Prva globalna študija o zaščitnih medicinskih maskah je pokazala, da so maske najučinkovitejša metoda pri spopadanju z boleznijo covid-19, saj incidenco novega koronavirusa zmanjšajo za kar 53 odstotkov. Do teh rezultatov so prišli znanstveniki, potem ko so do potankosti preučili več kot 30 študij z vsega sveta. Primerna razdalja na drugi strani zmanjša incidenco koronavirusa za 25 odstotkov.
Cepiva so sicer načeloma varna in učinkovita metoda v borbi zoper virus, a ne nudijo stoodstotne zaščite. Poleg tega ne bomo nikoli precepljeni vsi, prav tako ni znano, ali bodo tovrstni ukrepi preprečili širjenje virusa v prihodnosti.
Na svetovni ravni smo sicer do zdaj zabeležili že prek 250 milijonov primerov okužb, virus pa vsakih 90 dni ogrozi zdravje 50 milijonov ljudi, od tega jih zaradi njega vsak dan na tisoče tudi umre. Študija in metaanaliza, objavljeni v znanstveni reviji s področja medicine The British Medical Journal (BMJ), ki sta pretresali učinkovitost nefarmacevtskih ukrepov, ugotavljata, da so nošenje zaščitnih mask, umivanje rok – to zmanjša incidenco prav tako za 53 odstotkov – in primerna razdalja zaslužni za manjši pojav okužb.
Raziskovalci zato poudarjajo pomen njihovega izvajanja v borbi zoper covid-19, saj pomembno vplivajo na rezultat. Na drugi strani so raziskovalci z univerz Monash in Edinburg pojasnili, da za ukrepe, kot sta zaprtje države (t. i. lockdown) ter zapiranje mej, šol, delovnih mest ipd., potrebujejo nadaljnje analize, da bi ocenili njihov morebiten negativen učinek na družbo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV