Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Geologi odkrili 3,5 milijarde let stare fosile

U.K.
11. 09. 2011 12.44
0

Skupina avstralskih in britanskih geologov trdi, da so našli 3,5 milijarde let stare fosilne ostanke enoceličarjev. Bili naj bi najstarejši do sedaj najdeni fosili.

Če bodo njihovo najdbo potrdili, bo to pomenilo, da je življenje nastalo zelo hitro po tako imenovanem 'valu bombardiranja', obdobju, ko so Zemljo nenehno bombardirali asteroidi ter praktično stopili Zemljino površje. To bombardiranje se je končalo pred približno 3,85 milijarde leti. Ker so takrat asteroidi popolnoma sterilizirali površje, je lahko življenje nastalo samo po tem obdobju.

Fosile so odkrili v peščenjaku v kamniti formaciji z imenom Strelley Pool v zahodni Avstraliji. 3,5 milijarde let nazaj je bila pokrajina popolnoma drugačna od današnje. Luna je bila precej bližje Zemlji in je povzročala ogromno plimovanje. Atmosfera je bila polna metana, saj rastlin še ni bilo, morje pa je imelo temperaturo zelo vroče kopeli.

In sedaj znanstveniki (nekateri) verjamejo, da so v teh pogojih živele bakterije med razpokami v peščenjaku. Mikroskopska fotografija prikazuje strukture, ki izgledajo kot žive celice in nekatere so skupaj v grozdih, ki nakazuje deljenje celic.

Vendar so takšne strukture lahko varljive, saj se je že pokazalo, da so mnoge delo naravnih nebioloških procesov. Vendar za te dotične strukture verjamejo, da so ostanki bioloških organizmov. „Vsebujejo ogljik, žveplo, dušik, fosfor, in to vse znotraj celične strukture,“ je dejal dr. Brasier, eden od raziskovalcev. Organizmi naj bi se, tudi zaradi odsotnosti kisika, prehranjevali z žveplom.

Trenutno ima 'rekord' za najstarejši najden fosil J.W. Schopf, paleobiolog, ki je leta 1993 odkril 3,4 milijarde let stare fosilne ostanke bakterij. Odkril pa jih je le kakšnih 15 kilometrov stran od najdbe fosilov dr. Brasiera. Ti bi bili za približno 65 milijonov let starejši od Schopfovih fosilov.

Vendar najdba še ni uradno potrjena, tako da ima neuraden rekord še zmeraj Schopf. A bistvo te najdbe ni tekma za to, kdo si bo lastil najstarejši fosil, temveč razumevanje nastanka življenja na Zemlji. Takšnega mnenja je paleobiolog Andrew H. Knoll, ki je še dodal, da ni dokaza, da bi se te bakterije v resnici lahko prehranjevale z žveplom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648