Voda je prisotna domala pri vseh procesih, ki se dogajajo v našem telesu, in z dovolj vode telo deluje kot dobro naoljen stroj. Med drugim voda uravnava telesno temperaturo, odstranjuje odpadne snovi, oskrbuje celice s kisikom in hranili, varuje vezivna tkiva in organe, soustvarja slino itd. Zato je ključna za naše zdravje in je treba nanjo gledati kot na hranilo. Dnevno zaradi omenjenih procesov izgubimo veliko tekočine, ki se izloča z izhlapevanjem skozi kožo (potenje), dihanjem, prek blata in seveda urina. Te izgube je treba z vodo oz. tekočino nadomestiti. Če vnos ni enak izgubi, se pojavi dehidracija, ki prinaša številne nepotrebne težave.
Odgovor na vprašanje, koliko vode naj bi človek spil v enem dnevu, ni enoznačen, saj je pogojen z različnimi dejavniki – od stanja fizične aktivnosti, zdravstvenega stanja do telesne višine in teže itd. Če želite okvirno številko, je to 1,75 litra na dan, kar pomeni 6 do 8 kozarcev. Zadostna količina zaužite vode daje rezultate takoj, strokovnjaki pa priporočajo, da dan začnete prav s kozarcem ali dvema. Voda na tešče ima namreč številne pozitivne učinke: spodbuja hujšanje, čisti sinuse, pomaga pri prebavi in odstranjevanju toksinov, izboljša cirkulacijo itd.
Ker celice za nemoteno delovanje potrebujejo vodo, jim pomanjkanje te onemogoča delovanje na polnih obratih. V primeru dehidracije so namreč membrane celic manj prepustne, kar pomeni, da je do njih otežen dostop hranljivih snovi in hormonov. Ker voda iz telesa odnaša odpadne snovi, ti v primeru kopičenja povzročajo splošno utrujenost.
Voda vpliva tudi na delovanje naših možganov, saj je ključna za delovanje nevronov in sinaps. Od količine zaužite vode je tako odvisno delovanje naših miselnih procesov in spomina. Sočasno voda poskrbi za boljšo koncentracijo. Že rahla dehidracija namreč zavira možganske procese, kar se pozna tudi pri koncentraciji. Spijte kozarec vode in takoj bo bolje. Dehidracija se odraža tudi v našem razpoloženju. Ne samo to. Vodi v glavobol in že omenjeno utrujenost.
Čeprav fizično bolečino marsikdo pripisuje treningom ali pretiravanju, so lahko mišične bolečine tudi posledica oz. znak dehidracije, saj kadar v mišicah ni vode, to s seboj prinaša bolečino. Že zelo majhen padec hidracije pa lahko predstavlja tudi veliko izgubo moči. Če je telo dovolj hidrirano, so mišice bolj sproščene, kar omogoča boljše in bolj optimalno delovanje telesa.
Nimate redne prebave? Morda vzrok leži prav v dehidraciji, saj imajo ljudje, ki se redno hidrirajo, tudi redno prebavo. Ste vedeli, da napinjenost in čudno vedenje želodca včasih nista posledica pretiravanja s hrano, ampak znak dehidracije? Zadostne količine vode namreč preprečijo, da se blato zasuši in začne zastajati v prebavnem traktu, kar vodi do neprijetnih občutkov.
Dehidracija se hitro odraža tudi na naši koži, saj ta postane bolj gubasta, ohlapna in suha. Če imate mastno kožo, se, če ne pijete dovolj vode, to še bolj pozna, saj je koža še bolj nečista in pore bolj zamašene. Redno pitje vode koži daje sijaj in elastičnost.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV