Z novim letom bo praznični december dosegel svoj vrhunec. Če želite imeti jasne in ne le meglene spomine na silvestrsko praznovanje, pa bi vseeno radi držali tempo kolegov, poznamo način, kako doseči oboje.
Rešitev sliši na ime aktivni suhi kvas. Ta je v osnovi namenjen ročnemu mesenju kruha in pride v obliki zrnc oz. kepic, a s pomočjo njega lahko zmanjšamo tudi vpliv alkohola. Seveda je učinek odvisen od pivske kondicije posameznika, pa vendar je vredno poizkusiti.
S seboj na silvestrovo vzemite vrečko omenjenega kvasa in pred vsako pijačo zaužijte žličko le-tega. Okus vas ne bo prepričal, učinek pač, saj boste zaradi tega dlje ostali trezni. Kvas v želodcu namreč nase veže alkohol in preprečuje, da ta pride v krvni obtok, od koder gre naprej v jetra. Čemu je tako?
Kvas vsebuje encim alkoholne dehidrogenaze, ki alkohol razgradi na osnovne molekule, in sicer delce ogljika, kisika in vodika. To je sicer naloga jeter, toda pri velikih količinah pijače so jetra najbolj obremenjen del telesa, jetra pa lahko v določenem času predelajo le manjšo količino alkohola. Za razgradnjo malega kozarca piva, kozarca vina ali šilca žgane pijače potrebujejo okoli ure, kar je več od tega pa se v telesu sprošča kot strup. Kvas seveda učinka alkohola ne izniči v celoti. Še vedno boste čutili učinek pijače, a bo ta manjši. Če boste pretiravali in mešali alkoholne pijače kot za stavo, pa vam tudi kvas ne more kaj dosti pomagati.
Če vam ni do tega, da kvas nosite s seboj, lahko še pred pitjem pojeste vrečko suhega kvasa. Če vam sam ne gre po grlu, si lahko pomagate tako, da ga vmešate v jogurt.
Drugi načini za zmanjšanje vpliva alkohola in mačka
Poleg kvasa zelo pomaga tudi pitje vode. Alkohol namreč povzroča dehidracijo. Na vsak kozarec vina je tako priporočljivo spiti kozarec vode, saj bolj kot bo alkohol razredčen, manj posledic boste čutili. Če gostite zabavo, postrezite kruh namočen v dve žlici sončničnega olja, ki v kombinaciji kislih kumaric precej zmanjša vpliv alkohola.
Svetujemo, da celo noč skušate vztrajati pri eni vrsti alkoholne pijače in da izberete čim manj sladko, saj sladkor samo poveča vpliv alkohola na telo. Če želite, da se vas alkohol prime čim kasneje, se izogibajte gaziranim alkoholnim pijačam, saj ogljikov dioksid pospeši prehajanje alkohola v krvni obtok. Seveda verjetno ni treba posebej poudarjati, da nikar ne začnite piti na prazen želodec, saj boste ne le hitreje okajeni, ampak boste še bolj škodili želodcu kot sicer. Med pitjem pogosto jejte, predvsem hrano z veliko beljakovinami (sir, oreščki, tofu ipd.).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV