Raziskava, ki so jo opravili, sicer še ni dokončna, saj jo je ustavil nedavni potres na Japonskem, so pa njene ugotovitve velik korak naprej v razumevanju procesov in delovanja vesolja. Znanstveniki so se pri raziskovanju predvsem osredotočili na vprašanje, zakaj je vesolje zgrajeno iz materije in ne antimaterije, kljub temu da sta se ob velikem poku sprožili enaki količini obeh.
Eksperiment, ki ga je ekipa izvedla v ogromnem T2K detektorju delcev na Japonskem, je vključeval tudi nevtrine, najbolj osnovne delce materije. Ti se lahko 'prelevijo' v tri različne vrste nevtrinov, toda njihovo preučevanje je zelo težavno, saj nanje zelo redko vplivajo ostali delci. Zaradi tega se jih je prijelo tudi ime 'nevidni delci'.
Profesor Dave Wark s fakultete Imperial college London, ki je prav tako vključen v raziskavo, je za medije dejal; "To je le korak po cesti. Radi bi doumeli to asimetrijo, toda sprva moramo dokazati, da so se različne vrste nevtrinov samostojno sposobne transformirati v drugo vrsto oziroma moramo razložiti pojav, imenovan nevtrinska oscilacija."
T2K detektor se 'razprostira' po velikem delu Japonskega ozemlja in je razdeljen na dva dela. Na vzhodni obali je tako nameščen raziskovalni Proton accelerator center, iz katerega so skozi zemljino skorjo znanstveniki izstreljevali določeno vrsto nevtrinov v 290 kilometrov oddaljeno raziskovalno središče Super-Kamiokande na zahodni obali. Tam jih je zaznala posebna pod zemljo zakopana naprava, ki meri 40 krat 40 metrov in je napolnjena s 50 tisoč tonami vode, tisočimi posebnimi palicami.
Raziskavo je med izvajanjem prekinil potres, ki je stresel Japonsko, zaradi česar so znanstveniki nadaljnje raziskave prekinili, nadaljevali pa naj bi jih šele prihodnje leto. Znanstveniki tako ocenjujejo, da naj bi jim do poletja 2013 uspelo raziskati še več skrivnosti oscilacije in nas tako še približati k razumevanju delovanja vesolja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV