Moskisvet.com
Bi morali spolnim prestopnikom preprečiti dostop do Facebooka? - 9

Zanimivo

17-letnica zaradi oralnega odnosa končala v zaporu

U.K.
27. 09. 2011 07.15
21

V ZDA so v nekaterih zveznih državah že pred časom preprečili/prepovedali obsojenim spolnim prestopnikom, da bi dostopali do socialnih omrežij. Vendar strokovnjaki svarijo, da so takšni zakoni prej škodljivi kot koristni.

Ena stvar je skozi vso človeško zgodovino ostala enaka – seks se prodaja! In s pojavom socialnih omrežij je postal internet eno veliko mesto za zmenkarije. To pa je odlična priložnost tudi za spolne grabežljivce. Zato se na prvi pogled zdi, da je prepoved uporabe socialnih omrežij za spolne prestopnike dobra stvar. Vendar je takšna prepoved lahko dvorezen meč.

Bi morali spolnim prestopnikom preprečiti dostop do Facebooka? - 6
Bi morali spolnim prestopnikom preprečiti dostop do Facebooka? - 6 FOTO: Facebook
Zakon naj bi predvsem varoval otroke, vendar po raziskavi zelo malo spolnih prestopnikov pride do stika s svojimi žrtvami preko interneta. Pravzaprav je več primerov, ko najstnik ali najstnica izsili stik s starejšo osebo in nato osebo toži spolnega nadlegovanja. V ZDA so od leta 2005 do 2009 zabeležili osem primerov zlorabe mladoletnih oseb (kar je seveda osem preveč), ki so se zgodile preko internetnih kontaktov, drugače pa so samo v enem letu zabeležili blizu 10.000 prijav spolnega napada na mladoletno osebo, ki niso imele nobene zveze z internetom.

Ne nazadnje pa je treba verjeti, da se ljudje lahko spreminjajo. Da so naredili napake, se za njih pokesali, zanje plačali in imajo spet možnost, da se vrnejo v družbo. Ne nazadnje je to smisel kazenskega sistema, čeprav je to zelo težko sprejeti, predvsem za žrtve, ki posledice tovrstnih napadov nosijo skozi vse življenje. In ne nazadnje, če ima žrtev posledice takšnega napada vse življenje, bi za to moral plačevati tudi storilec. Izguba socialnih omrežij pravzaprav za mnoge ni dovolj.

A tudi če ne verjamemo v rehabilitacijo, v ZDA so na seznamu spolnih prestopnikov tudi ljudje, ki so jih ujeli s prostitutkami, in celo ljudje, ki so jih ujeli med uriniranjem v javnosti. Obstaja tudi zgodba o 17-letnici, ki so jo ujeli med oralnim zadovoljevanjem 16-letnika in jo zaradi tega celo poslali za kratek čas v zapor.

Vendar zakoni so pač zakoni. Glavna težava je pravzaprav v tem, da je spolnim prestopnikom praktično nemogoče popolnoma preprečiti dostop do socialnih omrežij. Ne nazadnje so najnevarnejši tisti, ki jih še niso ulovili. In takšni zakoni dajejo staršem lažen občutek varnosti, težava pa z njimi niti slučajno ni odpravljena. S pojavom tovrstnih zakonov po vsem svetu se število spolnih napadov namreč ni zmanjšalo. Ljudem, kot je prej omenjena 17-tletnica, pa lahko precej zagrenijo življenje.

Zakoni so zakoni ...

Socialna omrežja so pač postala vsakdanjost v življenju povprečnega človeka in na njih se pojavljajo tudi fotografije s pol erotično ali erotično vsebino. Preprečevanje tega bi bilo nesmiselno, neučinkovito in preprosto neumno. Kot smo že dejali – seks se prodaja!

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616