Večina živali ima prirojen strah pred človekom in se mu bo na daleč izognila. V zgodbah, pripovedih in mitih smo recimo iz volkov naredili pravo pošast, v resnici pa smo zanje pošasti kar ljudje. Po navedbah zoologov bi lahko volk v nekaj sekundah ubil odraslega človeka, vendar se vsaj v zadnjih stotih letih to ni zgodilo, in ravno zaradi prirojenega strahu pred človekom. Vendar bi bila takšna smrt pravzaprav 'sprejemljiva' v primerjavi z nekaterimi drugimi, ki jih lahko najdemo v živalskem kraljestvu.
Ti veliki kuščarji zrastejo do tri metre in tehtajo preko 70 kilogramov. V glavnem so mrhovinarji, a so tudi aktivni lovci. Varan lahko neposredno ubije večje živali, kot so srne in koze, vendar ima varan še dodatno orožje. V večini primerov večje živali uspejo pobegniti, a se s tem ne rešijo. Dovolj je namreč samo ugriz in usoda plena je zapečatena. Varan ima v slini več vrst smrtonosnih bakterij, ki v naslednjih dnevih ubijejo žival, varan pa ji sledi in pobere mrhovino. Varani bodo pojedli praktično vse, kar lahko obvladajo, in naenkrat lahko pojedo ogromne količine mesa. Vendar pa odrasle živali lahko preživijo le z 12 obroki na leto.
Planinski orel
Planinski orel je v glavnem premajhen, da bi napadel človeka, čeprav ima dovolj moči, da bi ga pahnil v prepad ali z ostrimi kremplji raztrgal vrat. Preostala bitja nimajo takšne sreče. Kraljevi orel je znan po tem, da lahko ubije volka, srno, poročali so celo, da lahko prepodi medveda in napada njihove mladiče. Imajo izjemno dober vid in plen opazijo na ekstremne razdalje. Kremplji so kot bodala, ki prebodejo plen, ki v mnogih primerih niti ne ve, od kod je prišla smrt. Planinski orel živi tudi v Sloveniji in trenutno naj bi jih bilo v divjini okoli 25.
Morska osa
Velja za najbolj strupeno bitje na svetu. Ima 60 lovk, ki so lahko dolge tri metre v njih pa ima 500.000 igel, v katerih je dovolj strupa, da ubije 60 ljudi. Strup napade srce, živčni sistem in kožne celice in je tako boleč, da večina žrtev niti ne more splavati do obale, temveč od bolečine prej utone. Bili so primeri, ko so si ljudje hoteli odrezati ude, da bi se rešili pred bolečino.
Črna mamba je ena redkih kač, ki bo svoje žrtve ugriznila večkrat in vsakič vbrizgala strup. Poleg tega je največja afriška strupenjača in izjemno hitra. Ugriz ubije človeka v 20 minutah in smrt je precej boleča. Strup lahko povzroči srčni napad ali omrtvi mišice dihalnega sistema in žrtev se zaduši.
Slanovodni krokodil
Slanovodni orjaki spadajo med največje krokodile in kar pogosto merijo preko pet metrov in tehtajo preko ene tone. Napadajo iz zasede in napad je uničujoč, žrtve pa ga redko preživijo. S tako imenovanim 'smrtnim vrtenjem' trgajo večje kose mesa iz plena (ki je občasno tudi človek) ali ga spravijo v vodo in utopijo.
Orka
Najprej je pomembno omeniti, da kljub zloglasnemu imenu (ubijalski kit) ni zabeleženega primera, da bi orke ubile človeka v divjini. Nekatere pripadnice iste vrste se prehranjujejo izključno z ribami, druge z tjulnji, tretje pa napadajo celo kite. Prav slednji napadi so lahko izjemno brutalni, saj trgajo večje kose mesa iz živali, dokler ta zaradi poškodb ne umre. Znani so tudi, da se radi igrajo s tjulnji, preden jih požrejo, vendar obstajajo primeri, ko so se orke igrale z mladičem tjulnjev, nato pa so ga nepoškodovanega odnesle na plažo. Znane so tudi po tem, da namerno nasedejo na plažo, pograbijo tjulnja in se zvlečejo nazaj v vodo.
Piraja
Čeprav imajo sloves kot neusmiljene ljudožerke, piraje to v resnici niso. Pravzaprav je lahko nevarna le ena vrsta piraj in še to le v primerih, ko ostanejo ujete v manjših tolmunih in jim zmanjka hrane. V takšnih primerih postanejo tudi kanibali. Vsekakor pa so sposobne ubiti večji plen, eventualno tudi človeka, a ni znanega primera, ko bi se to v resnici zgodilo. Vsekakor pa smrt ne bi bila prijetna.
Anakonda
Gotovo ni prijetno za žival, ko jo ovije šest metrov velik in 250 kilogramov težak skupek mišic. Žival lahko izdihne, vdihniti pa ne more in z vsakim izdihom se pritisk poveča, dokler živali ne počijo rebra in odpove srce ali pa se zaduši. Navkljub temu, da bi nas Hollywood rad prepričal o nasprotnem, pa anakonde ljudem niso nevarne, če jih seveda pustimo pri miru, in ni znanega primera, da bi anakonda ubila in pojedla človeka. Ugrizi pa so lahko precej brutalni, saj ima anakonda nazaj ukrivljene zobe, ki lahko naredijo precej škode. Človek, ki ga ugrizne anakonda, mora zadržati nagon, da bi potegnil roko iz njenega gobca, saj bi bile v tem primeru rane strahotne. Roko mora potisniti v gobec živali, da jo spravi iz zob.
Veliki beli morski pes
Napad belega morskega psa lahko primerjamo s prometno nesrečo, v katero sta udeležena kombi in pešec. Ti orjaki lahko zrastejo preko šest metrov in tehtajo več kot 2 toni. Ubijejo lahko z enim ugrizom, vendar so smrtni primeri, ki jih povzročijo ti morski psi, v glavnem zaradi pomote. Človeka zamenjajo za tjulnja ali pa so samo radovedni in okušajo z ugrizom. Žal je velik problem, ko se 2,5-tonska riba odloči, da jo zanima plavalec.
Tarantela
Tarantele ljudem v glavnem niso nevarne in povzročijo le boleč ugriz. Če pa bi se pomanjšali na nivo miške, mladih ptičev in drugih žuželk, pa bi lahko občutili grozo, ki jo predstavljajo ti osemnogi kosmatinci. Svoj plen namreč najprej prebodejo z ogromnimi strupniki, nato pa vanj vbrizgajo prebavne sokove. Če bi si predstavljali človeka kot žuželko, potem bi bila tarantela velika kot slon in še precej bolj smrtonosna.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV