Občasno uživanje alkohola ni problematično in je lahko v določenih količinah celo koristno. Alkohol nas pogosto zbližuje, saj postanemo bolj družabni, toda občasno pitje alkohola lahko latentno preraste v odvisnost. Približno 10 odstotkov pivcev alkohol uživa na škodljiv način, kar povzroča spremembe v možganski strukturi (te spremembe se kažejo kot lažna potreba in vedno večja zahteva po zadovoljitvi) in vedenju. Alkohol morda hitro pride do izraza, toda zasvojenost pride z zamudo. Čeravno se opozorilni znaki pojavijo razmeroma zgodaj, te prepogosto pregledamo in se jih zavemo, ko poti nazaj več ni oz. za to potrebujemo strokovno pomoč.
Najpogostejši vzrok za hospitalizacijo zaradi zlorabe alkohola so duševne in vedenjske motnje, sledi bolezen jeter. Alkohol ostaja velik zdravstveni in tudi družbeni problem, pri čemer posledice nosijo posameznik, njegovi svojci, okolica in družba nasploh.
To so znaki, ki izdajajo, da se spreminjate v alkoholika, ko od nadzorovanega uživanja alkohola prehajate k nenadzorovanemu:
- težko nehate piti alkohol, potem ko ste ga začeli piti,
- spremeni se vaša toleranca – za alkoholike je značilno, da za enak učinek opitosti potrebujejo vedno večji odmerek alkohola oz. več kot tisti, ki alkohola ne uživajo redno,
- vedno bolj razmišljate o tem, kako boste prišli do alkohola in vedno več časa posvečate dejavnosti, ki so (ne)posredno povezane z alkoholom,
- zanemarjati začnete odnose doma, v službi in s prijatelji,
- izgubljate nadzor nad lastnim vedenjem in telesom,
- alkohol uživate tudi, ko je to nevarno oz. nespametno početje, uživate ga kljub zavedanju, da vam povzroča škodo,
- prihaja do motenj apetita in spanca,
- pojavljati se začnejo družinske težave,
- ljudje vam začnejo govoriti, da bi bilo pametno zmanjšati količino zaužitega alkohola,
- nastopijo abstinenčna kriza oz. odtegnitveni simptomi, ko nekaj časa ne uživate alkohola,
- ne izpolnjujete delovnih obveznosti, postajate nezanesljivi,
- lastni občutek, da alkohol na vas deluje pozitivno.
Če opažate omenjene znake, priporočamo, da se posvetujete z osebnim zdravnikom oz. strokovnjakom, če opazite, da se alkoholu le stežka odpoveste. Postavitev diagnoze sicer temelji na vsaj treh omenjenih simptomih.
Alkoholizem s seboj prinaša številne zdravstvene težave, tako fizične kot psihične. Te pridejo v obliki depresije in anksioznosti, na fizični ravni pa dolgotrajno pitje alkohola poveča tveganje za cirozo jeter, srčna obolenja, bolezni ožilja, raka, visok krvni tlak, kap itd., s seboj pa prinaša tudi fizično nasilje, kriminal in poškodbe. Pogosta je težava, da posamezniki težav z alkoholom ne priznajo in uporabljajo razne obrambne mehanizme, s katerimi se branijo resnih posledic njihovega početja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV