bolnikov

Kate Middleton znova v bolnišnici, kjer se je zdravila
17. 01. 2025 02.30Po obisku bolnišnice, kjer so ji lani operirali trebuh, je Kate Middleton razkrila, kakšno je njeno zdravstveno stanje v letu 2025.

Zaradi tega ste v veliki nevarnosti, da zbolite za rakom
24. 10. 2024 04.00Spodaj izveste, kako stres v resnici škodi našemu telesu in s čim lahko povzroči raka.

Vas boli križ? To vam lahko pomaga
03. 10. 2024 04.45Več kot pol milijarde ljudi mučijo bolečine v spodnjem delu hrbta, zanimivo pa je, kaj se je izkazalo kot učinkovito za premagovanje bolečin.

Navade, ki lahko upočasnijo napredovanje raka prostate
24. 09. 2024 04.00Napredovanje raka prostate je posledica več dejavnikov, na katere lahko vplivate tudi vi.

Toliko časa ostane covid-19 v vaši semenski tekočini
08. 07. 2024 01.30Opravljena je bila raziskava, v kateri so ugotovili, koliko časa po okužbi ostane virus prisoten v semenu.

Vas bremeni prezgodnji izliv? To vam lahko pomaga
26. 06. 2024 04.00Znanstveniki so odkrili naravno zdravljenje brez stranskih učinkov.

Sloviti slovenski režiser neozdravljivo bolan, pravi, da upanja ni več
24. 11. 2023 08.00Vinci Vogue Anžlovar je potrdil, da ima ALS, amitrofično lateralno sklerozo, zaradi katere mu je ostalo le še malo življenja.

Ta rak v Sloveniji najpogosteje seje smrt med moškimi
22. 11. 2023 05.00Rak prostate je maligen tumor na prostati. Raste zelo počasi, saj od nastanka bolezni do kliničnih znakov mine od devet do 17 let. Kaj sploh je prostata? Prostata je žleza, ki jo najdemo samo pri moških. Proizvaja tekočino, ki skrbi za prenos semena in ima gladko mišičnino, ki seme med ejakulacijo iztisne. Moški, mlajši od 50 let,za rakom prostate zbolijo zelo redko. Večinabolnikov zboli v starosti od 60 do 74 let, povprečna starost, pri katerih se postavi diagnoza, pa je 69 let. Dobro je vedeti, da povečana prostata (benigna hiperplazija prostate) ni rak in da se s tovrstno težavo slej ko prej spopade večina moških. Rak prostate se sicer razvija počasi in nima simptomov – večinoma je namreč asimptomatski. Hitro rastoč je redkost. Zgodnji rak prostate je ozdravljiv z operacijo (radikalna prostatektomija) ali obsevanjem.S takšno diagnozo lahko kakovostno živimo še vrsto let. Žal pa moški, ko gre za naše zdravje, pogosto predolgo odlašamo. Češ, če bo z mano kaj res narobe, bom že šel takrat k zdravniku. A takrat bo morda že prepozno ...

S pomočjo evtanazije umrla slavna igralka in režiserka, pred smrtjo je posnela to
07. 11. 2023 15.00V Švici je svoje življenje s pomočjo evtanazije končala italijanska igralka in režiserka Sibilla Barbieri.

Fentanil, serijski morilec med drogami, ki je 50-krat močnejši od heroina
11. 10. 2023 05.00ZDA je že nekaj let v fentanilski krizi, nedavno pa so dva smrtna primera zaradi fentanila zaznali tudi na Hrvaškem in Evropa je v visoki pripravljenosti na drogo, ki deluje tudi tisočkrat močneje kot heroin.

Če hrepenite po tej vrsti hrane, je to lahko zgodnji znak demence
03. 04. 2023 05.00Frontotemporalna demenca je posebna oblika demence, o kateri ni toliko govora kot o večji ''sestri'' demenci, čeravno za njo trpi vsak petdeseti bolnik z demenco.

Ta preprost in malo znan test z nohti vas opozori na to, da imate raka
16. 03. 2023 05.00Pljučni rak je najbolj pogosto rakavo obolenje na svetu in najpogostejši vzrok smrti za rakom pri moških. V Sloveniji predstavlja ducat odstotkov vseh rakavih obolenj pri moških (3. najpogostejši rak pri moških) in šest odstotkov pri ženskah (4. najpogostejši rak pri ženskah).

Kaj je mini možganska kap?
17. 01. 2023 05.00TIA oz. mini možganska kap, kot tudi pravijo tranzitorni ishemični ataki, je predhodnica možganske kapi oz. to pogosto napove in ima blažje posledice kot potencialno usodna možganska kap.

To so spolno prenosljive bolezni, ki prežijo na nas
06. 10. 2022 05.00Spolnost je najbolj naraven odnos med ljudmi. Predstavlja pomemben del zadovoljujočega in kakovostnega, pa tudi zdravega življenja. Pri tem se je treba zavedati, da na nas prežijo številne spolno prenosljive okužbe oz. bolezni, zdrava spolnost pa ni pomembna zgolj iz stališča preprečevanja bolezni, ampak tudi zdravega načina življenja in duševnega zdravja.

Zaradi tega raka lahko ostanete brez spolnega uda
05. 10. 2022 05.00Večina moških je seznanjena z rakom prostate, ki je najpogostejši rak med moškimi v Sloveniji, velika večina pa ne pozna raka penisa ali pa vsaj ne njegovih simptomov. Incidenca tega raka, ki sodi med urogenitalne rake – sem sodijo že omenjeni rak prostate, pa rak ledvic, germinalni tumor in rak sečnega mehurja – se je v zadnjih desetletjih močno povečala, lahko pa vas stane spolnega uda in s tem oropa moškosti.

Kaj pomeni, da ste imunokompromitirani?
23. 05. 2022 05.00Imunokompromitiranost se nanaša na oslabljen imunski odziv.

Kaj se zgodi, ko umremo? Od pošasti do fenomena déjà vu
20. 05. 2022 05.00Kaj se zgodi, ko umremo? Vprašanje, ki človeka bega od pamtiveka. Za marsikoga je to zgolj in samo znanstveno vprašanje – kaj se zgodi s telesom? Za druge je smrt še vedno zavita v tančico skrivnosti, saj si še vedno ne znamo odgovoriti na vprašanja, kot so kam gre po smrti človeška duša (če ta res obstaja), ko zapusti telo, in ali obstajajo posmrtno življenje, nebesa, pekel ...

To se zgodi, če hkrati zbolite za covidom in gripo
31. 03. 2022 05.00Sočasno prebolevanje covida-19 in gripe podvoji možnost, da umrete, ugotavlja študija, objavljena v reviji Lancet.

Trditev kardiologa: Luskavico lahko odpravite, če se odpoveste živilom s škodljivimi lektini
22. 02. 2022 05.00Če boste svojega dermatologa vprašali o povezavi med prehrano in luskavico, vam bo ta vsled svojega šolanja verjetno zatrdil, da ne obstaja. Literatura in primeri iz prakse temu nasprotujejo, med njimi je tudi knjiga kirurga dr. Stevena R. Gundryja, ki opozarja na povezavo lektinov v živilih ne samo z luskavico, temveč tudi s številnimi drugimi boleznimi.

Kaj je placebo učinek, kako deluje in kako je ta ''učinek pričakovanja'' povezan s covidom-19?
24. 01. 2022 05.00Placebo je zdravilo brez zdravilne snovi, ki je po videzu in okusu enako pravemu zdravilu. Je snov ali operativni poseg, za katerega smo prepričani, da bo na nas učinkoval blagodejno. Spremembe na bolje se lahko v določenih okoliščinah tudi udejanjijo, čeprav placebo ne vsebuje kemično dejavne snovi, a bolnik verjame, da je učinkovito. Placebo je torej navidezno zdravilo, katerega moč je v resnici moč našega uma. Je telesno-duševen učinek, ki deluje na nevrobiološki ravni. Kot kaže obsežna študija, je večina nezaželenih posledic cepiva za covid-19 zgolj psihosomatskih.

Dr. med. Bojan Štrus: Najboljša preventiva pred rakom prostate? ''Zdravo življenje in prehrana ter redni spolni odnosi''
20. 01. 2022 05.00Preventiva pri odkrivanju raka prostate je ključnega pomena. Gibanje Movember, ki mu je vsako leto posvečen mesec november, nas ozavešča o pomenu skrbi za zdravje in najpogostejših boleznih, ki lahko prizadenejo moške, med katere spada tudi rak prostate. To je celo najpogostejša diagnosticirana oblika raka pri moških. Vsako leto ga pri nas odkrijejo pri 1.500 ljudeh, kljub opozorilom strokovnjakov in ozaveščanju pa se zdi, da se še premalo moških zaveda tega tveganja.

Toliko moških v Sloveniji letno umre zaradi te bolezni
02. 11. 2021 05.00Mesec november, ki je bil razglašen za movember, je namenjen zdravju moških, predvsem opozarjanju na raka prostate in mod. Za rakom letno po svetu zboli več kot 12 milijonov ljudi, pri čemer je rak prostate najpogosteje diagnosticirana oblika raka pri moških, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Okuženi Indonezijec se je preoblekel v svojo ženo, da se je lahko vkrcal na letalo
19. 01. 1970 06.00Iz Indonezije prihaja nenavadna novica. Neimenovani Indonezijec se je namreč preoblekel v svojo soprogo, da se je lahko vkrcal na letalo, čeprav je bil pozitiven na novi koronavirus. Moški je pri tem uporabil osebni dokument svoje soproge in njen negativen izvid na novi koronavirus.

Najbolj bizarne psihiatrične metode v zgodovini
04. 11. 2020 06.00Skrivnostni azili, ki so jih nekoč imenovali tudi norišnice ali blaznice, so nekdaj vzbujali veliko strahu in hkrati zanimanja. Duševne bolezni so bile vedno povezane z neznanim, tudi mističnim, in temu primerne so bile tudi metode zdravljenja. Moralna obravnava, lobotomija, inzulinski šoki, mistični rituali ter vrtanje lukenj v lobanjo so le nekatere od metod, ki so jih nekoč izvajali na duševnih bolnikih. Z razvojem medicine pa je napredovala tudi obravnava duševnih bolezni.

Pazimo drug na drugega – tudi v prometu
21. 10. 2020 13.49Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) se je pridružila globalni pobudi mednarodne avtomobilistične zveze FIA ''This is my street'', katere namen je spodbuditi aktivnosti, ki bi prispevale k večji prometni varnosti in zmanjševanju onesnaženja, ki ga povzroča cestni promet. Slovenija sicer glede otrok in mladih dosega zavidljivo raven varnosti v prometu, izziv pa sta pomanjkljiva infrastruktura za ranljive udeležence v prometu ter tudi onesnaženje zaradi prometa. Ker si iste prometne površine delijo različni udeleženci, je ključ do večje prometne varnosti medsebojno spoštovanje.

V borbi s covidom-19 na pomoč tudi osli
19. 10. 2020 06.00V Španiji lahko preobremenjeni zdravstveni delavci med pandemijo covida-19 obiščejo kmetijo oslov, kjer si ob božanju kosmatih štirinožcev nižajo raven stresa. Terapija z živalmi je znana, da lahko pomaga pri zelo različnih duševnih motnjah, tudi pri stresu, depresiji in tesnobi.

Seks, ''zdravilo'' za srčne bolnike
25. 09. 2020 06.00Pred leti smo v študiji brali, da je srčni infarkt med seksom štirikrat bolj smrtonosen, a tokrat imamo v povezavi s srčno kapjo in seksom bolj pozitivne vesti. V nasprotju s splošnim prepričanjem aktivno spolno življenje po infarktu namreč poveča naše možnosti preživetja.

So ljudje, ki nosijo očala, res varnejši pred koronavirusom?
24. 09. 2020 06.00Do zdaj je veljalo, da so najboljše vsesplošno orožje zoper novi koronavirus oz. bolezen covid-19 zaščitne maske, najnovejša raziskava pa je pokazala, da lahko pomemben delež k zaščiti dodajo tudi očala.

Prva smrtna žrtev hekerskega napada
21. 09. 2020 08.37Kibernetski napadi so postali stalnica, države, podjetja in posamezniki pa se proti njim borimo na vse mogoče načine. Žal so hekerji pogosto korak pred nami in najdejo način, da naredijo škodo. Ta je bila do zdaj zgolj materialna, nedavno pa je hekerski napad terjal tudi prvo smrtno žrtev.

Bizarne skrivnosti slavnih zgodovinskih osebnosti
23. 04. 2020 06.00Velikokrat beremo o slavnih osebnostih, ki so se s svojimi dosežki zapisale v zgodovino. Na tem seznamu je veliko pisateljev, altruistov, kraljev, izumiteljev in ljudi, ki so bili v nečem prvi. Zaradi njih praznujemo posebne dneve in se jih spominjamo kot velike ljudi. A tudi veliki ljudje imajo svoje temačne skrivnosti, ki širši javnosti običajno niso znane.