amzs

Mladi vozniki so trikrat bolj tvegani od izkušenih voznikov
12. 03. 2025 16.08Na Anatomiji vožnje pod okriljem Zavarovalnice Triglav o mobilnosti generacij od X do Z.

Šokantni posnetki s slovenskih cest
03. 04. 2024 05.00Pravila so jasna, tudi na cesti, a vseeno se najdejo tudi tisti, ki jih kršijo, večkrat. Kljub vsem opozorilom Policije, Agencije za varnost v prometu, AMZS-ja in drugih organizacij, ki spremljajo dogajanje na cestah, so se pojavili šokantni posnetki, zaradi katerih bi se zagotovo morali zamisliti. Obračanje in vožnja vzvratno na avtocesti, neupoštevanje varnostne razdalje, prevelika hitrost, panični manevri in še in še, vse to se vsakodnevno dogaja v prometu.

Kaj storiti, ko vaš avto obstane sredi avtoceste?
01. 03. 2024 04.15Nesreča nikoli ne počiva in kaj hitro ste lahko žrtev okvare avtomobila. Čeprav si tega ne želimo, je dobro biti pripravljen na take situacije, saj panika v takih trenutkih ne pomaga. Kaj storiti, ko vaš avto omaga sredi avtoceste?

Kako se odzvati, ko začne vozilo zanašati na poledeleni cesti ali snegu?
22. 12. 2023 05.00Tu so dnevi dnevi, ko se bomo vozniki srečevali s poledenelimi in zasneženimi cestami in bo vožnja precej bolj tvegana. Veste, kako se odzvati, če vas začne zanašati ne poledeneli ali mokri cesti? Pravilna reakcija je lahkona koncu razlika med življenjem in smrtjo.

Avtocestni ukrep, ki navdušuje, z lasersko projekcijo nad zaspanost voznikov
09. 11. 2023 08.30Na Kitajskem so se domislili nenavadnega načina, s katerim preprečujejo, da bi vozniki zaspali za volanom.

Kek prodal Dončićev porsche, ne boste verjeli, kdo je novi lastnik
08. 11. 2023 07.00Pred časom smo poročali, da je Porsche Panamera 4 Luke Dončića na dražbi kupil Franci Kek, ki je zanj odštel 73 tisoč evrov.

Kaj storiti, če vam poplavi avto?
18. 08. 2023 05.00Hude poplave, ki so nedavno prizadele Slovenijo, so prinesle naravno katastrofo neslutenih razsežnosti. Voda je namreč odnašala in zalivala hiše in stanovanja, ceste in mostove, pod vodo se je znašlo tudi na tisoče vozil. Je takšen avto potem sploh še kdaj vozen?

Zakaj starejši potrebujejo osvežitev vozniškega znanja?
23. 03. 2023 09.45Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejša od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. Zgovorna je tudi statistika, saj je v lanskem letu največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Zakaj je temu tako, kaj lahko starejši naredijo za večjo varnost v prometu in kako jim lahko tudi bližnji pri tem pomagamo, pa v nadaljevanju.

Kako zabavnih in nevarnih je 125 kubikov?
14. 10. 2022 05.00To je zgodba, ki je nastala ob nedavni konferenci najvišjih prometnovarnostnih inštitucij o tem, kako lahko avtomobilisti ob spremembi Zakona o voznikih sedaj preprosteje uživajo tudi na 125 kubičnih motorjih in kako je tudi ta majhna prostornina lahko zabavna – še posebno, če sedimo na motorčku, kot je na primer Grom (Honda MSX 125). Obenem pa je tudi nevarno, saj se avtomobilisti z minimalno predpisanimi šestimi urami šole vožnje za osvojitev pomožne kategorije A1 ne naučijo pravega obvladovanja motocikla (čeprav ga znajo voziti in poznajo prometne predpise), še posebej, ker večina ne obvlada niti lažje obvladljivih avtomobilov. A začnimo z Gromčkom ...

Na treningu s kraljem motokrosa Timom Gajserjem
16. 09. 2022 05.00Tim Gajser je v začetku septembra že petič postal svetovni prvak v motokrosu in s tem postal peti najuspešnejši motokrosist sveta vseh časov. Dosežek, ki mu v slovenskem športu praktično ni para. Zato smo na treningu na njegovi motokros stezi v Lembergu z njim klepetali o minuli sezoni in vsem, kar osmišlja njegovo dirkaško in tudi vsakdanje življenje.

Električni skiroji: kakšna pravila veljajo za uporabnike
29. 07. 2022 14.46Te dni znova razburjajo električni skiroji, ki, podobno kot turisti na Bledu in v Bohinju, ležijo vsepovsod po Ljubljani in jezijo občane ter pristojne. Ob tej priložnosti še enkrat osvežimo znanje uporabe električnih skirojev, pravila, ki zanje veljajo in katera je obvezna oprema za ''(e)skiroiste''. Kot je že pred časom izpostavil AMZS, je eden največjih urbanih izzivov danes umeščanje površin za uporabnike mikromobilnosti in elektrifikacije, ki pritiska na cestni režim, ki kar kliče po prilagoditvah novim prevoznim sredstvom.

Avto, ki nikogar ne pusti neprestrašenega
15. 07. 2022 05.00Danes ne bomo veliko filozofirali: vozili smo avtomobil, ki ne potrebuje veliko besed, saj je v sanjski garaži vsakega avtomobilskega navdušenca. A če ga večina vozi le na playstationu, smo ga mi v resničnem svetu, z naježeno kožo na vratu, razburkanim želodcem, vlažnimi prsti na volanu in osuplostjo v glavi. Hrumeči motor, ki avto pospešuje hitreje, kot če bi padal v prepad, in prenos moči/navora, ki lepi vsa štiri kolesa na asfalt, namreč ne pusti v tem avtu (in v bistvu tudi zunaj njega ne) nikogar hladnokrvnega in neprestrašenega.

Kaj je mikrospanec in zakaj je tako nevaren?
15. 06. 2022 05.00Vsi poznamo ta občutek. Sedimo za volanom in veke postajajo vse težje. Za trenutek nas premaga spanec. Izgubimo koncentracijo, ki je posledica neprostovoljnega dremeža. Ta traja zgolj delček sekunde, česar pa se sploh ne zavedamo. Čeprav gre le za delček sekunde, se v tem času na cesti lahko zgodi veliko in ima lahko usodne posledice. Gre za nevidnega sovražnika, ki preži na nas in je podobno nevaren kot opitost. K sreči nas vedno opozori na svoj prihod.

Motorist – problem in rešitev
27. 05. 2022 11.00Zakaj je vožnja z motorjem glede na število prevoženih kilometrov tudi do 100-krat nevarnejša od vožnje z avtomobilom? To je bilo ključno vprašanje posveta Anatomija motoristove vožnje. Na dogodku, ki ga je Zavarovalnica Triglav organizirala v sodelovanju z AMZS, so slovenski strokovnjaki z različnih področij pod drobnogled vzeli vedenje motoristov ter iskali vzroke, zakaj v zadnjih letih beležimo naraščajoči trend umrlih v prometnih nesrečah, ko gre za motoriste.

Poznate pomen rumenih stebričkov ob cesti?
11. 04. 2022 05.00Na določenih odsekih slovenskih cest lahko že nekaj časa naletimo na bele in rumene stebričke. Poznate njihov pomen oz. namen?

Brez skrbi tudi v najhujšem mrazu
09. 02. 2022 05.00Ko se pozimi odpravite na pot, sploh če potujete kam v tujino, nikar ne tvegajte slabe volje in zamud, če bi vmes zaradi mraza postali nemobilni ali pa na koncu avta ne bi mogli prepričati, da bi vas odpeljal nazaj domov.

Obraba pnevmatik: katere pustijo za sabo največ gumenih delcev?
19. 01. 2022 05.00Gumeni delci oziroma mikroplastika izpod koles vozil so skriti onesnaževalci okolja. Naraščajoče onesnaženje z mikroplastiko, ki jo najdemo v vodi, zemlji in celo v zraku, ki ga vdihujemo, že predstavlja zdravstveno tveganje za ljudi. AMZS je zato v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami preveril, kakšen je okoljski vidik obrabe pnevmatik oziroma katere v okolju pustijo največ majhnih delcev gumene zmesi. Test dokazuje, da avtomobili z velikimi platišči hkrati povečujejo stroške lastnikov in onesnaževanje s trdimi delci. Večje pnevmatike se namreč bolj obrabljajo. Z vidika obrabe pnevmatik so manj učinkoviti tudi električni avtomobili. AMZS voznikom priporoča, naj pravočasno zamenjajo zimske pnevmatike z letnimi, izberejo pnevmatike z manjšo stopnjo obrabe in redno kontrolirajo tlak v pnevmatikah.

Pet napak, ki jih vozniki delamo pozimi: od ročne zavore in bunde do goriva
27. 12. 2021 05.00Zima za voznike prinaša številne izzive. Za avto lahko pozimi veliko naredimo že večer prej, da nas zjutraj ne pričakajo nevšečnosti, ki jih s seboj prinašata mraz in sneg – stekla lahko zaščitimo z odejo ali pregrinjalom, ki diha, da nam zjutraj ni treba s strgalom za led čistiti stekla in ogledal. Med nepogrešljive zimske dodatke za avto poleg strgala sodijo še metlica za čiščenje snega, rezervno zimsko čistilo za stekla, zložljiva lopata in razpršilo za odmrzovanje. Prav tako naj ima vaš avto vedno dovolj goriva. Rezervoar naj bo napolnjen vsaj do tretjine.

Prispevajte kolo za otroke iz socialno ogroženih družin
26. 10. 2021 05.00Avto-moto zveza Slovenije v sodelovanju s svojimi avto-moto društvi in klubi začenja akcijo zbiranja rabljenih koles, ki jih bo Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje podarila otrokom iz socialno ogroženih družin. V minulih dneh je AMZS že predal prvih deset koles, ki bodo razveselila otroke v Ljubljani in njeni okolici. S podporo projekta Varno na kolesu, ki izobražuje šolarje, ki se pripravljajo na kolesarski izpit, bodo ponosni novi lastniki koles dobili tudi zaščitne kolesarske čelade.

Slovenska znamka Qulbix soustvarja motošport prihodnosti
01. 10. 2021 05.0011. septembra se je Bovesu, v italijanski provinci Cuneo, končalo italijansko državno prvenstvo v dirkanju z električnimi offroad motornimi kolesi (FMI E-bike Cross). V skupnem seštevku so prva štiri mesta v razredu Open zavzeli vozniki na lahkih električnih motokros motociklih s pedali slovenskega proizvajalca Qulbix.

Test kolesarskih čelad: toliko denarja morate odšteti zanjo, da boste varni
10. 09. 2021 10.00Razmah kolesarjenja v zadnjih letih je znova spodbudil razpravo o kolesarskih čeladah. Čeprav uporaba čelade za starejše od 18 let po slovenski zakonodaji ni obvezna, AMZS svetuje, naj jo uporabljajo vsi kolesarji in tudi vozniki e-skirojev, saj je med redkimi zaščitnimi sredstvi, ki lahko zaščiti glavo pred nevarnimi poškodbami ob padcih. To nalogo lahko seveda opravi le kakovostna čelada. AMZS je tokrat preizkusil 14 kolesarskih čelad za odrasle, namenjenih mestnemu in rekreativnemu kolesarjenju. Poleg zaščite ob padcu so bili ključni kriteriji ocenjevanja še cena, udobje in enostavnost rokovanja, odpornost na visoke temperature in vsebnost škodljivih snovi. Rezultati prinašajo dobro novico: za zaščito glave pred nevarnimi udarci ob padcih je treba odšteti le 60 evrov!

Smo Slovenci naklonjeni avtonomnim vozilom?
22. 03. 2021 06.00AMZS je izvedla vseevropski projekt na področju raziskav in razvoja avtonomne vožnje BRAVE (BRidging gaps for the adoption of Automated VEhicles), ki ga je v sodelovanju s partnerji iz sedmih držav izvajala vse od junija 2017, njegov cilj pa je bil izpopolniti tehnologijo pogojno avtonomnih vozil in jo prilagoditi raznolikim zahtevam v cestnem prometu. Ob koncu projekta so znani izsledki obsežnih raziskav, ki jasno kažejo, kako slovenski vozniki v primerjavi z vozniki v drugih državah sprejemajo uvajanje avtonomnih vozil in avtonomne vožnje.

Večina voznikov je na ponovitvi izpita imela »pretežko« nogo
16. 11. 2020 11.02Skoraj 200 izkušenih voznikov se je pod okriljem Zavarovalnice Triglav znova odpravilo na izpitno vožnjo.

Ali lahko zamenjamo gume, če imamo vulkanizerja v drugi občini?
10. 11. 2020 06.00Bliža se vozniška zima, ki jo oznanja 15. november, ko morajo biti vozila v skladu z zakonodajo opremljena z zimsko opremo. A kaj, če imate vulkanizerja v drugi občini? Kako je s prehajanjem občinskim meja za obisk le-tega in opravljanjem drugih storitve s področja prometa?

Pazimo drug na drugega – tudi v prometu
21. 10. 2020 13.49Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) se je pridružila globalni pobudi mednarodne avtomobilistične zveze FIA ''This is my street'', katere namen je spodbuditi aktivnosti, ki bi prispevale k večji prometni varnosti in zmanjševanju onesnaženja, ki ga povzroča cestni promet. Slovenija sicer glede otrok in mladih dosega zavidljivo raven varnosti v prometu, izziv pa sta pomanjkljiva infrastruktura za ranljive udeležence v prometu ter tudi onesnaženje zaradi prometa. Ker si iste prometne površine delijo različni udeleženci, je ključ do večje prometne varnosti medsebojno spoštovanje.

Na to bodite na cesti te dni še posebej pozorni!
28. 08. 2020 06.00Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) in Policija sta predstavili aktivnosti, ki jih bosta izvajali ob začetku novega šolskega leta. AMZS letos izpostavlja zlasti ozaveščanje glede nevarnosti, ki jih predstavlja uporaba mobilnega telefona – tudi med pešci, kolesarji, skiroisti: uporabnik, ki se ukvarja s telefonom, se običajno kasneje odzove na situacije ali ovir sploh ne opazi, na splošno je manj pozoren na promet, kar povečuje tveganje za nastanek prometne nesreče.

Slovenci ''navalili'' na poceni rabljena vozila
04. 05. 2020 08.20"Več kot očitno je, da so po njih posegli tisti, ki so do tedaj uporabljali druge oblike prevoza," je dejal direktor Inštituta za civilizacijo in kulturo Andrej Brglez. Pandemija koronavirusa je vplivala tudi na mobilnostne navade Slovencev.

Kdaj in kako izpolniti evropsko poročilo o prometni nesreči?
30. 01. 2020 06.38Kadar je v prometni nesreči nastala le manjša premoženjska škoda in nobeden od udeležencev ni utrpel telesnih poškodb, za razrešitev okoliščin ni treba klicati policije, saj se udeleženci lahko sami sporazumejo o nezgodi in zadevo rešijo z evropskim poročilom o prometni nesreči.

1 na 1 s krožišči: vse, kar morate vedeti o vožnji skozi krožišča
27. 11. 2019 07.24Vozniki, ki dnevno uporabljajo krožna križišča oz. krožišča, kot jim pogosteje pravimo, so priča številnim spornim situacijam. Marsikdo se krožišč boji. Marsikateri voznik bi pogrnil na vozniškem izpitu, če bi ga povprašali, kako jih pravilno uporabljati. Čeprav so krožišča dokazala svoje prednosti, pa prihaja do številnih težav pri uporabi. Zato je na slovenskih cestah vse več kanaliziranih krožišč z nizko betonsko pregrado, ki preprečujejo sporne situacije.

Tako se lahko pozimi vozite brez zimskih gum in se izognete kazni
15. 11. 2019 13.06Od 15. novembra dalje je potrebno imeti po zakonu o pravilih cestnega prometa avtomobil opremljen z ustrezno zimsko opremo, kar pa nujno ne pomeni tudi zimske gume ali M+S pnevmatike s profilom najmanj 3 milimetre.