Moskisvet.com
image (28)

Erotika

Galerija: Največje živalske migracije

U.K.
07. 11. 2010 20.44
0

Znanstveniki še zmeraj ne razumejo živalskega nagona, pravzaprav ne razumemo niti človeškega. Vse, kar vemo, je, da gre za besedo, ki nekako opisuje živalsko vedenje, ki ga ne razumemo popolnoma.

In med najbolj fantastične prizore na Zemlji spadajo živalske migracije. Seveda selitev milijonov primerkov neke vrste ni prav nič skrivnostna. Selijo se zaradi iskanja hrane, vode, tudi zato, da najdejo pravo mesto za nadaljevanje vrste. Skrivnost je v tem, kako vedo, kam oditi, kaj morajo storiti, da na poti preživijo. Vsaj za določene vrste, za katere ljudje na splošno smatramo, da nimajo inteligence, je selitev nekaj izjemnega in precej nepredvidljivega.

Metulji vrste monarh so rekorderji v svetu migracij, vsaj kar se tiče žuželk. Vsako leto v februarju se namreč na milijone teh metuljev odpravi iz severne Amerike v Mehiko, kjer prezimijo. Zanimivo je, da teh migracij niso opazili do leta 1975. Večina teh metuljev prezimi prav v centralnem gozdu v Mehiki.

Selitve gnujev v Afriki. Evropejci si navkljub mnogim dokumentarcem ne moremo predstavljati, kakšen je pogled v živo na nepregledno morje kopit in rogov. Približno dva milijona gnujev in pol milijona zeber in še 100.000 drugih kopitarjev se v februarju odpravi na dolgo pot iz Tanzanije proti zahodnemu delu Serengetija. Na poti umre približno 250.000 gnujev.

Če si je težko predstavljati milijone gnujev, si je številko 120 milijonov še težje predstavljati. 'Napad' rakov na Božičnem otoku se zgodi dvakrat na leto. Gre za vrsto rakov, ki živijo v votlinah, ki si jih izkopljejo. Med oktobrom in decembrom se začnejo seliti iz notranjosti otoka proti morju, kjer samice pustijo jajca, ki jih oplodijo samci. Vsaka samica izleže okoli 100.000 jajčec in vsaka izležena larva se nato vrne proti središču otoka.

Arktična čigra ima rekord za najdaljše seljenje od vseh živalskih vrst, če odštejemo ljudi. Svojo pot začnejo te izjemne živali na severu Kanade in potujejo do Antarktike in nazaj. Vsako leto tako preletijo okoli 70.000 kilometrov. Živijo približno 30 let in v tem času preletijo okoli 2,4 milijona kilometrov, kar je toliko, kot da bi odletele do lune in nazaj – približno šestkrat.

Izjemne so tudi selitve karibujev ali severnih jelenov, kot jih tudi imenujejo. Sicer se ne selijo vse vrste severnih jelenov in tudi tiste, ki se, se ne selijo zmeraj po isti poti. Iz severne Aljaske se čreda odpravi po poti Beringovega preliva, jo prečka in pristane v Sibiriji. Vsako leto naredi čreda okoli 1000 kilometrov.

Pohod cesarskih pingvinov je znan predvsem zaradi dokumentarca z naslovom March of the Penguins. Čeprav je njihovo potovanje dokaj kratko v primerjavi z razdaljami nekaterih drugih živali, pa je že samo dejstvo, da potujejo prek Antarktike, dovolj zgovorno. Pingvini gredo na vsakoletno romanje v notranjost od morja, kjer se parijo.

Tudi pod morjem poznamo ogromno vrst, ki se selijo, med njimi je verjetno najbolj znana vrnitev lososov na kraj, kjer so se izvalili. Malo manj znana je selitev sivih kitov. Gre namreč za največjo selitev, kar jih opravijo sesalci, tako na kopnem kot na morju. Vsako leto namreč ti morski sesalci preplavajo okoli 18.000 kilometrov iz juga Kalifornije do Beringovega preliva.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578