Bethany Ehlmann, avtorica najnovejšega poročila NASE o 'rdečem planetu', je v njem zapisala, da so bili življenjski pogoji na površju Marsa kvečjemu kratkotrajni, a da to ne pomeni, da bi morali obupati.
„Tudi na Zemlji obstajajo podzemni geotermični habitati z aktivnimi ekosistemi,“ je dejala Bethany. To pomeni, da je možno, da so tovrstni sistemi obstajali tudi na Marsu, lahko pa da obstajajo še danes.
Študije so pokazale, da je bila na površju Marsa pred milijoni leti tekoča voda, a je bilo to obdobje zelo kratko in najnovejše raziskave kažejo, da je bilo večina tekoče vode pod površjem. Zaznali so namreč posebno vrste mineralov gline, ki so lahko nastala samo pod površjem.
Glino, ki je nastala z interakcijo vode in kamenja, so odkrili leta 2005, odkril pa jo je Mars Express, orbiter, ki ga je v orbito Marsa poslala Evropska vesoljska agencija. Tovrstno glino so odkrili na več tisoč lokacijah po celotnem površju Marsa, kar kaže na to, da je bilo veliko tekoče vode, a v glavnem pod površjem, kjer je morda še danes. Poleg tega so odkrili mineral prehnit, ki nastane pri temperaturah okoli 200 stopinj Celzija.
NASA bo kmalu poslala na Mars poseben laboratorij, v misiji poimenovani Mars Science Laboratory, ki naj bi se začela 25. novembra letos. V tej misiji bodo preiskali Galeov krater, za katerega domnevajo, da je nekoč vseboval vodo na površju. Sicer je majhna verjetnost, da bi v kraterju odkrili sledi življenja, a možnost obstaja. V prihodnosti pa naj bi iskanje nezemeljskega življenja začeli iskati predvsem pod površjem rdečega planeta.
Ne pozabite pa tudi na našo športno nagradno akcijo ''Učvrstite svoje telo''!
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV