Trendi pričakovane življenjske dobe se razlikujejo glede na državo. Pričakovana življenjska doba ob rojstvu se v Sloveniji postopoma podaljšuje za oba spola, tudi pri nas pa tako kot pri ostalih velja, da moški živijo krajše življenje. ARSO navaja, da je trenutna pričakovana življenjska doba ob rojstvu za ženske v Sloveniji 83,6 leta, za moške pa 77,2 leta.
Strokovnjaki z univerze Harvard so obširno pojasnili vzroke za ta pojav in navedli, kaj bi moški lahko storili, da bi živeli dlje.
Mlajši zbolevajo za pogostejšimi kroničnimi boleznimi
Moški umirajo mlajši od žensk in so v življenju večkrat izpostavljeni boleznim. Zbolevajo v mlajših letih in imajo več kroničnih bolezni kot ženske. Moški imajo na primer skoraj 10-krat večjo verjetnost, da bodo imeli dimeljsko kilo kot ženske, in petkrat večjo verjetnost, da bodo imeli anevrizmo aorte. Ameriški moški imajo približno štirikrat večjo verjetnost, da bodo zboleli za protinom. Pri njih je več kot trikrat večja verjetnost kot pri ženskah, da zbolijo za ledvičnimi kamni, postanejo alkoholiki ali zbolijo za rakom na mehurju. In dvakrat pogosteje zbolijo za emfizemom ali razjedo na dvanajstniku. Čeprav ženske pogosteje obiskujejo zdravnike kot moški, moški po 65. letu družbo stanejo veliko več.
Ko govorimo o zdravju, so moški skozi vse življenje šibkejši spol. Ampak zakaj? Nedvoumnega odgovora ni. Namesto tega je vrzel v pričakovani življenjski dobi odvisna od kompleksne mešanice bioloških, družbenih in vedenjskih dejavnikov.
Biološki dejavniki
Geni in kromosomi
Moški in ženske se razlikujemo od samega trenutka spočetja. Vsak ima 23 parov kromosomov, ki nosijo od 20.000 do 25.000 genov. Od teh parov jih je 22 prisotnih pri obeh spolih, vendar 23. par ločuje spola. Vsebuje spolne kromosome. Pri ženskah sta oba člana para kromosoma X, pri moških pa je eden X, drugi pa Y.
Kromosom Y je manjši in vsebuje veliko manj genov kot ženski spolni kromosom. Nekateri od teh genov so lahko povezani z boleznimi, ki prispevajo k višji smrtnosti pri moških. Poleg tega, če ima ženska na enem od kromosomov X gen, ki povzroča bolezen, ga lahko nadomesti normalen gen na drugem kromosomu X. Toda če ima moški enak slab gen na kromosomu X, nima takšne potencialne zaščite pred ujemajočim se genom.
Hormoni
Prej se je vse tolmačilo tako preprosto: testosteron je bil kriv za prezgodnji pojav srčnih bolezni pri moških, estrogen pa je imel zasluge za zaščito žensk. Teorija je temeljila na ugotovitvi, da imajo športniki, ki zlorabljajo androgene (moške hormone), težave s holesterolom in imajo povečano tveganje za bolezni srca in ožilja.
Toda raziskave kažejo, da v fizioloških odmerkih testosteron niti ne vpliva na raven holesterola niti ne poškoduje srca. Pravzaprav manjše študije kažejo, da lahko zdravljenje s testosteronom celo pomaga nekaterim moškim s srčnimi boleznimi. Poleg tega imajo ženske, ki nadaljujejo z jemanjem estrogena po menopavzi, ko se njihove naravne ravni močno znižajo, povečano tveganje za srčni napad, možgansko kap in krvne strdke.
Tudi če hormoni ne predstavljajo levjega deleža razlike med spoloma, igrajo pomembno vlogo. Zdi se, da ima estrogen določen zaščitni učinek proti boleznim srca, kar lahko pojasni, zakaj se bolezni srca pri ženskah pojavijo približno 10 let pozneje kot pri moških. Po drugi strani pa lahko testosteron prispeva k tveganemu in agresivnemu vedenju, ki mnogim mladim moškim povzroča težave. In testosteron spodbuja tudi bolezni prostate, benigne in maligne. Vendar povezava med testosteronom in prostato ne more razložiti razlike v dolgoživosti, saj je več smrti zaradi raka dojke kot raka prostate.
Oba spolna hormona ohranjata kosti močne, a moški so tu dejansko v prednosti. Ko se moški starajo, raven testosterona počasi upada, za približno 1 % na leto, medtem ko se pri ženskah raven estrogena v menopavzi močno zmanjša, kar poveča tveganje za osteoporozo.
Spolna struktura
Mnogi moški dojemajo prostato kot šibko točko. Mogoče res, a reproduktivni dejavniki dejansko zmanjšujejo razkorak v zdravju med moškimi in ženskami.
Število novih primerov raka prostate in raka na dojki je zelo podobno, vendar je pri ženskah približno 45 % večja verjetnost, da zaradi raka na dojki umrejo. Če k temu dodamo maligna in benigna obolenja maternice ter nevarnosti nosečnosti in poroda, lahko sklepamo, da so ženske na tem področju bolj krhek spol. Zagotovo pa imajo moški večje težave na drugih področjih.
Presnova
Holesterol bi lahko prevesil tehtnico na škodo moških. Moški in ženske imajo namreč podobne ravni LDL (slabega) holesterola, ženske pa bistveno višje ravni HDL (dobrega) holesterola. Višji holesterol HDL je povezan z manjšim tveganjem za bolezni srca.
Sladkorna bolezen je velik problem za oba spola in njena razširjenost narašča pri obeh spolih. Na žalost je v porastu tudi debelost, večja težava moških pa je prekomerna teža. To je zato, ker ženske običajno nosijo odvečno težo na bokih in stegnih ("hruškasta oblika"), medtem ko jo moški ponavadi naberejo okoli pasu ("jabolčna oblika" ali "pivski trebuh"). Odvečna telesna maščoba ni nikoli dobra stvar, vendar je trebušna debelost veliko bolj tvegana kot debelost spodnjega dela telesa – ta namreč močno poveča tveganje za srčni infarkt in možgansko kap.
Čeprav debelost pogosto uvrščamo med presnovne težave, običajno izhaja iz nepremišljenega vedenja, kar je še ena slabost moških.
Socialni dejavniki
Stres v službi
To je običajna razlaga za čezmerno umrljivost moških in morda je nekaj na tem. Stres na delovnem mestu lahko poveča tveganje za hipertenzijo, srčni infarkt in možgansko kap. Pravzaprav je karoshi, "smrt zaradi preobremenjenosti", na Japonskem priznana diagnoza. Ambicioznost, kronična izpostavljenost stresu, rivalstvo in jeza so bili vpleteni kot dejavniki tveganja za bolezni srca in te lastnosti se pogosteje pojavljajo pri moških kot pri ženskah.
Ker pa vse več žensk dela in svojim tradicionalnim vlogam doma dodaja finančne obveznosti, morda premostijo vrzel med spoloma tako, da tehtnico na žalost premikajo v napačno smer.
Socialna povezanost in podpora
Res je: ljudje so dobro zdravilo. Trdni medsebojni odnosi in podporne mreže zmanjšujejo tveganje za številne težave, od navadnega prehlada in depresije do srčnega infarkta in možganske kapi. V nasprotju s tem je bila socialna izolacija opredeljena kot dejavnik tveganja za bolezni srca.
Ženske imajo veliko širši krog ljudi in v njem močnejše socialne vezi kot moški. Na splošno se ženske tudi bolj zavedajo svojih občutkov in imajo boljšo sposobnost njihovega izražanja. Zdi se, da lahko močne zveze in dobra komunikacija pojasnijo, zakaj ženske živijo dlje.
Vedenjski dejavniki
Biološki dejavniki so odgovorni za del razlike med spoloma, socialni dejavniki pa za drugi del. Toda od adolescence naprej je vedenje moških glavni razlog, da prej zbolijo in umrejo hitreje kot ženske.
Tvegano vedenje
Čeprav ni jasno, zakaj je tako, moški od otroštva dalje tvegajo več kot ženske in pogosto plačajo ceno v obliki travm, poškodb in smrti. Preprosti varnostni ukrepi, kot so varnostni pasovi in kolesarske čelade, lahko pomagajo, vendar so potrebni tudi bolj zapleteni ukrepi, ki vključujejo izobraževanje o alkoholu, drogah, strelnem orožju in varni spolnosti. Mladi moški bolj kot kdaj koli prej potrebujejo vzornike, ki dokazujejo, da sta zdrav razum in preudarnost moški lastnosti.
Agresija in nasilje
Gre za skrajne oblike tveganega vedenja, vendar je razlika. Človek, ki tvega, ogroža sebe, a s svojimi nepremišljenimi odločitvami ne sme ogrožati drugih. Vendar pa nasilno vedenje neposredno ogroža zdravje in dobro počutje drugih, tako moških kot žensk. Moški imajo skoraj štirikrat večjo verjetnost, da bodo umrli zaradi umora ali samomora kot ženske, vendar je veliko večja verjetnost, da bodo ženske žrtve nasilja v družini. Moški se morajo naučiti samokontrole in obvladovanja jeze, če želijo zapolniti ta del razlike med spoloma. Pomembno je tudi razumeti, da imajo tudi pravi moški čustva in da se močna čustva najbolje izražajo z besedami, ne z dejanji.
Kajenje
Gre za najbolj tvegano škodljivo razvado in ker je pasivno kajenje nevarno za druge, je tudi oblika prikrite sovražnosti. V starih časih so moški kadili, ženske pa ne. Ker pa vedno več žensk kadi, so začele dohitevati moške glede bolezni srca, pljučnega raka in emfizema.
Zloraba alkohola in drog
Tako kot kajenje sta tudi pitje in zloraba drog tradicionalno moška težava, ki vse bolj ogrožata tudi ženske. Vendar moški zaenkrat še vedno prevladujejo v teh samouničevalnih navadah.
Prehrana
V večini primerov se ženske prehranjujejo bolj zdravo kot moški. Moški ideal mesa in krompirja naj se na krožniku večkrat umakne zelenjavi, sadju, žitom in ribam.
Gibanje
Ko je bilo človeško preživetje odvisno od fizičnega dela, so se tako moški kot ženske ukvarjali z zadostno telesno aktivnostjo. Toda ker sodobne naprave nadomeščajo mišice, večina moških niti približno ne doseže količine vadbe, ki jo potrebuje za ohranjanje zdravja.
Zdravstvena oskrba
Ženske bolj skrbijo za svoje zdravje in se več ukvarjajo z njim. Pogosteje kot moški imajo zdravstveno zavarovanje in reden vir zdravstvene oskrbe. Glede na veliko raziskavo, ki jo je izvedel Commonwealth Fund, trikrat več moških kot žensk v prejšnjem letu ni obiskalo zdravnika; več kot polovica vseh moških v preteklem letu ni imela preverjanja ali merjenja holesterola. Na splošno je pri moških, ki imajo najbolj tradicionalne, "mačo" poglede na moškost, najmanjša verjetnost, da bodo šli na rutinske preglede in dobili zdravniško oskrbo, ki jo potrebujejo.
Nasveti za moške, da ostanejo zdravi
Moški ne morejo spremeniti svojih kromosomov in genov, lahko pa bi dohiteli ženske na nekaterih drugih področjih. Seveda, če to res želijo.
Tukaj je 10 nasvetov, ki vam bodo pomagali na poti do dolgega in zdravega življenja:
Izogibajte se tobaku v vseh oblikah.
Jejte dobro. To pomeni več zdrave in manj škodljive hrane. Jejte več polnozrnatih izdelkov, sadja, zelenjave in stročnic, rib, mlečnih izdelkov z nizko vsebnostjo maščob ali brez njih ter oreščkov in semen. Po drugi strani pa zmanjšajte vnos rdečega mesa, polnomastnih mlečnih izdelkov, perutninske kože, predelane hrane z visoko vsebnostjo natrija (soli), sladkarij, sladkanih pijač in rafiniranih ogljikovih hidratov.
Redno telovadite, vključno z vsaj 30-minutno zmerno vadbo skoraj vsak dan, vadbo za moč dva- do trikrat na teden, ter po potrebi izvajajte vaje za gibljivost in ravnotežje.
Ohranjajte normalno telesno težo. Ta cilj je težko doseči tako za moške kot za ženske, a tudi delni uspeh bo pomagal.
Če se odločite za pitje alkohola, se omejite na eno do dve pijači na dan (v eno pijačo štejemo 1,5 dcl vina ali 3,5 dcl piva ali 2,5 cl žgane pijače).
Znebite se stresa. Dovolj spite. Zgradite socialne povezave in podporno skupnost.
Izogibajte se tveganemu vedenju, vključno z zlorabo drog, tveganim spolnim odnosom, nevarno vožnjo, uporabo strelnega orožja.
Zmanjšajte izpostavljenost toksinom in sevanju, vključno s sončno svetlobo in rentgenskimi žarki.
Redno pojdite na zdravniške preglede, presejalne teste in cepljenja. Poslušajte svoje telo in o simptomih obvestite zdravnika.
Iščite veselje in ga delite z drugimi. Smeh je dobro zdravilo. Zabava in optimizem krepita zdravje, a tudi srečo. In če boste vse naštete spremembe izvajali počasi, vztrajno in razumno, boste dejansko uživali v svojem zdravem življenjskem slogu.
Vir: www.adiva.hr & kazalci.arso.gov.si
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV