Če imate vašo zobno ščetko blizu straniščne školje in urinirata stoje, je velika verjetnost, da si umivate zobe z lastnim urinom – o tem si lahko več preberete TU. A to ni vse, kar se lahko skriva na ščetinah. Na njih se lahko nahaja prek 100 milijonov bakterij, med njimi zloglasna E. Coli, ki lahko povzroči drisko, in stafilokoki bakterija (Staphylococcus aureus). A brez skrbi. Tudi naša usta niso pretirano sterilna in v njih dnevno prebiva na stotine mikroorganizmov. Problemi se pojavijo ko pride do nezdravega razmerja. S ščetinami odstranjujemo bakterijski plak (ta se spreminja v zobni kamen), ki ostaja na zobni ščetki, kar lahko vodi v zdravstvene težave.
Bakterija E. Coli
Če imate stranišče v kopalnici, kjer si tudi umivate zobe in splakujete z odprtim pokorovom, splakovanje raznaša fekalije v premeru poldrugega metra, baterije E. coli pa se nalagajo na našo zobno ščetko. Če ščetke ne menjate redno, je lahko količina teh po nekaj mesecih velika, zato je pomembno, da med splakovanjem pokrov straniščne školjke zapremo.
Zlati stafilokoki
Gre za bakterijo, ki poleg različnih okužb povzroči tudi zastrupitve z živili. Običajno se nahaja v dihalnih poteh in na koži, če ima dobre pogoje za razrast pa lahko povzroči precej neprijetnih stanj, kot je okužba z bakterijo MRSA. Do tega lahko pride, če ta v telo vstopi skozi odprto rano.
Streptococcus mutans
Gre za baterijo, ki je opredeljena kot najbolj patogen dejavnik pri nastajanju zobne gnilobe (kariesa). Število teh bakterij in nekaterih podobnih lahko zmanjšamo z uporabo ščetk, ki imajo transparentne in svetle ščetine ter plastične in ne gumijaste ročaje.
Vlaga
Na zobnih ščetinah se rada nabira vlaga, ki ponuja idealne pogoje za razrast bakterij. Po 24 urah število bakterij na ščetinah močno upade, zato je priporočljiv izmenično uporabljati dve različni zobni ščetki, da se ti v vmesnem času posušita in se izognemo prenašanju bakterij. Zato ni priporočljivo ščetke pokrivati ali shranjevati v omari, saj imajo posledično precej več bakterij na ščetinah.
Ostanki hrane
Če ščetke dobro ne oplaknemo, na ščetki ostajajo sledovi hrane, ki se spremenijo v bakterije, ki nam lahko škodijo. Ščetko shranjujte na prostem, je ne pokrivajte in postavite pokonci, ščetine naj se med seboj ne dotikajo, da se čim hitreje posušijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV