Uspeli so namreč identificirati kemikalije, ki povzročajo grenak priokus postanega piva v steklenicah. Kemikalije v hmelju se s časom začnejo razgrajati in ustvarjati nove, ki dajo pivu neprijeten okus. In raziskovalci bodo poskušali ta proces preprečiti.
To se da storiti z nadzorovanjem kislosti pri produkciji in tako, da ga shranijo pri nizkih temperaturah, kar ni ravno noviteta. Preboj je v tem, da so ugotovili, točno katere sestavine so odgovorne za razgradnjo in kako se to zgodi.
Znanstveniki Tehnične univerze v Münchnu že več let opazujejo kemikalije v pivovarski industriji, prepričani pa so, da so mnoge vrste tudi osebno preizkusili. Kakor koli, potrebovali so kar 10 let, da so ugotovili, kako se pivo razkraja in nato vzorce primerjali s svežimi.
Glavni krivci so očitno trans-iso-alfa kisline, ki vsebujejo molekule, kot je triciklokohumol. Te kisline namreč sčasoma razpadejo v številne druge kemikalije in nanje so se osredotočili Münchenčani.
Zadnje študije so sicer pokazale, da ima pH ali stopnja kislosti piva velik vpliv na razgradnjo trans-iso-alfa kislin. In zato so dali izdelati več vrst piva z različnim pH in potrdili to ugotovitev. Tista piva z nižjim nivojem kisline so imela manjšo razgradnjo kislin kot tista z višjo vsebnostjo. Najbolj pa na to vpliva temperatura. Pri višjih temperaturah je degradacija precej pospešena.
Se pravi, če pogledamo študijo nekoliko od daleč in malce v šali, so nemški znanstveniki v deset let trajajoči študiji 'pogruntali', da ima toplo pivo slabši okus od hladnega in da ga je potrebno shranjevati na hladnem.
Ni znano ali bodo poskušali ta proces ustaviti in ali se lahko v prihodnosti nadejamo piva, ki ne bo nikoli izgubilo pravega okusa. Upamo lahko samo, da ga ne bodo s kakšnim kemijskim vmešavanjem prej pokvarili kot izboljšali.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV