Koliko vode na dan mora spiti pes? Veliko psov instinktivno ve, koliko vode potrebuje in jo posledično spijejo ravno prav. Toda veliko je tudi takšnih, ki spijejo preveč oz. premalo vode in so posledično dehidrirani ali pa preveč hidrirani. Če ne veste, koliko vode vaš pes dnevno popije, si vsak dan zapisujte, koliko jo je spil.
V povprečju mora zdrav pes na dan spiti od 0,4 (40 mililitrov) do 0,8 decilitra (80 mililitrov) vode na kilogram telesne teže. Če torej pes tehta 15 kilogramov, je mora dnevno zaužiti tričetrt litra. A to so le okvirne smernice, saj obstaja kopica spremenljivk. Koliko vode mora dnevno spiti je seveda odvisno od naslednjih dejavnikov: kakšno hrano mu dajemo (brikete, torej suho hrano, vlažno ali mešano), kako telesno aktiven je, kakšne starosti je, kakšno težo ima, katere pasme je in kakšna je temperatura zraka oz. kakšne so vremenske razmere.
Kako preverite, ali ima pes v telesu premalo tekočine? To lahko preverimo tako, da psa položimo na bok in na predelu pleč s prsti naredimo gubo. Ko jo spustimo, mora ta takoj izginiti. Če izgine zelo počasi ali pa sploh ne, je obisk veterinarja nujen, prav tako, če opažate, da prihaja do večjih odstopanj v pitju vode, saj to lahko nakazuje na zdravstvene težave. Zadostno hidracijo psa lahko preverimo tudi tako, da s prstoma rahlo dvignemo del kože na vratu. Pri psu, ki spije dovolj tekočine, se bo koža hitro spustila nazaj na svoje mesto, pri dehidriranem bo to trajalo dlje časa – koža lahko ostane tudi rahlo privzdignjena. Pomemben indiktor hidracije so tudi dlesni. Če so te vlažne, je to dober znak, suhe in lepljive pač ne.
Več pozornosti pri pitju vode morate nameniti mladičku, ki lahko pozabi, da mora piti (manjše količine morajo mladički spiti vsakih nekaj ur), zato jih je treba pri tem spodbujati. Ponudite mu vodo in počakajte, ali jo bo popil. Pes naenkrat ne sme spiti preveč tekočine – to velja tako za mladičke, kot tudi odrasle pse – saj lahko to privede do bruhanja, posebej, če za tem pride do povečane aktivnosti.
Če pes popije preveč vode (gre za t.i. psihogeno polidipsijo) oz. ves čas čuti potrebo po pitju, lahko pride do zastrupitve. Znaki zastrupitve z vodo so vrtoglavica, zaspanost, rahitičnost (slabotnost), svetlo obarvane dlesni, napenjanje, že omenjeno bruhanje, pa steklene oči, razširjene zenice in prekomerno slinjenje. Takšno početje je lahko znak za številne bolezni – od driske, težav z ledvicami (vnetja), sladkorne bolezni, do težav s ščitnico, Cushingove bolezni, psihičnih težav itd. Premalo vode na drugi strani lahko privede do težav z urinarnim traktom (ledvični kamni ipd.). Psi, ki trpijo za vnetjem trebušne slinavke, parvovirusom ipd. bodo na drugi strani popili zelo malo vode.
Če pes pije premalo, mu posodico z vodo postavimo na mestih, kjer se redno zadržuje in ga po pitju pohvalimo ali celo nagradimo. Lahko pa tudi suho hrano zalijemo z nekaj vode in tako povečamo vnos le-te v telo. V toplejših mesecih poskrbimo, da ima pes ves čas na voljo dovolj hladne in sveže vode, na sprehode pa s seboj vedno vzemimo vodo in mu jo ponudimo med krajšimi oddihi. Če se pes po aktivnosti močno odžeja, z naslednjo porcijo vode malce počakajte. O tem, kdaj je prevroče za psa, da ga peljete na sprehod, pa si preberite TU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV