Kineziološki trakovi so se izkazali za izjemno učinkovite in uporabne. Elastične trakove je iznašel Japonec dr. Kenzo Kase, ki je razvil elastične lepilne trakove, ki upoštevajo dinamiko delovanja mišičnih tkiv ter živčnega in limfnega sistema. Sprva je bila metoda pri različnih raztegih, ki so jo poimenovali kineziotaping – gre za metodo zdravljenja in preventive, osnovano na različnih tehnikah lepljenja trakov, ki podpirajo mišične funkcije in prek katerih se sproži proces samozdravljenja – uporabna v športu in so z njo pomagali zdraviti poškodovane mišice in tkiva, do danes pa se je prebila v vsakdanje življenje. Za razliko od klasične metode imobilizacije se pri tem načinu zdravljenja ne zmanjša gibljivost polepljenega dela telesa. Poškodovani del sicer ostane stabilen, sicer pa je gibljiv. V športu se je metoda dokončno utrdila na poletnih olimpjskih igrah v Pekingu leta 2008, pojavila pa se je že na poletnih igrah v Seulu leta 1988. Trak podpira sklepe in mišično tkivo, lajša bolečine, deluje preventivno, zavira mišično krčenje, preprečuje nabiranja mlečne kisline, pomaga pri gibih ter pospešuje okrevanje vezi, sklepov in mišic.
Z namestitvijo elastičnega traku, ki prihaja v različih barvah – to ne vliva na razteznost traku, ki je med primerki lahko različna, barva pa naj bi imela tako psihološki vpliv, na primer modra določenim predstavlja hlajenje, oranžna in rdeča gretje, kot tudi energetski vpliv za določeno vrsto poškodbe – in ki se razteza zgolj po dolžini ter ima na eni strani nanešeno akrilno lepilo, povzdignemo kožo in podkožno tkivo. Na telo se nalepijo s posebno tehniko lepljenja, imenovano kineziotaping. Glede na obliko ločimo trakove X (za takrat, ko se izvor in prirastišče mišice spreminja glede na gibanje sklepa), Y (najpogostejša metoda, pri kateri trak obda mišico, jo sprosti in olajša gibanje) in I (za zmanjšanje oteklin in bolečine, gre za najbolj kompaktno metodo lepljenja) ter trakove posebnih oblik. Nalepi se na mišice in s tem zmanjša bolečino, poveča gibljivost in nudi oporo mišicam. Delujejo tudi kot preventiva pred poškodbami in pospešijo okrevanje. Trak se nalepi na poškodovan predel, kar prepreči gibanje mišice oz. zagotovi podporo mišicam in sklepom za preprečevanje nadaljnih poškodb, kar omogoča nadaljne gibanje in športno udejstvovanje.
To, kako trakove namestiti oz. katero metodo kineziotapinga uporabimo, je odvisno od ocene mesta poškodbe, pa tudi od pravilne tehnike nanosa traku na poškodovani predel, ki mora biti pred nanosom suh, očiščen in brez krem oz. losjonov. Če je na tem mestu veliko dlak, je priporočljiva depilacija. Mišica mora biti pred tem v poziciji raztega – mesto bolečine raztegnite ali raztegnjen trak nalepite na sproščeno mesto bolečine. Trakovi niso primerni za uporabo na odprtih ranah, tumorjih, alergijski reakciji kože, prav tako ne na okužbah in razjedah na koži. Ker povečajo prekrvavitev, jih ne smete uporabljati ob akutni venski trombozi, krčnih žilah, akutnem srčnem popuščanju in ob rakavih obolenjih. Trak namestite približno eno uro pred aktivnostjo. Lahko ga nosite 24 ur na dan.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV