Moskisvet.com
Minerali kremenjaka skrivajo odgovore o bodočih potresih - 2

Zanimivo

Minerali kremenjaka skrivajo odgovore o bodočih potresih

M.J.
23. 03. 2011 15.21
0

Podzemna nahajališča kristalov kremenjaka so pogosteje prisotna na tistih področjih, kjer se pojavljajo anomalije, ki nakazujejo na oslabljeno Zemljino skorjo in napovedujejo povečano možnost geoloških dogodkov.

Po podatkih raziskav, ki so jih opravili znanstveniki, bi lahko minerali kremenjaka pomagali pri napovedovanju potresov in vulkanskih izbruhov ter s tem rešili na tisoče življenj v bodočih katastrofah. Znanstveniki tudi verjamejo, da so se minerali nahajajo tudi na stikih Azijske plošče, ki se spodriva pod Severnoameriško, zaradi česar je tudi prišlo do katastrofalnega potresa na Japonskem.

Nahajališča kremenjaka so prisotna na geološko aktivnih področjih.
Nahajališča kremenjaka so prisotna na geološko aktivnih področjih. FOTO: iStockphoto
Marta Perez-Gussinye z univerze v Londonu in geofizik Anthony Lowry z univerze v Utahu sta pred kratkim objavila omenjene raziskave v reviji Nature. Lowry je dejal: "Vprašanje, zakaj se gorovja pojavljajo tam, kjer se, je prisotno že od nekdaj." Njune ugotovitve so se izkazale za resnične, saj sta pri svojih raziskavah vedno našla povezavo med najdišči kremenjaka in geološkimi dogodki. Za raziskovanje sta uporabljala Earthscope, računalniški program, ki uporablja geološke in geofizične tehnike, s katerim sta preučevala strukturo severnoameriške tektonske plošče.

Ali se bomo v bodoče lahko izognili katastrofam?
Ali se bomo v bodoče lahko izognili katastrofam? FOTO: Reuters
Informacije, ki sta jih zbrala, nakazujejo na to, da so minerali dober pokazatelj šibkosti v Zemljini skorji. Ekipa, ki so jo sestavljali še drugi znanstveniki, je podatke o kamninah povezala s premiki Zemlje in ugotovila, da kremenjak vsebuje 'ujeto' vodo, ki se sprosti ob segrevanju in kadar je pod pritiskom. S tem je kamninam omogočeno drsenje in premikanje, kar Lowry imenuje 'viskozni cikel'.

Potres na Japonskem
Potres na Japonskem FOTO: Reuters

Medtem ko so Japonska, Severna Kalifornija in Yellowstonski nacionalni park poznani po tem, da so v aktivni fazi t. i. viskoznega cikla, so druge regije, kot so Apalači v ZDA, poznani po tem, da so v pasivni fazi. Dognana teorija bi lahko znanstvenikom na neaktivnih področjih pomagala priti do podatkov o verjetnosti pojavov in tudi podatkov o magnitudah. Poleg tega naj bi raziskava zagotovila podatke o tem, kje graditi nuklearne elektrarne, kot tudi konstrukcijske podatke o tem, kje postaviti velike jezove.

"Trenutno tipamo okoli slona," je dejal Lowry. "Trenutno se ukvarjamo z novimi informacijami, ki pa bodo, ko bodo preučene, ponudile številne odgovore na vprašanja glede geoloških dogodkov." Med drugim je Lowry začel tudi z drugo obsežno raziskavo v Srednji Ameriki, s katero naj bi preveril trenutno znane teorije.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578