Raziskavo vesolja z imenom 2MRS (2Mass Redshift Survey) so opravili na univerzi v Portsmouthu, vanjo pa so zajeli tudi dele vesolja, ki so od Zemlje oddaljeni več kot 380 milijonov svetlobnih let. Za sestavo zemljevida so znanstveniki potrebovali kar 10 let, sega pa veliko bližje galaktični 'ravnini' kot so segale prejšnje raziskave. Galaktična 'ravnina' je del vesolja, ki ga zastira prah in zaradi tega ni dobro raziskan.
2MRS raziskava je uspešno zajela tudi področja, ki jih je v preteklosti zakrivala Mlečna cesta, tako da so sedaj ta bolje raziskana, raziskan pa je tudi njihov vpliv na Mlečno cesto in ostala področja vesolja. Karen Masters iz Univerze v Portsmouthu je omenjeni zemljevid predstavila na tiskovni konferenci 218. srečanja Ameriške astronomske zveze v Massachusettsu. Dejala je: "2MASS raziskava je odličen vpogled v vesolje, ki nas obkroža, razkriva pa tudi do sedaj neraziskano področje galaktične ravnine. Pri svetlobi v tako oddaljeni galaksiji pride do t.i, rdečega premika, ki je pojav pri katerem se izsevano ali odbito elektromagnetno valovanje pomakne proti rdečemu delu spektru. In bolj kot je galaksija oddaljena večji je ta zamik, zato njegove meritve razkrivajo galaktične razdalje. Je tretja dimenzija v 3D zemljevidu, ki kozmologom omogoča preučevanje določenega področja veliko natančneje."
V začetku maja 2011 je druga skupina znanstvenikov prav tako razkrila podoben 3D zemljevid vesolja, ki je bil do sedaj najbolj kompleksen približek tega, kako naše vesolje izgleda.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV