Po nekaterih navedbah naj bi se na Japonskem v naslednjih mesecih še treslo, popotresni sunki naj bi to azijsko otoško državo stresali v jakostih med 7 in 8 po Richterju. Naj spomnimo, da je je bil zadnji potres ob japonski obali za eno stopnjo močnejši, torej 9 po Richterju.
Sicer popotresni sunki tresejo Japonsko dokaj redno, vendar nobeden ni tako močan, da bi pustil večjo gospodarsko škodo. Najmočnejši sunek je obalo prefekture Ibaraki udaril z močjo 7,7 stopnje, vendar je vodja japonskega urada za predvidevanje potresov Keiji Doi za Reuters povedal, da lahko pričakujemo tudi močnejše popotresne sunke. Najhuje je to, da je tovrstne popotresne sunke lahko pričakovati tudi do pol leta za glavnim potresom.
Seizmologi so precej črnogledi v napovedih za celotno vzhodno in zahodno mejo pacifiške tektonske plošče, kjer je zemeljska litosfera najbolj aktivna. Nazadnje je zahod Tihega Oceana potres devete stopnje po Richterju udaril leta 1700. V morju pred Seattlom, kjer Pacifiška plošča nariva manjšo ploščo imenovano Juan de Fuca, je nastala skoraj 100 kilometrov dolga prelomna razpoka, globoka 22 metrov. Nastal je močan cunami, ki je zalil dobršen del japonske in drugih vzhodnoazijskih obal.
Nižje ameriški seizmologi neprestano izvajajo simulacije možnih potresov in sunkov na prelomnici Svetega Andreja, kjer druga ob drugi drsita pacifiška in severnoameriška litosferska plošča. Že potres po stopnji 7,8 po Richterju bi 10-milijonskemu Los Angelesu, ki leži na potresno najbolj nevarnem območju, zadal velikanko škodo. Potres po 9. stopnji Richterja pa bi mesto angelov lahko izbrisal z zemlje.
Kot pravi glavni seizmolog univerze v Los Angelesu Jonathan Stewart, je izredno močan potres, posledice kakršnega bodo Japonci čutili še dolgo, za pričakovati v naslednjih 30 letih. Kot pravi Stewart, potresa seveda ne morejo napovedati za teden ali mesec, vendar so na podlagi merjenj ugotovili, da se energija na stiku nezadržno kopiči in da trenje med ploščama ne bo zdržalo dlje kot tri desetletja. Zadnji močnejši potres, ki je udaril Kalifornijo, se je zgodil leta 1994 na severnem delu te ameriške zvezne države in je povzročil 60 smrtnih žrtev in gmotne škode za več milijard ameriških dolarjev. Napovedani potres naj bi sicer imel epicenter okrog 50 kilometrov ven iz mesta (na prelomnici), vendar bi že ob ne tako močnem valovanju tal večina višjih stavb v mestu utrpela velikansko škodo. Mesto bi za daljše obdobje ostalo tudi brez preskrbe s pitno vodo.
Potres na prelomnici Sv. Andreja ne more proizvesti velikanskega cunamija, kot smo ga lahko videli na Japonskem. Vendar se po mnenju seizmologov podoben potres lahko ponovno zgodi ravno pred Seattlom, kjer bi lahko še večji cunami kot japonski popolnoma izbrisal velik del mesta.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV