Znanstveniki z Univerze v Manchestru naj bi odkrili nekoč masivno zvezdo Mlečne steze, ki se je transformirala v manjši planet iz dragocenih kamnin. Mednarodna raziskovalna ekipa je s pomočjo teleskopa v observatoriju Cheshire odkrila nenavadno zvezdo pulzar. Odkritje jim je uspelo s pomočjo določitve gravitacijskega 'potega' med pulzarjem in manjšim spremljevalnim planetom. Pulzarji so manjše vrteče se zvezde, ki v premeru merijo več kot 15 kilometrov in oddajajo elektromagnetne valove.
Ekipa, ki jo sestavljajo tudi znanstveniki iz Avstralije, Nemčije, Italije in ZDA, domneva, da je 'diamantni planet' vse, kar je ostalo od originalne zvezde. Spremljajoči planet je širok manj kot 65 tisoč kilometrov, kar je približno petkrat več kot je premer Zemlje. Toda nahaja se tako blizu pulzarja, da če bi bil kaj večji, bi ga gravitacijske sile planeta, ki rotira s hitrostjo več kot 10 tisoč vrtljajev v minuti in maso 1,4-krat večjo od Sonca preprosto raztrgale.
Član raziskovalne ekipe dr. Michael Keith je dejal: "Ostanek zvezde je najverjetneje zgrajen iz ogljika in kisika, kajti zvezde iz lažjih elementov, kot so vodik in helij, ne bi imele takšnega orbitalnega časa." Zaradi gostote zvezde so znanstveniki tako prepričani, da gre za kristalen material, zaradi česar naj bi bil velik del planeta zelo podoben diamantu. Pulzar z imenom PSR J1719-1438 in njegov planet pripadata delu Mlečne ceste in sta oddaljena 4 tisoč svetlobnih let.
Modulacija elektromagnetnih valov je znanstvenikom omogočila globlje razkriti številne podatke o planetu. Ta namreč pulzarja obkroži v zgolj dveh urah in desetih minutah in razdalja med tema objektoma znaša približno 600 tisoč kilometrov – kar je nekoliko manj kot znaša radij našega Sonca. Kljub majhnosti pa ima planet nekoliko večjo maso, kot jo ima Jupiter.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV