bolezni dihal

Zakaj se nam kolca?
28. 08. 2024 04.00V tem članku izveste več o tem, kaj povzroča kolcanje, kako ga ustaviti in kdaj obiskati zdravnika.

Vročinski val: Kdo je najbolj ogrožen in kako ravnati?
13. 08. 2024 04.04Slovenijo je zajel vročinski val. V nadaljevanju članka izveste, kako se lahko zaščitite pred negativnimi posledicami, ki jih ima ta lahko na vaše zdravje.

Ali so poletni prehladi res hujši od zimskih?
18. 06. 2024 03.30Na to so odgovorili strokovnjaki.

Tri živila, ki čistijo pljuča kadilcev
15. 06. 2024 04.30Študije so pokazale, da uživanje določene vrste hrane in pijače pomaga telesu, da se znebi škodljivih snovi v njem. Jejte jih pogosteje.

Kako opustiti kajenje in kaj se zgodi z našim telesom, ko prenehamo?
03. 06. 2024 03.00Da je kajenje zdravju škodljivo, nas opozarjajo na vsakem koraku in vsaki škatlici cigaret. V Sloveniji dandanes kadi vsak četrti odrasli Slovenec. Opustitev te grde razvade, ki ubija počasi, prinaša številne koristi za zdravje v vseh starostnih obdobjih. Kaj je skrivnost tistih, ki so nehali kaditi? Večina nekdanjih kadilcev vam bo povedala, da so vsaj enkrat neuspešno poskusili reči kajenju 'ne'. Zato ne gre obupati po prvem poskusu.

10 bolezni, ki še posebej ogrožajo moške
14. 01. 2024 05.00Z določenim zdravstvenimi težavami se srečujejo moški. O marsikateri si zaradi sramu ne upajo spregovoriti.

To je razlog, da bi morali vsak dan uživati ingver
24. 11. 2023 05.00Ingver ima veliko zdravilih učinkov, zato ga je smiselno vključiti v naš vsakdan, saj pozitivno vpliva na imunski sistem.

Kako preprečiti prehlad in gripo?
11. 01. 2024 06.00Sezona prehladov in gripe je na vrhuncu. Čeprav se jima vedno ne morete povsem ogniti, lahko s kombinacijo zdravih navad in higienskih praks ''škodo'' omejimo.

Test dolgoživosti: lahko 10 sekund stojite na eni nogi?
13. 08. 2023 05.00Ljudje želimo živeti čim dlje in se zaradi tega poslužujemo različnih metod, ki nam pomagajo ostati zdravi in fit, ter se z njimi obraniti bolezni, ki na nas pretijo z vseh strani. Kako izveste, ali ste na dobri poti? Ta 10-sekundni test pove veliko od tem, koliko let življenja vam je še ostalo.

Če se pogosto prebujate ob 3. uri zjutraj, je to lahko znak za alarm
24. 04. 2023 07.00Marsikdo se ponoči redno zbuja. Občasno prebujanje sicer ni nič nenavadnega ali skrb vzbujajočega, če pa se pogosto zbujate okoli 3. ure zjutraj in poleg tega težko zaspite nazaj, to lahko opozarja na zdravstvene težave.

Med kot zdravilo – vse bolezni, ki jih zdravi to živilo
04. 04. 2023 05.00Med ima številne zdravilne učinke, zato bi ga morali večkrat vključiti na svoj jedilnik. Med je eno tistih živil, ki ne bi smelo manjkati v domači lekarni, saj so njegovi pozitivni učinki na organizem zelo raznovrstni.

Tako pogosto bi morali menjati posteljnino
06. 02. 2023 05.00Nedavna raziskava v Veliki Britaniji je pokazala, da moški posteljnino v povprečju perejo na štiri mesece ali celo redkeje. Ta šokantni podatek nas je spodbudil, da pripravimo prispevek na temo posteljnine oz. kako pogosto bi to v resnici morali menjati, da bi se izognili nehigienskemu spancu. V postelji preživimo kar tretjino svojega življenja (v povprečju 26 let), zato je še kako pomembno, da poskrbimo za higieno svojega spalnega okolja.

9 trikov za hitro pomoč imunskemu sistemu!
30. 11. 2022 08.00Čeprav se večina nas prav dobro zaveda, da je imunski sistem odraz splošnega zdravstvenega stanja posameznika, simptome, ki kažejo na oslabljeno odpornost, kljub temu pogosto spregledamo. Delno je to razumljivo, saj se znaki nemalokrat prekrivajo s simptomi drugih bolezni, a so ti po drugi strani zelo jasni in jih ne bi smeli zapostavljati.

Napake, ki jih delamo v savni
18. 11. 2022 05.00Obiskujete savno? Savna ima številne blagodejne učinke na naše zdravje, a z določenim početjem je lahko njen učinek tudi nasproten. Ker je savna bolj namenjena izboljšanju fizične kondicije in imunosti, se priporoča, da vanjo vstopamo zdravi. Redni obiski savne lahko upočasnijo staranje kože, ta se temeljito očisti, celice pa se hitreje obnavljajo.

Kaj je herpes, kako nastane in kako lahko zoprni ''ocvirek'' preprečimo?
07. 04. 2022 05.00Ko se enkrat okužite s herpesom, imate virus v telesu za vedno. Herpes lahko izbruhne občasno ali pa se bolezen ne pojavi nikoli. Herpes virusi so izjemno nalezljivi. Prenašajo se z intimnim kontaktom z okuženo osebo, pa tudi preko okuženih predmetov. V večini primerov herpes ni nevaren, izjema je, če pride v okolico očesa.

Vlaga in plesen v stanovanju – zakaj nastane in kako odpravimo to nevarnost za naše zdravje?
09. 12. 2021 05.00Okolje, ki nas obdaja, pomembno vpliva na naše počutje in razpoloženje, posledično pa tudi na naše zdravstveno stanje. Osnovni dejavniki mikroklime, ki vplivajo na naše počutje, so temperatura, relativna vlaga, hitrost gibanja zraka, količina svežega zraka, temperatura tal in sten, čistoča, vonjave in plini. V hladnejših mesecih bivalne prostore pogosto premalo prezračujemo, kar raven vlage v prostorih zviša. To se odraža v plesni, kondenzaciji in neprijetnem vonju. Visoka vlažnost ni strup le za prostor, ampak tudi naše zdravje.

Koronavirus in kajenje marihuane: slaba kombinacija!
17. 04. 2020 08.48Uživanje marihuane v Sloveniji je še vedno prepovedano. Čeprav ima ideja o legalizaciji že dolgo brado, pa vedno naleti na ovire, saj odločevalci zadeve ne vidijo širše od tega, da je marihuana droga in da se ljudje z njo zadevajo. Kljub temu do marihuane ni težko priti in marsikdo si v časih negotovosti in stresa, ki ga povzročajo tudi trenutne razmere zaradi pandemije covid-19, prižge kak ''džoint''. Morda se to sliši kot dobra ideja, a v resnici ni.

Kadite? Za vas imamo slabo novico v povezavi s koronavirusom!
24. 03. 2020 08.50Kadilci so na splošno bolj dovzetni za okužbe dihal, zato je verjetno, da so tudi bolj dovzetni za okužbo v primerjavi z osebami, ki ne kadijo, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Kot so dodali, trenutno še ni na voljo dovolj dokazov za takšno trditev.

Smrtonosni virusi, ki naženejo strah v kosti
21. 03. 2020 06.00Medtem ko je naša pozornost usmerjena v boj proti koronavirusu, so grožnja v svetu in tudi pri nas tudi drugi virusi. Nekatere smo uspeli zajeziti, drugi še vedno predstavljajo veliko nevarnost za naše zdravje.

Pahor pokazal, kako si je treba umiti roke
12. 03. 2020 10.28Predsednik Borut Pahor svoje privržence pogosto nagovarja preko družbenih omrežjih in te navade ni opustil niti v teh težkih časih, ko je državo ohromil koronavirus. Te dni na vsakem koraku poudarjajo pomen umivanja rok in tem pozivom se je pridružil tudi predsednik Republike Slovenije, ki je na Instagramu demonstriral pravilno umivanje rok.

Zapis, ki odmeva: italijanski zdravnik iz žarišča pandemije sporoča ...
10. 03. 2020 11.56''Borimo se neprekinjeno, dan in noč,'' je v javnem pismu zapisal Daniele Macchini, zdravnik iz Bergama, ki delam v žarišču koronavirusa v Italiji in svari ljudi, da že nehajo govoriti, da gre le za malce hujšo gripo. Pravi, da se zmrazi, ko še vedno sliši nekatere, ki se pritožujejo, ker ne morejo na fitnes ali ogled nogometne tekme.

Miti in (pol)resnice o koronavirusu
25. 02. 2020 09.07Zadnje tedne smo se dodobra naposlušali o koronavirusu, ki so ga poimenovali SARS-CoV-2, Covid-19 pa je poimenovanje za bolezen, ki jo povzroča ta virus. Ker je bolezen nova, se o njej vsak dan nekaj novega naučimo in izvemo. Kljub temu o koronavirusu krožijo številne polresnice, nepreverjena dejstva in miti, ki zgolj dodatno podžigajo paniko in jim bomo do dna prišli v nadaljevanju.

Umivanje rok: to so deli, ki jih največkrat zgrešimo
10. 02. 2020 08.18Umivanje rok je izredno pomembno za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni, posebej v času, ko razsajajo gripa, akutne okužbe dihal in koronavirus.

Se lahko s koronavirusom okužimo prek pošiljke iz Kitajske?
03. 02. 2020 11.29Številni izmed nas nakupuje preko spleta. Veliko blaga prihaja prav iz Kitajske, kjer je nedavno izbruhnil koronavirus, zato se mnogi sprašujejo, če je te dni varno naročati iz Kitajske.

Slavne osebe, ki so se na smrt bale, da bodo žive pokopane
28. 09. 2019 07.00Strah pred mislijo, da bomo živi pokopani, sega v antične čase. Prvič je fenomen že leta 77 v najstarejši enciklopediji Naravoslovje (Naturalis historia) omenil rimski pisec, učenjak in častnik Plinij starejši. A najbolj je bil ta strah prisoten v viktorijanski dobi, ko so kot gobe po dežju rasle knjige in patenti za krste, ki so preprečevale, da bi bili živi pokopani. Eno takšnih del je tudi zgodba Prezgodnji pokop (The Premature Burial) iz leta 1844, pod katero se je podpisal veliki Edgar Allan Poe, ki je skrbel, da je bil prezgodnji pokop tema številnih debat.

Tako najhitreje odpravite prehlad
09. 11. 2017 15.37Obstajajo načini, kako poskrbeti za boljše počutje, omiliti simptome in skrajšati potek bolezni, čeprav zdravila, ki bi čudežno pozdravil prehlad, ni. V teh dneh, ko se zdi, da bacili kar skačejo z enega človeka na drugega, so te informacije še kako dobrodošle. Preberite, kaj vam lahko koristi in kaj ne!

Za toliko prometnih nesreč je bil lani kriv alkohol
07. 06. 2017 11.00V ponedeljek, 5. junija, se je začela nacionalna preventivna akcija alkohol, droge in druge psihoaktivne snovi v prometu, katere slogan se glasi 'Premisli! Alkohol ubija!'. Prav alkohol je namreč še vedno eden najpogostejših dejavnikov hujših prometnih nesreč, prepogosto žal tudi s tragičnim koncem. Poglejmo podrobneje!

Šokantni posnetki: vpogled v enega najhujših zaporov zahodnega sveta!
10. 03. 2017 12.42Po Združenih državah Amerike se je že več let šušljalo o nevzdržnih razmerah, ki naj bi vladale v okrožnem zaporu Dent v zvezni državi Missouri. Da bi preveril resničnost govoric, se je novinar Andrew Sheeley prostovoljno odločil 24 ur preživeti s tamkajšnjimi zaporniki. Prizori, na katere je naletel, so naravnost srhljivi.

Odpravite slab zadah še pred silvestrskim poljubom!
28. 12. 2016 09.12Slab zadah povzroča ogromno stvari. Na vrhu senama kraljujejo slaba prehrana, stres, kajenje, določena zdravila, težave z dihanjem, slaba prebava in slaba ustna higiena. Da bi ga lahko odpravili, še preden se usujejo novoletna voščila, pri katerih seveda ne smejo manjkati poljubi, je treba najprej ugotoviti vzrok za smrad iz ust!

7 največjih tveganj za moške srednjih let
28. 10. 2016 14.00Vodilni vzroki smrti moških v srednjih letih in kasneje, so: bolezni srca, rak, nenamerne poškodbe, možganska kap, sladkorna bolezen, bolezni dihal, samomor in Alzheimerjeva bolezen. Za zmanjšanje uspešnega udara teh 'morilcev', prenehajte z nekaterimi kritičnimi navadami, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.