Bojna ladja je praktično vsaka ladja, predvidena za spopad in praviloma ne prevaža dodatnega tovora razen orožja, streliva in hrane za posadko. Navadno so hitrejše in bolj okretne kot komercialne ladje ter dodatno zavarovane, da zdržijo škodo, ki jo povzroči sovražni napad.
V starih časih so večkrat zaplenili trgovske ladje in jih spremenili v bojne, uporabljali pa so jih tudi za prevoz vojakov.
V preteklosti so bile najpogostejše bojne ladje galeje, ki so imele ojačan premec in z njim prebile sovražnikov bok. S pojavom katapultov in drugih balističnih naprav pa se je začel boj tudi na daljavo.
V 19. stoletju so je začela tako rekoč pomorska revolucija z razvojem novih pogonov, orožij in ladijske konstrukcije. Eksplozivni izstrelki so razvoj pripeljali do oklepnih ladij, lesene vojaške ladje pa so postale zastarele. Z razvojem orožja, ki se lahko vrti neodvisno od ladje, se je spremenilo tudi oboroževanje. Najbolj pa je morsko bojevanje spremenil izum torpeda.
Ladja, ki je spremenila pravila igre pri izdelavi ladij, je bila angleška Drednought, ki jo je splavila britanska mornarica leta 1906. Z dvema parnima turbinama je bila večja, hitrejša in bolje oborožena kot katera koli ladja v tistem času, a kmalu so ji sledile podobne ladje drugih držav in začela se je nova doba velikih bojnih ladij.
Letalonosilke, rušilci, fregate in raketni čolni so danes sestavni del vseh pomorskih velesil. 'Do zob' oborožene ladje sodelujejo praktično v vseh večjih bojnih operacijah po svetu in v galeriji si lahko ogledate deset ladij, ki so trenutno v uporabi.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV