Vas vedno zebe, četudi temperature niso zimske? Razlogov je več, glavni pa so slaba prekrvavljenost, nizek pritisk, zakisanost in presnova.
Mišice
Mišična masa igra pomembno vlogo pri uravnavanju telesne temperature, saj mišice ustvarjajo toploto. Ljudje zmotno mislimo, da je pri ohranjanju telesne temperature ključna količina telesne maščobe in da več ko je imamo, topleje nam je. A v resnici imajo glavno vlogo pri termoregulaciji mišice. Ljudje z večjo mišično maso so zato manj občutljivi na izgubo toplote in se hitreje segrejejo. Če imate manj mišične mase, telo skuša ohraniti temperaturo, in sicer tudi tako, da zmanjša dotok krvi v roke in noge, zato so te hladne. Gre za pojav, ki je pogostejši pri ženskah in starejših ljudeh.
Neprespanost
Pogosta posledica hladnih rok in nog je moten spanec, ko metabolizem zaradi neprespanosti ne deluje normalno. Neprespanost naredi zmedo v našem živčnem sistemu in zmanjša delovanje tistega dela možganov, ki je zadolžen za nadzor nad telesno temperaturo.
Slaba prekrvavitev, nizek krvi pritisk in pomanjkanje vitamina B12
Na slabo prekrvavitev vplivajo številni dejavniki, poleg srčno-žilnih bolezni tudi kajenje in prevelika telesna teža. Razlog za mrzle ude pa je lahko tudi krvi tlak. Kri celic prinaša kisik in hrano ter odplakne odpadne snovi. Če je pritisk nizek, je prekrvavljenost telesa slabša. Razlog, zakaj nas ves čas zebe, je lahko tudi pomanjkanje vitamina B12, ki lahko povzroči slabokrvnost in vodi v kronično premraženost. Najdemo ga v živilih, kot je mleko, govedina, tuna in sir. Manjka ga predvsem vegetarijancem in veganom. Ljudje, ki jim primanjkuje tega vitamina, so pogosto anemični, imajo mravljince v nogah, rokah in stopalih, težave z ravnotežjem, zatečen jezik, tanke lase in povečano izpadanje las, ženske pa daljše in boleče menstruacije, muči jih tudi izgubo spomina.
Izguba telesne teže
Raziskave so pokazale, da lahko nenadna izguba telesne teže povzroči, da nas vedno zebe, za to pa obstajata dva razloga. Prvi je, da zmanjšanje vnosa kalorij upočasni telo, ki želi privarčevati kar največ energije, drugi pa izguba maščobe v podkožju, ki pomaga zadrževati toploto.
Zmanjšano delovanje ščitnice (hipotireoza)
Za to, da nas ves čas zebe, je lahko kriva tudi hipotireoza, avtoimunska bolezen ščitnice, zaradi katere telo ne proizvaja dovolj hormonov (ti vplivajo drug na drugega), ki vpliva na to, kako naše telo troši energijo. Ščitnica namreč uravnava telesno temperaturo. Metabolizem se upočasni in telo ne proizvaja dovolj toplote. Premajhno delovanje ščitnice se sicer odraža na številnih nivojih, poleg mrzlih rok in nog tudi v suhi koži, povišanem holesterolu, zabuhlih očeh, povečani telesni teži, utrujenosti, nezmožnosti koncentracije, lomljivih nohtih, mišičnih krčih, slabosti itd.
Dehidracija
Človeško telo je sestavljeno iz približno 70 odstotkov vode. Ta je zadolžena tudi za reguliranje telesne temperature. Če ste pogosto dehidrirani, je telo bolj dovzetno za mraz in v tem primeru vam ne bodo pomagala niti topla oblačila.
Zakisanost
Zakisanost telesa vodi v številne negativne spremembe. Telo zaradi tega težje uravnava pH krvi, saj se močno zmanjša zaloga mineralov, zaradi neelastičnosti eritrocitov pa se zmanjša prekrvavljenost telesa, kar vodi v mrzle ude.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV