Kdaj ste nazadnje zamenjali ali pa vsaj konkretno umili svojo vsakodnevno hidracijsko sopotnico? Brazilska raziskava je pod drobnogled vzela trideset plastenk in steklenic v uporabi članov lokalne telovadnice. Primerjali so jih z nerabljenimi in v kar 83 odstotkih našli kontaminacijo z bakterijami.
Najpogosteje prisotni sta bili bakteriji Staphylococcus aureus (v 27 odstotkih) in E. coli (v 17 odstotkih). Doktor Philip Tierno, profesor mikrobiologije in patologije, razloži, da navkljub zaskrbljujočim rezultatom ni prevelikega razloga za preplah.
Bakterija Staphylococcus je na splošno prisotna v nosovih približno 30 odstotkov ljudi in v večini primerov ne povzroča težav. E. coli je prav tako redna prebivalka zdravih prebavnih traktov; diarejo in ostala obolenja povzročajo le določene vrste.
Kolikšna je torej možnost, da zaradi naše flaške zbolimo sami? "To je povsem odvisno od več faktorjev: količine in tipa prisotne bakterije ter imunskega sistema vsakega posameznika," pojasnjuje Tierno.
Najboljša možnost je seveda preventiva, zato je steklenico priporočljivo pred vsako uporabo temeljito oprati, prav tako si moramo redno in ustrezno umivati roke. "Za pravilno umivanje rok si vzemite čas, vsaj 20 sekund. Prepričajte se, da je milo naneseno tako na spodnji kot tudi zgornji strani rok, med prsti in na zapestju. Ne pozabite na nohte, tam po navadi najdemo največ bakterij," svetuje Tierno.
Da čim bolje preprečite rast bakterij, uporabljajte steklene ali kovinske stekleničke. Na plastične in ostale bolj grobe površine se bakterije lažje primejo in posledično hitreje razmnožujejo.