Moskisvet.com
Bolezen zamaščeni jeter

Zdravje

To so znaki bolezni zamaščenih jeter

M.S.
14. 03. 2023 05.00
0

Zamaščena jetra so najpogostejša bolezen jeter. V razvitih državah za to boleznijo trpi že tretjina ljudi, žal pa večina tega sploh ne ve, saj je tiha oz. latentna.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Zamaščena jetra vodijo v številne zdravstvene težave – povzročajo raka jeter in bolezensko spremembo jeter, ki jo bolj poznamo kot cirozo. V primeru, da jih ne zdravimo, vodijo tudi v odpoved jeter, ki so eden nabolj vitalnih organov v našem telesu. Jetra ne bolijo, zato se bolezen lahko razvije povsem neopazno. Bolezen povzroča nezdravo prehranjevanje in življenjski slog, uživanje zdravil, zloraba alkohola, kajenje, stres, debelost, povišan holesterol v krvi (hiperlipedimija), virusni hepatitis, sedeč način življenja (o tem si lahko več preberete TU), preveč zaužitih ogljikovih hidratov, sladkorna bolezen, premalo spanca in premajhna telesna aktivnost. Delno so zamaščena jetra tudi gensko pogojena.

Negativne posledice sedenja in sedečega načina življenja
Preberi še
Negativne posledice sedenja in sedečega načina življenja
Določena mera maščobe na jetrih je normalna.
Določena mera maščobe na jetrih je normalna. FOTO: Shutterstock
'Meni se to ne more zgoditi' je tako zelo zmotno prepričanje, poudarja dr. Leon Meglič
Preberi še
'Meni se to ne more zgoditi' je tako zelo zmotno prepričanje, poudarja dr. Leon Meglič

Včasih je veljalo, da zamaščena jetra povzroča alkohol, a za tem lahko trpimo tudi, če nismo spili niti kapljice alkohola. Nealkoholno zamaščena jetra so povezana z diabetesom tipa 1 in 2 ter metaboličnim sindromom –  gre za vrsto med seboj povezanih bolezni, kot so debelost, visok krvni tlak, sladkorna bolezen, povišan holesterol in maščobe, okvara ledvic, ateroskleroza (kopičenje lipidov), putika ter možganska in srčna kap – kar je posledica premalo gibanja in nezdrave prehrane. Najnovejša dognanja kažejo, da so glavni vzrok zamaščenih jeter osiromašena predelana živila, transmaščobne kisline in visokofruktozni koruzni sirup.

To so znaki, da vam primanjkuje kalcija
Preberi še
To so znaki, da vam primanjkuje kalcija

Če imamo zamaščena jetra, to pomeni, da je v jetrih preveč maščobnih celic (maščoba se nabira v jetrnih celicah), kar pomeni, da je v jetrih več kot pet odstotkov maščobe, ki je v manjših količinah sicer normalen pojav. Težava nastane, če se začne prekomerno nabirati in jetra ne morejo več optimalno opravljati svoje funkcije in izločati vseh toksinov. Jetra, ki predstavljajo našo največjo žlezo in sodelujejo pri več kot tisočih procesih v telesu, namreč čistijo telo in delujejo kot filter, ki s telesa redno odstranjuje odpadne in strupene snovi. V njihove ''roke'' pride vse, kar pojemo, popijemo in tako ali drugače vnašamo v telo in na kožo.

Za zamaščena jetra je značilno prekomerno nalaganje maščob v tem vitalnem organu.
Za zamaščena jetra je značilno prekomerno nalaganje maščob v tem vitalnem organu. FOTO: Profimedia
Te vsakodnevne navade škodujejo vašim možganom
Preberi še
Te vsakodnevne navade škodujejo vašim možganom

Simptomi zamaščenih jeter so prikriti, kljub temu pa lahko stanje prepoznamo, čeravno so znaki precej asimptomatični. Prvi znaki, ki nakazujejo zamaščenost jeter, so namreč utrujenost, slabost, zaprtje, napihnjenost, čuden občutek v trebuhu, padec odpornosti, težave s kožo, pridobivanje kilogramov in maščobnih oblog, izguba apetita, zmedenost, težave s koncentracijo, neodločenost in po najnovejših raziskava tudi izpuščaji okoli ust, ki so posledica padca koncentracije cinka v krvi.

To so znaki, da vam primanjkuje magnezija
Preberi še
To so znaki, da vam primanjkuje magnezija

Bolezen zamaščenih jeter je k sreči ozdravljiva, saj lahko s pravimi potezami odstranimo odvečne maščobe. Če bolezen še ni preveč napredovala – jetra imajo sposobnost obnove – si lahko veliko pomagamo že s spremembo življenjskega sloga in odpovedjo nazdravim navadam, ne sme pa izostati obisk zdravnika, da postavi diagnozo in potek zdravljenja. V primeru ciroze se razporeditev tkiv in zgradba jeter spremeni, saj aktivno vezivno tkivo zamenja neaktivno tkivo, jetra pa se posledično skrčijo in otrdijo, kar vodi v omejeno delovanje jeter.

Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
Preberi še
Dr. Leon Bedrač: Naš organizem vedno koordinira razpoložljiva hranila in energijo po načelu triaže
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648