Bolhe se prilagodijo in znajdejo povsod. Včasih smo mislili, da mačke in psi bolh pozimi ne morejo dobiti, kar žal ne drži.
Bolhe lahko vaš hišni ljubljenček dobi ne glede na letni čas in zato je pomembna preventiva!
Bolha se sprva pojavi kot jajčece, ki se razvije v ličinko, nato bubo in šele kasneje postane odrasla bolha. Ves čas živi v kožuhu in okolju gostitelja, se razmnožuje in povzroča težave.
Glavna težava pri bolhah je, poleg tega, da se hrani s krvjo gostitelja, tudi prenašanje parazitov in bolezni. Žival tako lahko dobi resne alergijske reakcije in bolezni, ki zahtevajo zdravljenje. Na ljudeh bolhe ne živijo, vendar če so se že razmnožile v vaši okolici, rade ugriznejo. Tako obstaja verjetnost, da tudi na nas prenesejo bolezni.
Ugrizi, ki se najpogosteje pojavijo pri ljudeh, so okoli gležnja in spodnjega dela nog. To boste začutili kot srbečico.
Kako najti bolhe?
Lahko se zgodi, da mislite, da vaš pes ali maček nimata bolh, ker jih ne najdete. Vaš pes ali mačka pa se še kar praska. Če jih ne najdete, naredite test. Pod mačka ali psa položite bel papir in ga dobro počešite. Nato na listu papirja poiščite drobne črne pike, ki se ob stiku z vodo obarvajo rdeče. Če se te črne pike pojavijo, gre za iztrebke bolh. Tako lahko takoj ukrepate in preprečite še hujše razmnoževanje.
Kaj uporabiti proti bolham?
Če želimo preprečiti, da bolhe ne napadejo našega psa ali mačka, moramo preventivno namestiti ovratnico ali nanesti Frontline kapljice, ki jih stisnemo na kožo vratu. Gre za zelo učinkovito sredstvo proti bolham.
Učinkuje hitro in v manj kot 24 urah ubije vse živeče zajedavce. Predvsem Foresto ovratnica deluje dlje časa, na psih vsaj 3 mesece in na mačkah 6 mesecev. Tudi, če žival skopamo, bodo Frontline kapljice še vedno delovale, vendar pa se bo njihova učinkovitost zmanjšala. Gre za preizkušeno in varno zaščito pred zunanjimi zajedavci.
Ovratnice so prav tako zelo praktičen način zagotavljanja zaščite saj ves čas izločajo manjše odmerke, ki ščitijo pred zajedavci. So vodoodporne in ne oddajajo vonja.
Kaj pa klopi?
Gre za še bolj nevarne zajedavce, ki prenašajo nevarne bolezni kot so: erlihioza, piroplazmoza in borelioza. Klop ima več faz razvoja, kjer njegov življenjski cikel traja dve do tri leta.
Če vaš pes ali mačka dobi ugriz okuženega klopa, imate lahko resne težave. Tako kot pri človeku so tudi pri psih v porastu klopno-prenosljive bolezni. Ker se klopom ne moremo popolnoma izogniti, lahko veliko naredimo s preventivo.
Psa moramo pravočasno zaščititi z ampulami, ovratnicami, pršili ali tabletami. Lahko se tudi posvetujete z veterinarjem, kaj najbolj priporoča za vašega psa ali mačka. Najbolj učinkovita sredstva so še vedno repelenti, ki odganjajo in ubijejo. Zato tudi tukaj svetujemo Foresto ovratnico in Frontline kapljice proizvajalca Boehringer Ingelheim ali Fypryst kapljice.
Naslednji korak, ki ga moramo narediti, je, da klopa odstranimo. Če ga bomo odstranili v roku 24 ur, je verjetnost okužbe zelo majhna. Žal pa klopa najdemo šele takrat, ko se že napije, zato psa ali mačka po vsakem sprehodu temeljito preglejte. Bodite pozorni predvsem pod pazduhami, po glavi, vratu in med prsti.
Borelioza pri mačkah in psih
Če se pes ali maček okužita s klopom, ni nujno, da bosta zbolela. Nekatere študije kažejo, da naj bi le manjši odstotek psov ali mačkov zbolelo, saj je tu pomemben njihov imunski sistem. Zato poskrbimo za preventivno zaščito in močan imunski sistem našega psa ali mačka in tako bomo zmanjšali okužbe z borelijo.
Notranji zajedavci
So prav tako pogosti kot zunanji zajedavci, le da jim posvečamo manj pozornosti, ker niso povezani z resnimi obolenji, razen pri mladičih.
Najpogostejši notranji zajedavci so gliste. Razvoj glist poteka brez gostitelja. Jajčeca pridejo z iztrebki na prosto in se v ugodnih pogojih razvijejo do ličinke, ki jo žival zaužije z okuženo hrano ali vodo. Ličinke se v črevesju zarijejo v sluznico, od koder potujejo v jetra in pljuča prek krvi. V lekarni se je smiselno poslužiti teh tablet proti notranjim zajedavcem.
Sami lahko naredimo največ:
1. Ko pride pomlad in jesen se dobro pripravimo in kupimo zaščito proti bolham in klopom.
2. Če redno hodite v gozd, pregledujte vašega psa.
3. Če najdete klopa, ga takoj odstranite s pinceto.
4. Ne uporabljajte olja in podobnih hišnih zdravil, ker bo klop bruhal in tako le še hitreje spustil svoj strup.
5. Če se vaš pes ali mačka pogosto praskata, ju preglejte in preučite ali ima bolhe ali ne.
6. Neprestano praskanje in grizenje lahko privedeta do luščenja kože ali izpadanja dlak.
7. Z gostim glavnikom psa ali mačka razčešite in če najdete iztrebke bolh, takoj ukrepajte.
8. Očistite prostor, kjer se žival nahaja, jo okopajte in preprečite nadaljnje širjenje s Frontline kapljicami, fypryst kapljicami ali Foresto ovratnico.
Več o zaščiti malih živali pred zunanjimi zajedavci si lahko preberete v našem blog zapisu.
Sponzorirana vsebina