine. Najpogostejši simptomi oz. motnje v delovanju telesa kot posledica pomanjkanja magnezija so krči v mišicah in nogah, lahko pa se izrazi tudi v obliki bolečin v glavi. Ker magnezija telo samo ne more sintetizirati, je ključen vnos s hrano.

Kako nastane strela?
21. 05. 2024 04.00Kako nastane strela, ta fascinanten, a hkrati zelo nevaren naravni pojav? Zadnje obdobje smo bili v Sloveniji priča številnim vremenskim neprijetnostim, ki jih pogosto spremljajo tudi strele. Pri nas jih imamo v povprečju na leto okoli 60.000, saj Slovenija leži na nevihtno enem najbolj ''obremenjenih'' področij v Evropi. Kaj je pogoj za njihov nastanek, izveste v nadaljevanju.

Zato ne bi smeli piti vode iz plastenke
15. 05. 2024 09.53Študija razkriva, koliko mikroplastike se v resnici skriva v samo enem litru te vode.

Osupljiva dejstva o vesolju, ki jih (verjetno) še ne poznate
19. 03. 2024 04.44Z vesoljem se poraja eno najbolj pogostih vprašanj človeštva – kako se je začelo življenje. Tudi številne druge skrivnosti ležijo za vprašanjem, kako je nastalo vesolje, ki opisuje celotniprostorsko-časovnikontinuum, v katerem se živi ssnovjoinenergijo,planeti,zvezdami ingalaksijami. ''Sumim, da vesolje ni le bolj čudno, kot si predstavljamo, da je, ampak je bolj čudno, kot si sploh lahko predstavljamo," je dejal britanski genetik John B. S. Haldane. In prav ima.

To je smrt za avto, a to počnemo vsi vozniki
08. 02. 2024 04.40Tudi tisti vozniki, ki redno vzdržujejo svoj avto, nezavedno počnejo nekatere stvari, s katerimi škodijo svojemu jeklenemu konjičku. Eden takšnih ''grehov'' so pogoste vožnje na kratki relaciji.

Goriva Q Max poganjajo vaše življenjske poti
08. 12. 2023 05.00Z menjavanjem letnih časov se spreminjajo vozne razmere na cestah. Iz Petrola vas z visokokakovostnimi gorivi Q Max tudi v zimskem času vabimo na zanimive izlete, pri tem pa poudarjamo zanesljivost in varnost v zahtevnejših vremenskih pogojih.

Kdo je bil Robert Oppenheimer, oče atomske bombe?
20. 07. 2023 05.00Julius Robert Oppenheimer je bil v New Yorku rojeni znanstvenik, teoretski fizik in profesor fizike, ki je obžaloval svoj izum – atomsko bombo. ''Postal sem smrt, uničevalec svetov,'' je dejal, ko se je zavedel posledic atomske bombe in nato postal zagrizen kritik orožja za množično uničenje. Njegova življenjska zgodba je polna etičnih dilem in paradoksov.

Zasvajajoči oktanski hlapi oz. zakaj nam bencin diši?
20. 12. 2022 05.00Bencin je nekaj, kar nam po svoji naravi ne bi smelo dišati, a oznaka za ljubitelje avtomobilov kot ljubitelje oktanskih hlapov vendarle ni samo metaforična. Bencin ima za mnoge zelo privlačen in kar zasvajajoč vonj, ki je v prevelikih količinah kakopak nevaren oz. škodljiv.

Zlata pravila plastenja: kako se obleči, da nas pozimi ne bo zeblo?
26. 11. 2023 05.00Pozimi je še kako pomembno, da poznamo zakonitosti tekstilnih materialov in plastenja, saj nas samo primerna oblačila lahko zares obvarujejo pred mrazom in zagotavljajo dovolj toplote. Izbira primerne kombinacije oblačil je ključna za uspešno kljubovanje mrazu, saj ima oblačenje v slojih svoje zakonitosti in pravila. Daleč so že časi, ko smo kot osnovni sloj nosili bombažne majice, saj so te nadomestila tehnična oblačila, ki so odpravila pomanjkljivosti bombaža. Bombažne majice se se namreč hitro začele lepiti na kožo in spremenile v odvečno težo ter dajale neprijeten občutek. Kako se torej primerno obleči za mraz, da vam bodo oblačila polepšala zimske dni in jih ne še dodatno zagrenila? Če se znate pravilno obleči, boste na toplem in suhem ne glede na vreme. Preverite, kaj morate imeti v zimski garderobi, da bo temu tako in boste uživali v smuki, pohodu ali drugi aktivnosti na mrazu.

To bi se zgodilo z nami v primeru jedrske zime
14. 03. 2022 05.00Jedrski spopad kot Damoklejev meč visi nad človeštvom že vse od hladne vojne in čeprav danes ne grozi kot na vrhuncu hladne vojne, ga ni moč izključiti. Klimatolog Alan Robock je skupaj s skupino ekologov in klimatologov preveril, kakšne posledice bi lahko imela za človeštvo in življenje na Zemlji hipotetična jedrska zima.

Zakaj med spanjem včasih trznemo, zakaj zardevamo in zakaj zazehamo, ko zazeha nekdo drug?
08. 03. 2022 05.00Človeško telo je kompleksno, čudovito in hkrati čudno. Je najbolj zapletena kemična tovarna in najbolj integrirana celota z možgani, ki se nenehno spreminja. Poznamo ga do zadnjega delčka, v ozadju njegovih funkcij pa se prav zaradi naštetega včasih skrivajo tudi presenetljive zgodbe. Ker je naš organizem tako kompleksna zadeva, si strokovnjaki zaradi njega še danes belijo glave in marsikateri fenomeni še danes ostajajo nepojasnjeni.

Planet Mars, bodoči dom človeka: fascinantna dejstva o rdečem planetu
28. 01. 2022 05.00Po Luni je Mars naslednji cilj, ki ga želi osvojiti človeštvo. Poleg Zemlje je najbolj raziskan planet. Je četrti planet od Sonca in 1,5-krat dlje od njega kot naš planet. Je sedmi po velikost v Osončju in devetkrat manjši kot Zemlja (predstavlja le 15 odstotkov njene velikosti).

Vodič za izbiro pravih delovnih oblačil
27. 01. 2022 05.00Ker so zaposleni izpostavljeni visokim tveganjem, kot so eksplozivne snovi, visokonapetostni toki, delo na višini in drugi dejavniki, moramo biti pri delu varno oblečeni in zaščiteni. Zato je delovna obleka nujni del naše opreme. Pomembna sta kakovost in trpežnost materiala.

Obraba pnevmatik: katere pustijo za sabo največ gumenih delcev?
19. 01. 2022 05.00Gumeni delci oziroma mikroplastika izpod koles vozil so skriti onesnaževalci okolja. Naraščajoče onesnaženje z mikroplastiko, ki jo najdemo v vodi, zemlji in celo v zraku, ki ga vdihujemo, že predstavlja zdravstveno tveganje za ljudi. AMZS je zato v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami preveril, kakšen je okoljski vidik obrabe pnevmatik oziroma katere v okolju pustijo največ majhnih delcev gumene zmesi. Test dokazuje, da avtomobili z velikimi platišči hkrati povečujejo stroške lastnikov in onesnaževanje s trdimi delci. Večje pnevmatike se namreč bolj obrabljajo. Z vidika obrabe pnevmatik so manj učinkoviti tudi električni avtomobili. AMZS voznikom priporoča, naj pravočasno zamenjajo zimske pnevmatike z letnimi, izberejo pnevmatike z manjšo stopnjo obrabe in redno kontrolirajo tlak v pnevmatikah.

Tako bo vaš avto ostal v dobri formi tudi pozimi
18. 12. 2020 10.00Na marsikaj v življenju nimamo vpliva, kar pa zagotovo ne velja za naš avtomobil, ki ga ne smemo prepustiti naključju, še posebej v hladnejših dneh, ki so pred nami. Za vas smo zbrali nekaj napotkov, kako ga lahko kar najbolje pripravite na zimske razmere.

Pnevmatike večji onesnaževalec od izpuhov
12. 03. 2020 08.11Ko govorimo o avtomobilskem onesnaževanju, s prstom najprej pokažemo na izpuhe, a v resnici k onesnaževanju še več prispevajo pnevmatike. Študija namreč razkriva, da te lahko zrak onesnažujejo tudi 1.000-krat bolj kot izpuhi.

Električni avtomobili okolju škodljivejši od dizelskih?
28. 04. 2019 08.10Vse več raziskav meče slabo luč na električne avtomobile, ki da niso tako zelo čisti in ekološko sprejemljivi, kot nam jih skušajo predstaviti proizvajalci. Glavni krivec je proizvodnja baterij, ki ima zelo velik ogljični odtis, organizacija Amnesty International, pa opozarja, da je pridobivanje snovi potrebnih za izdelavo, pogosto povezano s kršenjem človekovih pravic, kot je otroško delo.

Okrutni bivši: če se ne bi vrnila, bi bila morda še živa!
26. 04. 2019 06.27Ira Einhorn je bil na prvi pogled povsem umirjen fant, zagret aktivist in borec za čisto okolje. Zdelo se je, da se Samorog (nadimek, ki ga je dobil zaradi pomena njegovega priimka v nemščini) trudi narediti svet lepši in kakovostnejši. A to je bila zgolj fasada, za katero je skrival svoja sadistična nagnjenja in nasilne vzgibe. Ti so bili za eno izmed njegovih nekdanjih deklet žal usodni ...

Toliko boste odšteli za vilo nad oblaki!
21. 02. 2019 08.16Notranjost, vredno več milijonov evrov, eko motor in dejstvo, da bo to letalo, ki bo lahko premagovalo največje mogoče razdalje na svetu – vse to bo imel nov Boeing Business Jet 777x, ki se bo pridružil svojemu 'komercialnemu' bratu 777x. Gre za zamenjavo ikoničnega 747 jumbo jeta, ki mu pri Boeingu sedaj dodajajo še serijo luksuznih zasebnih letal istega modela.

5 top živil za zdravo srce
16. 11. 2018 14.55Nepravilna prehrana je eden najpogostejših vzrokov za nastanek kardio-vaskularnih bolezni, zato je nujno potrebna korenita sprememba prehranjevanja.

Dosegli so temperaturo, 6-krat višjo od sončeve
16. 11. 2018 07.22Kitajski znanstveniki so v fuzijskem reaktorju dosegli nov mejnik, ki bi lahko pomenil revolucijo v pridobivanju električne energije.

Uporaba pirotehnike dovoljena, a pozor!
27. 12. 2017 08.26Od 26. decembra do 1. januarja je dovoljena uporaba določenih pirotehničnih izdelkov prve kategorije. Prodaja, posest in uporaba izdelkov druge in tretje kategorije, katerih glavni učinek je pok, pa ostaja prepovedana. Kljub opozorilom in prepovedim se še vedno vsako leto po nepotrebnem pripeti kar nekaj nezgod. Poglejte si fotografije posledic, morda se boste vsaj ob tem zamislili ... Pozor, fotografije so zelo nazorne!

Iannone zagrešil usodno napako?
06. 10. 2017 08.10Po tem, ko je Suzuki lansko leto z Maverickom Vinalesom slavil prvo zmago v motociklističnem razredu MotoGp po letu 2007, se letos komaj prebija skozi sezono. Ne Andrea Iannone ne Alex Rint nekako ne najdeta stika z motorjem in se s težavo uvrščata na višja mesta.

Kaj je vodikova bomba in kakšno škodo lahko povzroči?
07. 09. 2017 22.09Pred dnevi je Severna Koreja testirala vodikovo bombo, ki predstavlja grožnjo za ves svet. Raziskali smo, zakaj je tako in kakšno škodo lahko Kim Džong Un s svojim šopirjenjem povzroči v lokalnem in svetovnem merilu.