V vročih poletnih dneh komaj čakamo, da se stuširamo s hladno vodo, a to ni ravno dobra ideja. Namreč, čeprav se vam zdi, da je za prhanje v vročem vremenu najboljša hladna voda, vam ta v resnici lahko še dodatno oteži prenašanje visokih temperatur, namesto da bi vas ohladila.
Kot pojasnjujejo znanstveniki, hladna voda telesu znižuje temperaturo na nenaraven način, zato to nima dovolj časa, da bi se naravno zoperstavilo zunanji temperaturi.
Površinski receptorji kože, poudarjajo znanstveniki, nam pomagajo, da se počutimo udobno tudi pri temperaturah +35. Ti receptorji, ki odlično merijo zunanjo temperaturo, organizmu samodejno pošiljajo signale, ali naj se ohladi ali ogreje. Če je zunaj zelo vroče, bo telo povečalo pretok krvi, da čim več toplote zapusti telo, zato se bolj potimo, površinska plast znoja na koži pa takrat začne proces ohlajanja telesa.
Zato se je veliko bolje tuširati z mlačno vodo, da razlika med temperaturo vode in zraka ni prevelika, prav tako ni priporočljivo pitje pretirano mrzlih pijač. Hladna pijača vas bo takoj ohladila, vendar lahko povzroči zoženje krvnih žil, kar zmanjša izgubo toplote. Hladne pijače ohladijo le zgornji del prebavnega sistema in hitro prevzamejo telesno temperaturo, zato ne znižajo temperature celega telesa. Zato je priporočljivo piti vodo in pijače sobne temperature.
Poleg tega je pravilo številka ena v vročih poletnih dneh pitje dovolj tekočine, med 2,5 in 3 litri vode na dan. Nesladkane brezalkoholne pijače vas lahko dodatno odžejajo, alkohol pa je še slabša izbira, saj je njegov učinek hitrejši in močnejši, ko je zunaj res vroče. Alkohol povzroča širjenje krvnih žil, kar znižuje krvni tlak in povečuje tveganje za kolaps krvnega obtoka. Zato je voda najboljša in najvarnejša izbira v vročem vremenu.
Vir: zadovoljna.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV