Vitamin B12, znan tudi kot kobalamin, je vodotopen vitamin, ki ima pomembno vlogo pri delovanju telesa. Gre za enega od osmih vitaminov skupine B. Vitamin B12 je bistven za tvorbo zdravih rdečih krvnih celic, pravilno delovanje živčnega sistema ter presnovo beljakovin in maščob. Ker ima vgrajen mikroelement kobalt, kot kofaktor deluje pri številnih procesih v našem telesu.
Naravni viri vitamina B12 so pretežno živalski proizvodi, kot so meso, ribe, perutnina, mleko, mlečni izdelki in jajca. Mikroorganizmi, ki se nahajajo v tleh in v prebavnem traktu živali, sintetizirajo vitamin B12. Ljudje ga pridobimo iz teh virov hrane ali iz prehranskih dopolnil.
Pomembnost vitamina B12
Vitamin B12 je pomemben za več ključnih funkcij v telesu, med drugim za tvorbo rdečih krvnih celic in zdravih rdečih krvnih celic, pomaga pri sintezi DNK in RNA, ki sta pomembni za normalno delovanje celic, vključno z rdečimi krvnimi celicami in pri delovanju živčnega sistema. Vitamin B12 je ključnega pomena za zdravje živčnega sistema, saj sodeluje pri tvorbi mielinske ovojnice, ki obdaja živčna vlakna ter omogoča nemoteno prenašanje živčnih impulzov. Skrbi za presnovo maščob in beljakovin, saj sodeluje pri pretvorbi maščobnih kislin in aminokislin v uporabne oblike za energijo in druge procese v telesu.
Pomanjkanje vitamina B12
Pomanjkanje vitamina B12 se lahko pojavi zaradi več razlogov, vključno z nezadostnim vnosom vitamina B12 s hrano, slabšo absorpcijo vitamina B12 v prebavnem traktu ali težavami pri presnovi vitamina B12 v telesu. Pomanjkanje lahko povzroči različne zdravstvene težave, kot je megaloblastična anemija (anemija z velikimi rdečimi krvnimi celicami), nevrološke težave, utrujenost, izboljša razpoloženje, slabokrvnost ter težave s spominom in koncentracijo. Priporočeni dnevni vnos vitamina B12 se razlikuje glede na starost, spol in posebne potrebe posameznika, okvirna številka pa je 2,5 g dnevno, kar ustreza dvema jajcema ali 100 gramom lososa. Pomanjkanje vitamina B12 se lahko nadomesti z uporabo prehranskih dopolnil ali z ustreznim prehranjevanjem z živili, bogatimi s tem vitaminom.
Vzroki pomanjkanja vitamina B12
Pomanjkanje vitamina B12 v prehrani:
Vitamin B12 se nahaja predvsem v živalskih virov, kot so meso, ribe, perutnina, mleko, mlečni izdelki in jajca. Pomanjkanje vitamina B12 se lahko pojavi pri vegetarijancih ali veganih, ki ne uživajo teh živil ali ne dobijo zadostne količine vitamina B12 iz rastlinskih virov, kot so alge ali nekatere žitarice, obogatene s tem vitaminom.
Slaba absorpcija vitamina B12 v prebavnem traktu
Pomanjkanje vitamina B12 se lahko pojavi zaradi težav z absorpcijo v tankem črevesju. To se lahko zgodi pri nekaterih prebavnih motnjah, kot je celiakija, Crohnova bolezen, gastritis ali pri posameznikih s pomanjkanjem intrinzičnega faktorja, ki je beljakovina, potrebna za absorpcijo vitamina B12.
Kirurški posegi na prebavnem sistemu
Določeni kirurški posegi, kot je odstranitev dela želodca ali tankega črevesa, lahko vplivajo na absorpcijo vitamina B12.
Simptomi pomanjkanja vitamina B12 se lahko razlikujejo, vključujejo pa lahko utrujenost, slabokrvnost, bledico, šibkost, omotico, težave s koncentracijo, živčnost, otrplost in mravljinčenje v okončinah ter spremembe razpoloženja. Dolgotrajno in nezdravljeno pomanjkanje vitamina B12 lahko povzroči resnejše zdravstvene težave, kot je megaloblastična anemija in poškodbe živčnega sistema.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV