Oglejte si nekaj najbolj domiselnih letalnih naprav, od katerih se mnoge niso sicer nikdar dvignile s tal, a so kljub temu veliko prispevale k nastanku modernih letal.
Octave Chanute, Američan francoskega rodu, je bil inženir, ki se je po upokojitvi začel ukvarjati z letalstvom. Leta 1896 je začel ob obali jezera Michigan v Indiani testirati jadralne stroje, ki pa se mu včasih niso posrečili. Nenavadna podoba stroja izvira predvsem iz dejstva, da so se njegova krila lahko premikala naprej in nazaj, zaradi česar so se izumu mnogi posmehovali. Jadralec naj bi pokazal, da lahko s premikajočimi krili dosežemo boljšo stabilnost letala. Čeprav se izum ni najbolj posrečil, pa je na dan prinesel idejo o premikajočih krilih, ki so jih več desetletij kasneje s pridom uporabila letala B-1 in F-111. Chanute je bil sicer eden glavnih pionirjev letalstva, ki je brata Wright spodbujal pri njunih poskusih, jima pomagal pri zgodnjih testiranjih ter ju sproti obveščal o najnovejših dosežkih v letalstvu.
Goupila je bil priznani francoski inženir, ki je leta 1883 zasnoval letalo v obliki ptice, imenovano 'sesquiplane.' Šlo je za enokrilno letalo z dodatnimi krili, ki bi ga poganjal parni motor s traktorskim propelerjem, letalo pa naj bi imelo tudi pristajalno podvozje. Goupil je zgradil testno verzijo brez motorja, ki je imela razpon kril dobrih šest metrov. Dokaj presenetljivo je imelo letalo kar precejšen vzgon, saj je v zrak za kratek čas dvignilo še dva človeka. Čeprav ne posebej uspešen, pa je njegov izum že nakazal konfiguracijo kril, združenih s trupom, ki se je desetletja kasneje izkazala za zelo uporabno.
Leteči stroj Charlesa Ritchela
Leteči stroj je bil javnosti predstavljen leta 1878. Ogrodje je bilo sestavljeno iz medeninastih cevi, v katerih je bila vreča iz gume napolnjena s plinom. Stroj pa je celo uspel poleteti, prvi testni pilot pa je bil Mabel Harrington, ki je moral skozi celoten let z nogami poganjati propeler. Ritchel je po nekaj uspešnih letih zgradil in prodal še pet takih strojev, pogumno pa je že načrtoval celotno letalsko družbo z letečimi stroji, ki bi jih poganjalo 11 ljudi. Seveda je bila ideja le malce preveč nora, da bi se kdaj uresničila v praksi. Ritchel pa ni bil samo letalski izumitelj, temveč se je ukvarjal še z mnogimi drugimi panogami. Med drugim se je proslavil tudi z ogledalom, ki popači človeško podobo in jih pogosto najdemo v ameriških zabaviščnih parkih.
Ogromen stroj z dvema propelerjema s premerom dveh metrov, ki ga je poganjal parni motor s tremi konjskimi močmi in 550 obrati na minuto, letalo pa je imelo tudi pristajalni sistem s tremi kolesi. Moy je letalo preizkusil junija leta 1875 v Londonu. Parnik je sicer dosegel slabih 20 kilometrov na uro, a se ni dvignil s tal. Kljub neuspehu pa je bilo nekaj elementov – med drugim pristajalno podvozje in dva propelerja – uporabljenih v letalih prihodnosti.
Da Vincijev letalni stroj
Leonardo da Vinci je bil najverjetneje prvi človek, ki je poskušal najti praktično rešitev za letenje. Zamislil si je vrsto različnih letalnih naprav, med njimi tudi helikopter in padalo, veliko časa pa je posvetil preučevanju strukture in letenja ptic. Leta 1485 je naredil precej natančen načrt za ornikopter, pri katerem je šlo za letalo v obliki ptice, ki bi ga poganjal človek. Sicer v zgodovinskih arhivih ni zabeleženo, da bi napravo kdaj poskušal zgraditi, a so se podobni izumi po vsem svetu pojavljali še naslednjih 400 let. Zmaja, ki je bil tudi eden izmed njegovih izumov, so kasneje zares zgradili in ga tudi uspešno preizkusili.
Le Brisov 'umetni albatros'
Francoski letalski pionir, ki je zgradil letalo v obliki albatrosa in ga tudi temu primerno poimenoval. Leta 1856 je za kratek čas s pomočjo konjske vprege tudi poletel na obali Sainte-Anne-la-Palud. Dvignil naj bi se vse do višine 100 metrov, letel pa naj bi skoraj 200 metrov daleč. Leta 1868 je s podporo francoske mornarice zgradil še en zelo podoben leteči stroj, ki pa se ni izkazal za preveč uspešnega. Lahko pa se pohvali še z enim dosežkom, saj je bil njegov leteči stroj prvi, ki so ga fotografirali, pa čeprav na tleh. Le Bris je sicer izumil tudi kontrolne instrumente ter vse do konca življenja neutrudno preučeval letalne naprave.
George Cayley velja za enega najpomembnejših ljudi v zgodovini letalstva. Mnog ga smatrajo za prvega resničnega 'zračnega preiskovalca' in prvega človeka, ki je zares razumel principe letenja in letal. Njegova prva letalna naprava je bila model helikopterja, ki ga je zgradil leta 1796. Leta 1804 je Cayley zasnoval in zgradil enokrilnega jadralca s premičnim repom v obliki križa ter zmajevimi krili. Najverjetneje gre za eno prvih uspešnih letal, ki so lahko preletela daljše razdalje.
Giffardova zračna ladja
Francoski inženir Henri Giffard je izumil pripravo za vbrizganje vode v kotel parnega stroja, s katerim je nato poganjal svojo prvo zračno ladjo. Ladja, znana pod imenom Dirigle, je bila tudi prva zračna ladja, ki je lahko prevažala potnike. Njen balon je bil napolnjen z vodikom, propeler pa je poganjal parni motor s tremi konjskimi močmi. Ladja je bila med drugim opremljena tudi z bočnim krmilom. 24. septembra leta 1852 je Gifford z ladjo prvič poletel iz Pariza proti mestu Trappes (oddaljenim 27 kilometrov). Sicer je bil veter premočan, da bi z ladjo lahko dosegel cilj, je pa z njo obračal in letel v krogu ter tako dokazal, da je parno ladjo povsem mogoče nadzorovati in krmiliti. Leta 1882 je Gifford zaradi vse slabšega vida storil samomor, svojo posest pa je zapustil državi v znanstvene namene. Henri Giffard je eden izmed 72 ljudi, katerih ime je napisano na Eifflovem stolpu v Parizu.
Aderjevo 'netopirsko' letalo
Clement Ader je bil po vseh pričevanjih briljanten človek in neverjeten samouk na področju letalskega inženiringa. Leta 1870 je zgradil plinski balon, kasneje pa je izumil tudi celo vrsto elektronskih komunikacijskih naprav. Najbolj znan je po dveh neverjetnih letečih strojih, imenovanih Ader Eole in Ader Avion No. 3. Clement je trdil, da je z letalom Eole s parnim pogonom leta 1890 opravil 50-metrski polet v predmestju Pariza, v letalu Avion No. 3 pa naj bi poletel kar 275 metrov daleč. Navdih za Avion No. 3 je Ader dobil v naravi, saj je stroj že od daleč spominjal na netopirja in tudi struktura kril je tesno sledila anatomiji netopirjevih kril. Letali Eole in Avion No. 3 sta postali simbol poskusov letenja v viktorijanski dobi, Ader pa še danes velja za največjega francoskega pionirja letalstva.
Gusmão-jeva zračna ladja
Bartolomeu de Gusmão je bil portugalski duhovnik in naturalist, rojen v Braziliji, ki je bila takrat še portugalska kolonija, znan pa je postal predvsem po svojem konceptu zračne ladje lažje od zraka. Svoj izum je leta 1709 želel predstaviti portugalskemu kralju, peticija in skice ladje pa so se ohranili do današnjega dne. Plovilo naj bi poganjal učinek magnetov, ki bi jih vgradili v dve kovinski krogli. Javen test ladje je bil napovedan za 24. junij 1709, a do njega na žalost ni prišlo. Nekatera poročila pa kljub temu navajajo, da se je Gusmão s svojo zračno ladjo na svojo roko loteval manj zahtevnih testov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV