Vloga omega-3 maščobnih kislin v človeškem telesu je zelo pomembna in kompleksna. Kaj pa jih dela tako posebne?
So del celičnih membran po vsem telesu in vplivajo na delovanje celičnih receptorjev v teh membranah. So bistvene sestavine pri nastajanju hormonov, ki uravnavajo strjevanje krvi, krčenje in sproščanje sten arterij ter vnetja. Vežejo se tudi na receptorje v celicah, ki uravnavajo genetsko funkcijo.
Človeško telo lahko proizvede večino vrst maščob, ki jih potrebuje za delovanje, tako da jih ustvari iz drugih maščob ali surovin. Vendar to ne velja za omega-3 maščobne kisline. Nastajajo lahko v izjemno majhnih količinah, nezadostnih za normalno delovanje celic človeškega organizma, zato jih moramo vnašati s hrano ali prehranskimi dopolnili.
Tri glavne vrste omega-3 in naravni viri
Obstajajo tri glavne vrste omega-3 maščobnih kislin:
EPA (eikozapentaenojska kislina). Je "morska omega-3", ker jo najdemo v ribah.
DHA (dokozaheksaenojska kislina). Je tudi morska omega-3, ki jo najdemo v ribah.
ALA (alfa-linolenska kislina). ALA je oblika omega-3, ki jo najdemo v rastlinah.
Omega-3 so bistvena hranila, ki jih morate v telo v zadostnih količinah vnesti s svojo prehrano. Ko dobite ALA s hrano, lahko vaše telo pretvori nekaj ALA v EPA in nato v DHA. Vendar ta proces zagotavlja le majhno količino EPA in DHA. Torej so viri hrane EPA in DHA (kot so denimo ribe) bistveni.
Živila z visoko vsebnostjo omega-3 so poleg rib še rastlinska olja, oreščki (zlasti orehi), lanena semena, laneno olje in listnata zelenjava.
Zakaj so omega-3 kisline tako pomembne za naše telo?
Morda je najpomembnejša vloga omega-3 kislin pri uravnavanju ravni trigliceridov. Povišane vrednosti trigliceridov in holesterola namreč vodijo v nastanek aterosklerotičnih oblog v krvnih žilah, ki jih zožijo in tako povzročijo srčni infarkt in/ali možgansko kap. Zato je normalna raven trigliceridov in holesterola v človeški krvi ključnega pomena.
Omega-3 kisline jih pomagajo zmanjšati. Vendar to ne pomeni, da se ne smete zdravo prehranjevati in pričakovati, da vam bodo omega-3 kisline znižale raven trigliceridov, ki jih dvignete z nepravilno prehrano.
Dolga leta je veljalo, da omega-3 kisline močno vplivajo na zniževanje arterijske hipertenzije in manjšo pojavnost aritmij, česar najnovejše študije in metaanalize ne potrjujejo.
Po drugi strani pa je vse več dokazov, da kisline omega-3 zelo pozitivno vplivajo na Alzheimerjevo in Parkinsonovo bolezen ter depresijo.
Njihov učinek na astmo in vnetna stanja še preučujejo, saj obstajajo sporni podatki, zato so potrebne nadaljnje raziskave. Vloga omega-3 kislin se raziskuje tudi v povezavi s kožnimi in ledvičnimi boleznimi.
Kaj je pomembno vedeti o prehranskih dopolnilih?
Iz vsega lahko sklepamo, da moramo omega-3 kisline zaužiti, najbolje s hrano, če obstajajo ovire za naraven vnos, pa je smiselno, da jih zaužijemo zaužijmo s prehranskimi dpolnili, torej tabletami ali kapsulami.
Toda preden začnete jemati omega-3 kisline, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom, ker če jih zaužijete preveč, to lahko privede do stranskih učinkov, kot so napenjanje, nelagodje, zgaga in slabost. Drugi simptomi vključujejo drisko in bolečine v trebuhu ali krče. V zelo velikih odmerkih lahko preveč omega-3 povzroči zmanjšano delovanje imunskega sistema ali povečano krvavitev. Torej, da, omega-3 kisline je smiselno jemati, vendar naj vaš zdravnik ali farmacevt določi odmerek.
Vir: www.adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV