Moskisvet.com

cestno prometni predpisi

Varni v prometu

V teh križiščih v Ljubljani je dovoljeno zavijanje v desno pri rdeči luči

01. 09. 2022 05.00

Pred časom smo pisali, da so v Ljubljani namestili znake z zeleno puščico, ki dopuščajo zavijanje v desno tudi pri rdeči luči na semaforju. Pogoj pri tem seveda je, da je smer prosta.

Varni v prometu

Najpogostejši prometni prekrški in kazni

27. 05. 2022 05.00

Ali ste vedeli, da skoraj vsaki deseti Slovenec ali Slovenka za volanom vsako leto zaradi hujšega prometnega prekrška prejme vsaj nekaj kazenskih točk? Poleg najhujših prekrškov pa na cestah beležimo tudi veliko ostalih, manjših prometnih prekrškov. In zagotovo vas zanima, kateri so tisti najpogostejši.

Varni v prometu

To so razlogi, da je vožnja z natikači nevarna

10. 05. 2022 05.00

Čeprav zakon vožnje z natikači oz. japonkami izrecno ne prepoveduje, obstajajo tehtni razlogi, zakaj bi morali voziti primerno obuti. Prav tako ni priporočljivo voziti bos, saj pritisk noge na stopalko pogosto ni zadosten in nas lahko banalnost, kot je kamenček, stane nesreče.

Varni v prometu

Kazni za prometne prekrške: takšne so globe v tujini

02. 02. 2022 05.00

Svet je postal globalna vas, meje so padle in danes se je (če zanemarimo tegobe, ki jih je povzročila pandemija covida-19) po svetu lažje gibati kot kadar koli prej. Če radi potujete z avtomobilom in se veliko vozite po tujini, je dobro vedeti, kakšne so kazni za prometne prekrške onkraj naših meja, natančneje v Evropi.

Varni v prometu

Imate e-skiro? Za vas veljajo nova pravila!

19. 01. 1970 06.00

Konec divjega zahoda. Z 9. avgustom v veljavo stopi dopolnjen zakon o pravilih cestnega prometa. Julija sprejeta novela prinaša kar nekaj sprememb za udeležence v prometu, med drugim zakonodajalec uvaja pomembne novosti za uporabnike e-skirojev.

Varni v prometu

Ali lahko zamenjamo gume, če imamo vulkanizerja v drugi občini?

10. 11. 2020 06.00

Bliža se vozniška zima, ki jo oznanja 15. november, ko morajo biti vozila v skladu z zakonodajo opremljena z zimsko opremo. A kaj, če imate vulkanizerja v drugi občini? Kako je s prehajanjem občinskim meja za obisk le-tega in opravljanjem drugih storitve s področja prometa?

Varni v prometu

Pazimo drug na drugega – tudi v prometu

21. 10. 2020 13.49

Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) se je pridružila globalni pobudi mednarodne avtomobilistične zveze FIA ''This is my street'', katere namen je spodbuditi aktivnosti, ki bi prispevale k večji prometni varnosti in zmanjševanju onesnaženja, ki ga povzroča cestni promet. Slovenija sicer glede otrok in mladih dosega zavidljivo raven varnosti v prometu, izziv pa sta pomanjkljiva infrastruktura za ranljive udeležence v prometu ter tudi onesnaženje zaradi prometa. Ker si iste prometne površine delijo različni udeleženci, je ključ do večje prometne varnosti medsebojno spoštovanje.

Visoki obrati

Mladoletnik vozil s sopotnikovega sedeža in se s tem bahal na spletu

20. 10. 2020 08.13

Posnetki, ki jih objavljamo na družbenih omrežjih, lahko pristojni organi uporabijo zoper nas, česar se očitno ni zavedal 17-letnik, ki je prejšnji mesec na spletu objavil nevarno vožnjo s sovoznikovega sedeža. Na posnetek so naleteli tudi mariborski policisti in pri tem ugotovili elemente kaznivega dejanja, zato bo moral mladenič svojo brezobzirno ravnanje kmalu pojasniti na sodišču.

Visoki obrati

Nezakoniti Cannonball ima novega rekorderja

24. 08. 2020 07.54

Nezakoniti avtomobilski izziv onstran luže, ki sliši na ime Cannonball, ima novega rekorderja, potem ko sta Doug Tabbutt in Arne Toman uro ustavila pri 25 urah in 39 minutah.

Varni v prometu

Nove označbe na avtocestah – kako ''uporabljati'' strešice?

11. 06. 2020 06.00

Dars je nedavno pobarval več odsekov naših avtocest s tako imenovanimi strešicami, in sicer na odsekih, kjer vozniki največkrat prekoračijo najvišjo dovoljeno hitrost oz. je za ta odsek značilen gost promet, vozniki pa imajo ''težave'' z ohranjanjem varnostne razdalje. Pa znate ''uporabljati'' strešice?

Varni v prometu

Vzvratna vožnja s počitniško prikolico in druge pasti vleke

24. 05. 2020 06.00

Se na morje odpravljate s počitniško prikolico? Pri vleki veljajo ne le drugi cestno-prometni predpisi (največ hitrost na avtocesti je 100 km/h), pač pa se soočate z novo realnostjo, saj je treba biti med vožnjo precej bolj previden. Dodatna teža se odraža pri zaviranju in daljši zaviralni poti, težje nenadoma spremenimo smer ali se umaknemo, pri čemer lahko začne prikolica drseti, opletati ... Potem je tu še težava pri parkiranju. Marsikomu že ''običajna'' vzvratna vožnja povzroča težave, kaj šele vzvratna vožnja s prikolico, zato si bomo v nadaljevanju pobliže ogledati, kako osvojiti vzvratno vožnjo s počitniško prikolico.

Varni v prometu

Motorist na ''gorenjki'' drvel z 250 km/h. Pa je res? Policija odgovarja

15. 05. 2020 08.49

Potem ko je Policijska uprava Kranj na družbenem omrežju objavila fotografijo motorista, ki je gorenjski avtocesti drvel kar z 250 km/h na uro, so se pojavili številni dvomi o pristnosti podatka, saj da je nemogoče, da bi motorist s ''turistično'' držo lahko drvel s takšno vratolomno hitrostjo, sploh pa da pri tej hitrosti ne bi zvozil ovinka. Po plazu kritik ''kavč'' analitikov smo se po pojasnila obrnili na policijo, ki ne pušča dvoma.

Intervju

Pogovor s strokovnjakom za e-mobilnost: vse, kar morate vedeti pred nakupom električnega skiroja

03. 05. 2020 06.00

Z malce zamude je preteklo leto tudi Slovenijo zatresla skirojska mrzlica, potem ko smo na ulicah doživeli pravo invazijo električnih skirojev. Vse skupaj je presenetilo tudi zakonodajalce in ministrstvo za infrastrukturo še do danes ni uredilo zakonodaje, ki bi ustrezala realni situaciji, zato je uporabo e-skirojev po črki zakona še vedno nezakonita, a varuhi reda pri uporabi e-skirojev večinoma zamižijo na eno oko. Motorizirani skiroji so postali pomemben člen urbane mobilnosti in ker je ponudba na trgu pestra, se marsikdo znajde pred dilemo, kateri e-skiro izbrati. Po nasvet in priporočila smo šli k strokovnjaku za e-mobilnost Darjanu Pakižu iz podjetje Robotix, ki je odgovoril na vsa pomembna vprašanja, povezana z električnimi skiroji.

Visoki obrati

Z eno roko po avtocesti drvel 372 km/h!

21. 04. 2020 08.24

Čeprav tudi v Sloveniji nekateri vozniki te dni prazne ceste, kljub opozorilom slovenske policije, da cesta ni poligon, izkoriščajo za podiranje hitrostnih/časovnih rekordov, se noben voznik ni niti približal neznancu v Nemčiji, ki je s Ferrarijem LaFerrari prazno avtocesto izkoristil za preizkušanje mej hibridnega superšportnika.

Varni v prometu

Sistem zadrge: ga sploh znate uporabljati?

16. 12. 2019 06.20

Pogosto se zgodi, da se na cesti dva pasova združita v enega. Takrat pride v poštev pravilo izmeničnega vključevanja oz. zadrge, a marsikdo se ne zna pravilno razvrščati, čeprav naj bi bila to dobro ukoreninjenja vozniška praksa.

Varni v prometu

1 na 1 s krožišči: vse, kar morate vedeti o vožnji skozi krožišča

27. 11. 2019 07.24

Vozniki, ki dnevno uporabljajo krožna križišča oz. krožišča, kot jim pogosteje pravimo, so priča številnim spornim situacijam. Marsikdo se krožišč boji. Marsikateri voznik bi pogrnil na vozniškem izpitu, če bi ga povprašali, kako jih pravilno uporabljati. Čeprav so krožišča dokazala svoje prednosti, pa prihaja do številnih težav pri uporabi. Zato je na slovenskih cestah vse več kanaliziranih krožišč z nizko betonsko pregrado, ki preprečujejo sporne situacije.

Visoki obrati

Zaradi skiroja ob vozniški izpit

14. 10. 2019 12.51

Mesta so v zadnjem obdobju preplavili električni skiroji, ki neslišno drvijo po pločnikih, cestah in kolesarskih stezah. Nad e-skiroji, ki jih v Sloveniji uvrščamo med posebna prevozna sredstva, bdi neživljenjska zakonodaja, zato v cestnem prometu niso dovoljeni, čeravno ima uporaba številne prednosti – med drugim so prijaznejši do okolja in razbremenjuje cestni promet.

Visoki obrati

To morate narediti na semaforju, kjer ves čas sveti rdeča luč

03. 06. 2019 06.44

V Ivančni Gorici so namestili semafor, ki ima ves čas prižgano rdečo luč. Ta se obarva zeleno le, če voznik spoštuje cestnoprometne predpise.

Varni v prometu

Prehitra vožnja – slovenskih fantov grob

13. 05. 2019 10.52

Kljub številnim opozorilom in preventivnim akcijam številnih institucij, ki delujejo na področju preventive, prehitra vožnja ostaja najpogostejši vzrok prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. Kot ugotavlja Agencija za varnost prometa, bi že majhna sprememba lahko drastično zmanjšala število mrtvih na slovenskih cestah. Šokiralo vas bo, kako malo je potrebno, da preprečimo nepotrebne smrti.

Novice

Kakšne so pravice pešca, ko ga zalije avto, ki je zapeljal čez lužo?

24. 04. 2019 14.17

Verjetno se vam je kdaj že zgodilo, da vas je med hojo po pločniku zalilo, potem, ko je mimoidoče vozilo zapeljalo čez lužo. Kaj storiti v takšni situaciji?

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851