Doslej je veljalo prepričanje, da imajo kuščarji v primerjavi s pticami in sesalci omejene kognitivne sposobnosti.
Tropski kuščar anoli pa lahko rešuje težave in naučene sposobnosti celo prilagodi različnim okoliščinam, kažejo rezultati študije, ki jih je objavila revija Biology Letters.
6 kuščarjev in črv
Znanstveniki so preučevali šest kuščarjev, ki so morali poiskati črva v eni od dveh lukenj. Luknja, v kateri se je skrival črv, je bila pokrita s pokrovom.
Štirje od šestih kuščarjev so preizkus opravili uspešno, saj so pokrov dvignili z usti ali pa so v pokrov ugriznili in ga nato odstranili. "To je popolnoma nova oblika plenilskega obnašanja," sta zapisala Leal in soavtor raziskave Brian Powell.
Kuščarji so novo strategijo odpiranja pokrova uporabili tudi v spremenjenih okoliščinah. Ko sta bili obe luknji pokriti z različnimi pokrovi, so kuščarji uspešno prepoznali luknjo s črvom, kar je pokazalo, da so se naučili prepoznati barvo pokrova, ki je pokrival luknjo s črvom.
Dva kuščarja sta celo razširila svoje novo pridobljeno znanje. Ko sta Leal in Powell položila črva v luknjo, ki je bila dotlej vedno prazna, so vsi kuščarji črva sprva poskušali najti v napačni luknji, dva kuščarja pa sta prepoznala spremenjene okoliščine in črva našla.
Biolog s Harvarda Jonathan Losos je glede rezultatov študije izpostavil, da zmožnost prilagajanja obnašanja kaže, da gre za živali z višjo stopnjo inteligence, kamor kuščarjev doslej niso uvrščali.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV