Imate radi sneg?
Čeprav sneg prinaša radosti, mnogim predstavlja samo eno – težave, med katere v prvi vrsti prištevamo težke razmere na cesti, gnečo in kidanje. Če se ne gibate redno, je kidanje snega lahko precej nevarna dejavnost, zato vam v nadaljevanju ponujamo nekaj napotkov, kako to početi pravilno in varno.
Najprej se moramo za delo primerno obleči in obuti – nepremočljiva obutev je v tem primeru neprecenljiva. Ne pozabite niti na rokavice in kapo. Preden lopato za kidanje zarijete v sneg, se ogrejte, da zmanjšate tveganje za poškodbe. Naredite nekaj preprosti gibalnih vaj – nagibanje in kroženje glave in ramenskih sklepov, kroženje komolcev, zapestja in bokov, odklon trupa, počepi ...
Pri kidanju je ključno, da breme nosijo noge, torej kolena in ne hrbet. Naj ne prihaja do upognjenosti v hrbtu, ampak v kolenih. Prav tako snega ne nosimo, ampak raje potiskamo pred seboj. Pri kidanju pazimo, da ne sučemo hrbtenice in ga ne mečemo čez ramo. Izberite lopato s širšim ročajem, da lahko sneg lažje potiskate naprej, pri odmetavanju pa si ne naložite preveč snega na lopato (polna lopata tehta približno devet kilogramov). Pri odmetavanju stopite stran, ne sučite telesa. Če se med delom močno zadihate, prekinite z delom, prav tako, če začutite bolečino v kolenih ali hrbtenici. Bolečina je namreč znak, da z obremenitvijo telesa pretiravamo.
Zaradi nepravilnega kidanja se pogosto pojavijo bolečine v vratnem predelu in ledvenem delu hrbta. Ker nas večina v službi sedi, nismo več toliko vajeni fizičnega dela in imamo posledično slabe stabilizacijske mišice, kar pomeni, da še več bremena prevzame hrbtenica. Prav tako je treba upoštevati dejstvo, da gibi pri kidanju niso vsakdanji. Sicer pa je to dobra rekreacija, saj ženska v uri kidanja v povprečju porabi pribl. 400 kalorij, moški pa pribl. 600.
Šest nasvetov za kidanje brez poškodb:
1. Ogrejte se
Naredite zgoraj naštete ogrevalne vaje, tecite po stopnicah, poskakujte na mestu, zamahujte z rokami ali raztegujte mišice.
2. Ergonomska lopata za kidanje
Omislite si ergonomsko oblikovano lopato. Te so lažje in imajo prilagojen ročaj, ki vas odreši pretiranega sklanjanja.
3. Tehnika kidanja
Sneg potiskajte in ne dvigujte. Če sneg dvigujete, se upognite v kolenih, da breme namesto hrbtenice nosijo noge. Hrbet naj bo pri tem vzravnan, noge pa nekoliko narazen. Pozabite na metanje snega preko rame in sunkovito obračanje telesa, saj je to eden najpogostejših vzrokov za poškodbo hrbtenice.
4. Odmori
Če boste očistili veliko snega, si vsake četrt ure vzemite pavzo. Med premorom vzravnajte hrbtenico, naredite nekaj korakov in spijte kozarec vode, da preprečite dehidracijo in se ne pregrejete.
5. Poslušajte svoje telo
Vsakršna bolečina v mišicah ali sklepih, pomanjkanje sape ali bolečina v prsih so znaki, da je čas, da prenehate kidati.
6. Ne kidajte
Osebe, starejše od 45 let, ki so v slabi fizični pripravljenosti, naj kidanje prepustijo drugim. To posebej velja za vse tiste, ki imate težave s srcem ali ožiljem. Zaradi prevelikega pritiska lahko namreč doživite zastoj srca oz. srčni infarkt. Ti so pri kidanju med starejšimi ljudmi in osebami s težavami srca in ožilja žal zelo pogosti. Kidanje je lahko nevarno tudi za posameznike z osteoporozo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV