černobil

Temni turizem: mesta genocida, katastrof, nesreč in smrti
29. 04. 2024 15.56Temni turizem, znan tudi kot črni turizem, tanaturizem ali žalostni turizem, je turizem, povezan s smrtjo ali tragedijami. Gre za nekoliko kontroverzno področje, ki vzbuja deljena mnenja – nekateri ga obravnavajo kot dejanje spoštovanja, drugi kot neetično prakso. Med najbolj priljubljene znamenitosti temnega turizma uvrščamo Auschwitz, Černobil in Ground Zero. Manj znane turistične znamenitosti pa vključujejo pokopališča in zgodovinske muzeje tragičnih dogodkov.

Dejstva, ki jih o Ukrajini verjetno še niste poznali
08. 03. 2022 04.00Ukrajina je obmorska država, ki je zadnjih tednih v središču dogajanja zaradi invazije Rusije. Ta vzhodnoevropska država ima poleg Rusije še šest drugih sosed, in sicer Belorusijo, Poljsko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo in Moldavijo.

Grozljiva dejstva o Pripjatu
28. 10. 2021 05.00Grozljiva nesreča v černobilski jedrski elektrarni leta 1986 še vedno velja za najhujšo jedrsko nesrečo v zgodovini, ki je močno zaznamovala življenja mnogih. Danes je območje Pripjata turistično izjemno oblegana destinacija, ki ji je dodatno slavo prinesla priljubljena serija Černobil. A kot pri številnih drugih tragičnih dogodkih se tudi v povezavi s tem pojavljajo številna dejstva, celo srhljive zgodbe, ki krožijo med ljudmi.

6 tragičnih, a priljubljenih destinacij temnega turizma
18. 10. 2021 05.00V eni od preteklih objav smo se dotaknili koncepta temnega turizma, ki se nanaša predvsem na kraje, povezane s tragičnimi zgodovinskimi dogodki. Čeprav je na svetu tovrstnih turističnih atrakcij veliko, tokrat izpostavljamo nekaj najbolj znanih, nanašajo pa se na vojne genocide, jedrske napade in terorizem.

Ruska ''kontra'' seriji Černobil – jedrska nesreča skozi njihove oči
27. 07. 2019 07.25Potem, ko je serija Černobil doživela velikanski uspeh na globalnem odru in so jo hvalili po celem svetu, pa nad njo pričakovano niso bili navdušeni Rusi, ki so menili, da prikaz največje jedrske katastrofe vseh časov meče preslabo luč na Sovjetsko zvezo. Junija je tako na plano prišla novica, da ruska televizija ob znatni pomoči ruskega kulturnega ministrstva, ki naj bi primaknilo skoraj poldrugi milijon evrov, snema svojo različico Černobila, kjer so ''slabi fantje'' Američani.

Se lahko Černobil ponovi? To so reaktorji, ki vzbujajo skrb.
21. 06. 2019 06.55Čeprav mnogi menijo, da se černobilska nesreča ne more ponoviti, pa nas zgodovina uči, da se človeštvo kaj malo nauči iz lastnih napak. Na račun TV-serije Černobil je v središču pozornosti znova največja jedrska nesreča v zgodovini, ki se je zgodila usodnega 26. aprila 1986 in katere posledice so vidne še danes in bodo služile kot opomnik številnim bodočim generacijam. V Rusiji je trenutno še deset jedrskih elektrarn z reaktorji, ki so podobni tistemu, ki je povzročil katastrofo epskih razsežnosti.

Černobil zdaj tudi kot računalniška igra
20. 06. 2019 06.57Jedrska nesreča v Černobilu je navdihnila TV-serijo, ki je presegla vse rekorde in povzročila pravi bum tamkajšnjega turizma, v našo zavest pa znova priklicala nesrečo iz leta 1986. Računalniška igra Chernobylite razvijalca Farm 51 zato ne bi mogla prispeti ob boljšem času.

Vplivneži za samopromocijo oskrunjajo Černobil
17. 06. 2019 07.13Potem ko je serija Černobil zopet oživila spomin na največjo jedrsko nesrečo, ki se je zgodila leta 1986 in je bližnje mesto Pripjat utrpelo škodo, ki naj bi po mnenju nekaterih strokovnjakov tam onemogočila življenje za nadaljnjih 20 tisoč let, pa to ne ustavi svetovne javnosti, da ne bi drla na mesto katastrofe in se na lastne oči prepričala o razsežnosti tragediji.

Ne Igra prestolov, to je najbolj vroča TV-serija ta hip!
18. 05. 2019 08.05Černobil je največja in najbolj smrtonosna jedrska nesreča vseh časov, nesreča epskih razsežnosti, ki še danes dobiva na svoji širini. Čeprav je bilo o njej povedano in napisano domala že vse, na dan vedno znova prihajajo nove podrobnosti in spoznanja. Svež pogled na dogodke iz leta 1986, ki so za vedno spremenili zgodovino in katerih točno število žrtev še danes zares ni znano, prinaša mini serija Černobil, ki je požela številne pozitivne kritike in hitro pridobiva oboževalce po vsem svetu.

Najbolj bizarne evropske atrakcije
12. 02. 2019 09.25Ko boste naslednjič sestavljali načrt za obisk katere od evropskih držav, ne pozabite na seznam dodati tudi kakšne od manj znanih, a nadvse zanimivih atrakcij. Pozabite na gnečo pri Eifflovem stolpu in se izognite ležeči Pisi – raje obiščite muzej mučilnih naprav v Italiji, zanimivo zbirko falusov na Islandiji ali pa pri naših južnih sosedih prespite kar v svetilniku.

Nenavadni živalski mutanti
01. 08. 2018 14.12Kriptozoologi so prepričani, da na našem planetu živijo bitja, katerih obstoj moderna znanost iz neznanih razlogov enostavno ne želi priznati.

Največja jedrska katastrofa vseh časov
26. 04. 2018 08.09Ob 1.23 se je pred 32 leti zgodila največja jedrska katastrofa na svetu, poleg dveh eksplozij atomskih bomb, ki so jih ZDA odvrgle na Hirošimo in Nagasaki med svetovno vojno. Dolgih 30 ur je trajalo, da so oblasti ljudem razkrile, da je mesto povsem prekrito z radioaktivnim prahom in se sevanje nevarno širi na širše območje. 32 let kasneje je sevanje na tistem območju še vedno prisotno, nekoč moderno mesto Pripjat pa se je spremenilo v mesto duhov.

Černobil kot turistična atrakcija?
12. 06. 2017 14.26Ukrajinska vlada je znotraj kontaminiranega območja v Černobilu odprla hostel, s čimer so turistom omogočili raziskovanje žarišča največje jedrske katastrofe v zgodovini človeštva.

Černobil, kot ga še niste videli!
05. 12. 2014 08.01Ameriški fotograf Phillip Grossman je s pomočjo drona posnel nekaj izjemnih posnetkov področja okoli černobilske jedrske elektrarne. Projekta se je lotil z namenom, da bi ljudje posledice tragedije lahko videli še z druge perspektive in dobili dejanski vpogled v opustošenje, ki ga je eksplozija povzročila.

Zaskrbljujoče odkritje!
09. 01. 2014 08.42Raven radioaktivnega plutonija, ki je posledica jedrskih poskusov in nesreč, je v Zemljini stratosferi višja, kot so strokovnjaki menili doslej. Švicarski znanstveniki, ki so se dokopali do tega odkritja, kljub vsemu menijo, da raven ni nevarna za ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ponovni alarm v Fukušimi
09. 10. 2013 12.53V Fukušimi ga spet 'lomijo'. Tokrat je Tepcovim 'strokovnjakom' uspelo izključiti hlajenje poškodovanih reaktorjev.

Švedska na pragu 'Fukušime'!
03. 10. 2013 08.12V jedrski elektrarni v Oskarshamnu so zaradi pregrevanja izklopili največji reaktor na svetu. Vzrok za pregrevanje je šokiral inženirje.

Bomo jedrske odpadke pošiljali na Sonce?
06. 08. 2013 07.42Jedrska električna energija še vedno velja za eno najčistejših oblik pridobivanja električne energije, a kaj ko nastane kopica težav, ko se je potrebno iztrošenega jedrskega goriva na primeren način znebiti. Smo končno našli pravi način?

Rusi imajo največjega!
21. 11. 2012 08.08Tehta trideset ton, meri štirideset metrov, nima kril, a vseeno lahko leti …, pravzaprav leti zelo dobro! Kaj je to?

Grafiti v Černobilu
28. 04. 2011 14.0426. aprila 1986 se je zgodila najhujša nesreča v zgodovini jedrske energije. Evakuirali so preko 300.000 ljudi, a jih je nekaj kljub temu ostalo in ti so pustili svoje sledi. Oglejte si jih v galeriji.

Najbolj grozljiva mesta na svetu
02. 03. 2010 14.08Na svetu obstajajo čudoviti kraji, obstajajo pa tudi taki, ki so prava nočna mora. Gre za urbana središča, kjer vlada popolni kaos: revščina, umazanija, razpadajoče stavbe in kupi smeti.