Moskisvet.com

algoritem

Znanost

Njegov izum je obnorel svet, on pa skromen in zadržan

30. 01. 2025 03.30

Rubikova kocka ni le igrača, temveč globalni fenomen, ki povezuje ljudi različnih generacij in kultur. Njena zgodba, od skromnih začetkov v Budimpešti do svetovnih prvenstev in rekordov, dokazuje, kako lahko preprost, a genialen izum spremeni svet.

Naprave in aplikacije

Ste pozabili odgovoriti na WhatsApp sporočilo? To sedaj ne bo več mogoče

19. 12. 2024 05.00

Iz WhatsAppa prihaja še ena nova funkcija, ki bo izboljšala uporabniško izkušnjo predvsem za določen del uporabnikov.

Tehnologija

So na internetu sploh še ljudje?

03. 08. 2024 04.45

Odgovor na to ponuja kontroverzna teorija zarote, imenovana tudi teorija mrtvega spleta.

Tehnologija

Nas čaka regulacija socialnih omrežij?

07. 07. 2024 04.30

Tehnologija je dodobra spremenila naš način življenja; brez telefona se počutimo popolnoma izgubljene, brez socialnih omrežij pa bi izgubili velik del svoje identitete. Pametne naprave so v veliko pogledih izboljšale naše življenje – si še predstavljate iskanje neznanega naslova brez Mapsov na telefonu? A hkrati je digitalna naprava, ki jo ves čas nosimo s seboj in ves čas komunicira z omrežjem, algoritmom dala prosto pot v naše življenje, posledice za naše duševno zdravje pa niso ravno najboljše.

Tehnologija

Ali se dogaja tehnološki upor?!

05. 07. 2024 04.30

Kolikokrat vam je že babica rekla: "A si že spet na telefonu?" No, najnovejši trendi nakazujejo na to, da zna v kratkem ona preživeti več časa na spletu kot vi.

Tehnologija

5 korakov za učinkovit digitalni detoks

30. 06. 2024 04.30

Se vam zdi, da ne nadzirate več krmila nad časom, ki ga namenjate uporabi tehnologije? Morda je čas za digitalni detoks! Pripravili smo vam nekaj praktičnih nasvetov, s katero boste lahko znova prevzeli nadzor in samokontrolo.

Tehnologija

Tehnološke prerokbe, ki so se uresničile

09. 06. 2024 04.00

V dvajsetem stoletju so se ljudje zelo veliko ukvarjali z napovedovanjem tehnološke prihodnosti. Začetek razvoja računalnikov in masovno dostopnih medijev je mnoge umetnike, znanstvenike, pisatelje in futuriste navdihnil pri ustvarjanju napovedi, ki so se pred le nekaj desetletij zdele kot popolna znanstvena fantastika. Čeprav so se mnoge izkazale za naivne – letečih avtomobilov pač ne vidimo vsak dan – so druge srhljivo natančno opisale svet, kot ga poznamo danes. Našli smo jih nekaj, ki so bile v svojih napovedih neverjetno natančne.

Tehnologija

Informacijska preobremenjenost: kako jo prepoznati in se je obvarovati?

26. 02. 2024 05.00

Tehnološka revolucija je s seboj prinesla kopico novih priložnosti, tako na profesionalnem kot zasebnem področju. Informacije so na dosegu roke, z zanimivimi ljudmi lahko klepetamo na daljavo, AIju in robotom prepustimo dolgočasna opravila, v prostem času se lahko zabavamo z neskončno količino široko dostopnih zabavnih vsebin. Na kratko, če bi človeka iz preteklosti s časovnim strojem prestavili v današnje obdobje, bi zelo verjetno bil navdušen in se ne bi želel vrniti nazaj.

Tehnologija

Se generacija Z upira tehnologiji?

24. 03. 2024 04.48

Mnogi smo dolgo naivno verjeli, da bo tehnologija univerzalno dvignila kakovost življenja. Po eni strani je s pomočjo moderne povezanosti lažje kot kadar koli prej zadovoljiti potrebo po raziskovanju, komunikaciji in zabavi.

Tehnologija

Digitalna odvisnost: kako se obvarovati pred njo?

20. 03. 2024 04.51

Večina ima do digitalne tehnologije nekoliko bipolaren odnos; težko je zanikati, da je naše delo lažje, naša zabava pa veliko bolj intenzivna kot pred nekaj desetletji. A hkrati je razvoj tehnologije s seboj prinesel razvoj algoritmov, ki nas želijo na vsak način zadržati na določeni platformi.

Tehnologija

Začetki Googla: kako sta dva tehnološka navdušenca za vedno spremenila način, na katerega raziskujemo in se povezujemo

06. 03. 2024 05.00

Konec lanskega septembra je Google praznoval 25. rojstni dan. Kot eno glavnih in najbolj vplivnih svetovnih podjetij je Google postal del našega vsakdana; pa ne le kar se tiče jasne superiornosti in popularnosti njihovega iskalnika.

Tehnologija

Kaj pametne telefone čaka v prihodnosti?

19. 02. 2024 05.00

Moorov zakon trdi, da se na dve leti procesorska moč podvoji. Od šestdesetih let prejšnjega stoletja je ta zakon bolj kot ne veljal – industrija ga je presegla ali pa dosegla. Leta 2022 pa je prvi mož Nvidie izjavil, da je Moorov zakon mrtev. Intelov direktor Pat Gelsinger mu je sicer nasprotoval, pa vendar je težko zanikati dejstvo, da od leta 2010 hitrost razvoja ne more več dohitevati predpostavk zakona, mnogi pa ugibajo, da se bo zaostanek le še povečal. Kaj pa to pomeni za nas, navadne potrošnike?

Naprave in aplikacije

Kako ugotoviti, ali vam telefon prisluškuje?

25. 01. 2024 02.30

Digitalna zasebnost je v zadnjih letih postala vse bolj pereča tema – v popolnoma povezanem svetu so informacije o naših interesih, osebnostnih lastnostih in socialnoekonomskem statusu postale velikanski vir zaslužka, načini, na katere so velika podjetja pripravljena priti do teh informacij, pa vse bolj etično vprašljivi. Eden najbolj spornih načinov pridobivanja informacij o nas je prisluškovanje – gotovo ste že slišali srh zbujajoče zgodbe o tem, kako Facebook in ostala velepodjetja začnejo prikazovati oglase o temi, o kateri smo se nekaj ur nazaj pogovarjali s prijatelji.

Tehnologija

Resničnostni šov bogatašev ali ko se Meta spravi nad Twitter

11. 07. 2023 05.00

Najvplivnejša moža za najvplivnejšimi socialnimi omrežji se zadnje čase vedeta, kot da bi bila v resničnostnem šovu.

Tehnologija

Je Musk res poslednji branilec svobode govora?

15. 05. 2023 05.00

Pol leta po Muskovem prevzemu Twitterja na dan prihajajo informacije, ki pod vprašaj postavljajo njegovo promoviranje svobode govora. Musk je ob prevzetju obljubljal novo obdobje svobodnega izražanja in politične neodvisnosti, a nedavni podatki nakazujejo na to, da je Twitter v veliko pogledih postal manj, ne bolj svobodno spletno okolje.

Intervju

Učitelj dr. Uroš Ocepek: ''Otroci si zaslužijo avtentične učne situacije''

25. 04. 2023 05.00

Učitelji se premalokrat zavedamo, kako močan vpliv imamo na naše otroke. Ne vplivamo samo na njih, ampak še na dve dodatni generaciji,'' pove trboveljski učitelj matematike in računalništva dr. Uroš Ocepek, ki svoje znanje predaja na Srednji tehniški in poklicni šoli Trbovlje in se je podpisal pod Trboveljski valček. Posebnost tega je, da ga je ustvaril ob pomoči treh dijakov in umetne inteligence. Gre za sploh prvi tovrstni valček v Sloveniji.

Intervju

Matevž Šalehar – Hamo: ''Bolje je, če se celo življenje neuspešno trudiš ustvariti trend, kot da celo življenje slediš trendom''

13. 02. 2023 05.00

Vsestranski glasbenik Matevž Šalehar Hamo pravi, da je bolje, da ''se celo življenje neuspešno trudiš ustvariti trend, kot da celo življenje slediš trendom". Prisega na fizične nosilce zvoka. ''Kako boš punci podaril neko hudo muziko. Po air dropu, mailu, messengerju? Je*eš brezžično romantiko,'' razlaga Hamo, ki mu bomo z bendom Hamo & Tribute 2 Love lahko že kmalu prisluhnili v Kinu Šiška. Priznava, da raje prvič zaigra svoj komad pred polnimi Križankami kot pa pred svojim bendom. ''Če bi vedeli, kako bedno je gledati te ksihte, ki ne sporočajo ničesar, po koncu ima pa še kdo kako pripombo. Pobil bi jih,'' v smehu pove in pravi, da pretirava, a manj, kot si morda mislimo. ''Če se ozrem nazaj, sem odpel in napisal že veliko sranja in nekaj cvetk, ki štrlijo iz povprečja. Upam, da bo ob bridkem koncu to razmerje bolj nagnjeno v smer nadpovprečnih,'' se pozitivne glasbene zapuščine nadeja Hamo, ki od glasbe živi. ''Živeti od muzike pomeni delo. Delo pomeni disciplino. Ker smo samozaposleni, pomeni, da smo sami svoji šefi. To je prednost, pa tudi prekletstvo. Nihče te ne napi*di, če si zaspal. Sam se moraš. To je težko, ampak, če se odločiš, da boš živel od in z muziko, se moraš hitro sprijazniti, da veljajo skoraj enaka pravila kot v vseh službah.''

Film/tv

Se nam res kmalu obeta kolonija na Marsu?

18. 10. 2022 05.00

Z vse hitrejšim razvojem tehnologij smo vse bližje stvarem, ki se nam še pred nekaj leti sploh niso zdele mogoče. Danes so algoritmi, ki praktično ustvarjajo našo realnost, del vsakdana, kolonija na Marsu pa je le nekaj let stran.

Skrivnosti

S to metodo je matematik na lotu 14-krat zadel glavni dobitek

05. 10. 2022 05.00

Čeprav je večja verjetnost, da vas bo zbil avto ali pa zadela strela, kot da zadenete na lotu, Slovenci še vedno radi kupujemo srečke v upanju, da bomo nekoč zadeli na loteriji. Ta statistika pa ne velja za romunskega matematika, ki je več kot desetkrat zadel glavni dobitek na loteriji.

Novice

Bomo že kmalu lahko predvideli kriminalna dejanja?

07. 09. 2022 05.00

Umetna inteligenca vse bolj postaja del našega vsakdana. Če smo nekoč rabili stekleno kroglo, da smo napovedovali prihodnost, danes to namesto nas počne umetna inteligenca. Ta bi lahko v prihodnosti namreč predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj.

Skrivnosti

Ali algoritem popolnoma kroji naša življenja?

05. 09. 2022 05.00

Lahko se odločiš, ne moreš pa se odločiti, da se boš odločil, je v svojem kultnem delu zapisal Sam Harris. Vprašanje človeške volje in naše resnične, pristne svobode pa je nekaj, kar ne zanima le modernih filozofov, ampak že stoletja in tisočletja buri duhove mislecev s celega sveta. Življenje v popolnoma povezanem svetu, kjer nas algoritem velikokrat pozna bolje, kot poznamo sami sebe, prinaša nova vprašanja o resnični svobodi človeške volje.

Tehnologija

Katastrofa v kriptosvetu: ''stabilen'' kovanec izgubil kar 70 odstotkov

13. 05. 2022 05.00

Vsi, ki količkaj spremljajo dogajanje v kriptosvetu, so gotovo že slišali za katastrofo preteklega tedna – eden največjih mehurčkov v kriptozgodovini je počil. Luna, izredno popularen kovanec, ki je v prejšnjih mesecih presegel vrednost 100 dolarjev, je v nekaj dneh padel za več kot 99 odstotkov. Razlog? Lunin ''brat'', stabilen kovanec UST, ki bi moral imeti vrednost ves čas fiksirano na en dolar, je začel izgubljati svojo stabilnost, kar je trg pognalo v velik panični odziv. Kaj se je dogajalo v ozadju?

Tehnologija

Elon Musk, socialnoomrežni mogul

12. 04. 2022 05.00

Elon Musk, kontroverzni ustanovitelj Tesle in Space X-a, je nedavno kupil kar 9,2 % Twitterjevih delnic, s čimer je postal največji posamezni lastnik tega socialnoomrežnega podjetja. Lastniški delež, za katerega naj bi odštel slabe tri milijarde, je v investitorjih zbudil val navdušenja, saj je Twitterjeva delnica po tem, ko je naznanil novico, zrasla za kar 22 odstotkov. A hiter zaslužek (Musk je z rastjo zaslužil vsaj 600 milijonov dolarjev) ni bil njegova motivacija za nakup tako zajetnega deleža.

Visoki obrati

5 avtomobilskih delov, ki so jih izumile ženske

23. 02. 2022 05.00

Čeprav je avtomobil moški izum, je mnogo nepogrešljivih avtomobilskih delov ženska iznajdba.

Naprave in aplikacije

To bo tvoj naslednji pametni telefon

01. 12. 2021 05.00

Vse, odkar je pred nekaj leti spor med Kitajsko in ZDA Huawei prikrajšal za Googlove storitve, so Huaweijevi telefoni na zahodu precej nezanimivi. Ravno zaradi tega je Honor 50, ki zelo jasno temelji na Huaweijevi Novi 9, pri nas požel toliko zanimanja – Honor kot podjetje, ločeno od Huaweija, še vedno ponuja dostop do Googlove tržnice, kar je za marsikaterega potrošnika osnova. Če so vam torej vedno bili všeč Huaweijevi telefoni, a vas je zadnjih nekaj let odganjalo pomanjkanje aplikacij, si Honor 50 nedvomno zasluži vašo pozornost.

Naprave in aplikacije

Umetna inteligenca v telefonih – se je moramo bati?

05. 10. 2021 05.00

Ko slišimo izraz "umetna inteligenca", se nam začnejo v mislih pojavljati slike naprednih naprav, ki so razvile lastno zavest in začele živeti po svoje. Znanstvenofantastični filmi so nas prepričali, da so roboti, ki si bodo želeli uničiti človeško populacijo, za vogalom. Hkrati pa umetna inteligenca zveni privlačno, zanimivo in napredno, zato ni čudno, da se vedno več naprav, ki jih uporabljamo vsak dan, v marketinških besedilih hvali z oznako ”AI”. Pa je umetna inteligenca v pametnih telefonih zares na stopnji samozavedanja ali gre bolj za marketinški izraz?

Naprave in aplikacije

Trije razlogi za eksplozivni uspeh TikToka

10. 09. 2021 05.00

Nedavno je tehnološki svet pretresla novica, da je TikTok prehitel YouTube v času, ki ga gledalec porabi za ogled vsebin. Junija letos je povprečen ameriški uporabnik TikToka na platformi zapravil kar 24 ur, medtem ko so na YouTubu ostali "le" 22 ur in 40 minut. V Veliki Britaniji je naskok TikToka še večji, povprečen angleški uporabnik je junija TikToku namenil kar 10 ur več kot YouTubu (26 ur proti 16 uram).

Naprave in aplikacije

Ali Uber tistim s prazno baterijo res računa več?

02. 09. 2021 05.00

V kratkem naj bi tudi v Slovenijo prišli aplikacijski ponudniki prevozov, kot sta Uber in Bolt. In čeprav se sploh tehnološki navdušenci v glavnem veselimo cenejšega transporta, ima tudi ta svoje pasti. Uporabniki namreč poročajo, da naj bi se Uber, največji ponudnik aplikacijskih prevozov, posluževal zelo vprašljive poslovne taktike.

Tehnologija

Kako sta dva študenta spremenila internet

27. 09. 2018 10.18

Google praznuje 20 let. V dveh desetletjih je ideja dveh študentov postala eno najmočnejših internetnih podjetjih, ki o vas najverjetneje ve več kot veste sami.

Tehnologija

10 nasvetov pri uporabi Youtube-a

22. 08. 2018 10.59

Glede na Alexo (statistika obiskanosti spletnih strani) je Youtube tretja najbolj obiskana spletna stran na internetu, kar pomeni, da ste jo najverjetneje tudi sami že kdaj obiskali.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851