Včasih so pri določenih osebah zobje rumeni že naravno. Medtem ko je mati narava nekaterim podarila lepe bele zobe, drugi pač nimajo takšne sreče. Seveda zabarvani zobje niso posledica kakšnega bolezenskega stanja, ampak povsem normalnega razlikovanja.
Sklenina zoba je praviloma bela, njegova notranjost pa je rumena. Ker je pri nekaterih sklenina zelo tanka in prozorna ali celo premalo mineralizirana, skoznjo proseva samo notranjost zoba. Sklenina posledično ni več navidezno bela.
Kaj še lahko vpliva na porumenelost zob?
Na rumene zobe lahko vplivajo tudi nekatera živila. Imajo namreč tako močno barvo, da ta sčasoma zmore obarvati celo sklenino. Daleč najbolj uničevalno na primer deluje prekomerno uživanje temnih gaziranih pijač, kave, temnega piva, rdečega vina in pravega čaja, uživanje sojine omake in robidnic.
Verjetno bo marsikoga med vami presenetilo to, da imata na zabarvanje zob vpliv celo jabolko in krompir. Seveda vaši zobje lahko postanejo rumeni tudi zaradi kajenja.
Zobje rumenijo tudi s staranjem
Ko se staramo, ne pridobivamo samo gubic in starostnih peg. Tudi zobje pričnejo bolj intenzivno rumeneti. Takšen pojav je torej v resnici lahko povsem naraven. Z leti naša sklenina postaja vse tanjša. Skozi zgornji del zoba prodirajo obarvani madeži. To pomeni, da so vaši zobje lahko sicer povsem zdravi, a so vseeno zelo neprivlačno obarvani.
Potemni lahko samo en zob
Lahko se zgodi, da nam potemni samo en zob. To se lahko pripeti zaradi udarca ali pa zaradi težav s koreninskimi kanali. Najpogosteje je za to kriva poškodba zobnega živca. V takšnem primeru beljenje zob praviloma ne pomaga kaj dosti oziroma ne prav za dolgo časa. V tem primeru je treba obiskati zobozdravnika in pozdraviti vzrok, zaradi katerega zob ni več bele barve.
Če sicer dobro skrbite za svoje zobe, a je njihova barva preveč neprivlačna, pa je beljenje zob dobra rešitev. Nekateri takšen postopek želijo opraviti kar sami, a strokovnjaki priporočajo, da najprej obiščete zobozdravnika, ki vam bo povedal vzrok, zakaj so vaši zobje preveč rumeni oziroma zabarvani.
Zobozdravnik vam bo po ugotovitvi priporočal najbolj učinkovito metodo za beljenje zob. Med drugim je namreč ključno, da je beljenje zob povsem prilagojeno vzroku porumenelosti.
Dve učinkoviti metodi za beljenje zob
Na voljo sta dve izjemno učinkoviti metodi za beljenje zob. Prvi način je lasersko beljenje zob. V tem primeru postopek poteka v ordinaciji. Drugi način pa je beljenje zob, ki ga lahko opravite kar doma v lastni režiji. Kljub temu je beljenje opravljeno profesionalno in z po meri izdelanimi belilnimi folijami, ki jih skrbno pripravi zobozdravnik.
Odlična alternativa laserskemu beljenju zob
Za beljenje zob imate torej na voljo dve možnosti. Če beljenja ne želite opraviti v ordinaciji oziroma bi ga raje opravljali doma, a kljub temu profesionalno, je na voljo izvrstna alternativna rešitev. Ta se opravlja s pomočjo prav posebnih belilnih folij, ki so individualno izdelane.
V tem primeru boste morali pred spanjem belilni gel nanesti na folijo, to pa namestiti med zobe. Vse skupaj boste pustili delovati prek noči, in sicer nekaj noči zapored. In kakšna je ključna razlika med profesionalnim beljenjem zob s pomočjo belilnih folij in izdelki za beljenje, ki jih lahko kupite v prosti prodaji? V prvem primeru so belilne folije izdelane v ordinaciji, narejene so torej individualno po meri za vsakega posameznika. To zagotavlja precej bolj varno uporabo, prav tako tudi bistveno boljše rezultate.
Kaj morate vedeti pred beljenjem zob?
Preden se odločite za profesionalno beljenje zob (orthodental.si/beljenje-zob/), morate dobro razumeti postopek. Prav tako se je treba temeljito posvetovati z zobozdravnikom, ali je beljenje za vas sploh primerna izbira oziroma rešitev.
Naročnik oglasa je Luvagoterra d. o. o.