S številnimi zdravstvenimi težavami moških je mogoče živeti. Ali lahko kaj storimo, ko postanejo nadloga? Odgovore prinaša zdravstveni spletni portal Onhealth.com.
Dlake na hrbtu
Večina moških ima dlake na hrbtu. Nekateri malo manj, drugi pa več. A za tiste, ki se držijo aerodinamičnega športnega videza in estetike, obstaja več rešitev za ta problem. Kratkoročne rezultate lahko dosežete z voskanjem in standardnim britjem z britvico in kremo za britje. Za trajnejšo rešitev pa se priporoča lasersko odstranjevanje dlačic, ki jih lahko zmanjša ali popolnoma odstrani.
Pivski trebuh
S starostjo moški vedno bolj pridobivajo na teži. Največ maščobnega tkiva se nabere okoli pasu, za katerega se je že uveljavil pogovorni izraz "pivski trebuh". Ni le estetsko nepravilno, ampak predstavlja tudi tveganje za bolezni srca. Pivski trebuh lahko kaže na odvečno maščobo okoli notranjih organov in trebuha. Nekatere raziskave kažejo, da obstaja povezava med telesno maščobo in različnimi srčno-žilnimi težavami. Vendar lahko pravilna prehrana in redna vadba pomagata zmanjšati obseg pasu in zmanjšata tveganje za bolezni, povezane z debelostjo.
Prekomerno znojenje
Moški se potijo več kot ženske, vendar se nekateri moški potijo več kot drugi. Prekomerno potenje ali hiperhidroza običajno prizadene podpazduhe, dlani in stopala. Ali to predstavlja problem? Vse je odvisno od vas, kako se ob tem počutite in koliko vam redne higienske navade pomagajo. Najbolje je, da se posvetujete s svojim zdravnikom, če menite, da je prekomerno potenje res problem, saj obstaja nekaj možnih rešitev.
Obrvi zraščene skupaj
Za povečano poraščenost pri moških je odgovoren moški hormon testosteron. Lahko je tudi vzrok za zraščene obrvi, torej povečano poraščenost obrvi, ki se zaradi svoje bujnosti zlijejo v eno. Za nekatere moške je to nevšečnost, drugi pa so iz tega naredili nekakšen zaščitni znak, kot je sloviti košarkar Anthony Davis. Če vas zraščene obrvi mučijo iz estetskih razlogov, pojdite na elektrolizo ali lasersko odstranjevanje dlak, da se zraščenih obrvi trajno znebite. Kot kratkoročna rešitev bo dobro delovalo voskanje vsakih štiri do šest tednov.
Vraščene dlake po britju
Bistvo britja je doseči gladko kožo. Vtis pa pogosto pokvarijo vraščene dlake, ki se pojavijo po britju. Pojavijo se, ko obrite dlake začnejo rasti v nasprotni smeri in se vraščajo v kožo. Poskusite z naslednjimi tehnikami, da se jih znebite:
- Pred britjem se oprhajte s toplo vodo, da zmehčate dlake in odprete kožne pore.
- Uporabite debelo plast gel za britje.
- Pri britju ne zategujte kože.
- Dlake obrijte v smeri rasti.
- Po britju potopite obraz v hladno, vlažno brisačo.
- Namesto britvice poskusite uporabiti električni brivnik.
Rozacea
Rozacea je kožna težava, ki povzroča rdečico, izpuščaje in mozolje, povzroči pa lahko tudi zadebelitev kože, predvsem na nosu, zato je ta videti otekel. Ženske trpijo za rozaceo pogosteje kot moški, vendar so simptomi hujši pri moških. Krivec je lahko prekomerno uživanje alkohola (t. i. alkoholni nos), a novejše raziskave te povezave niso dokazale. Čeprav za rozaceo ni zdravila, lahko nekatera zdravljenja ublažijo simptome.
Izpadanje las
Izpadanje las se pojavi pri velikem številu moških. Pri skoraj polovici moških se težava začne že pri 35 letih, že po 45 pa ima več kot 75 % moških neko obliko plešavosti. Večina se jih s tem sprijazni. Obstajajo različni tretmaji, ki pomagajo pri izpadanju las – od preparatov, ki se nanašajo na lasišče, in posebnih medicinskih tretmajev do kirurške presaditve las.
Daltonizem
Eden od dvanajstih moških trpi za neko obliko barvne slepote. To je velika številka glede na ženske, ki imajo 1 proti 100 možnosti, da razvijejo barvno slepoto.
Barvna slepota je običajno genetskega izvora. Vzroki pa so lahko tudi sladkorna bolezen, multipla skleroza in druge bolezni ter staranje. Obstaja več vrst barvne slepote, vendar najpogostejša osebi onemogoča jasno razlikovanje med rdečo, zeleno in modro barvo. Najpogostejši je neločevanje med rdečo in zeleno.
Za barvno slepoto ni terapije. To je vseživljenjska težava, s katero se človek nauči živeti. Vendar pa obstajajo posebne kontaktne leče in očala, ki lahko pomagajo pri prepoznavanju barv, čeprav lahko pri nekaterih povzročijo dodatno zmedo. Znanstveniki upajo, da jim bo s pomočjo novih genetskih tehnologij uspelo ponuditi rešitev za ta problem.
Smrčanje
Približno 44 % moških ima težave s smrčanjem. Veliko več kot ženske. Na smrčanje najpogosteje vpliva položaj med spanjem, zdravila, ki jih bolnik jemlje, in uživanje alkohola in nekaj zdravstvenih težav. Smrčanje je lahko tudi znak resnih motenj spanja, kot je na primer apneja, ki spečemu za kratek čas onemogoči dihanje. Če smrčanje moti vaš miren spanec ali normalen spanec vašega partnerja, se posvetujte z zdravnikom, kako si pomagati in izključiti pojav osnovne bolezni.
Riganje
Riganje se običajno pojavi, ko telo izloči odvečni zrak, ki ste ga zaužili med jedjo. To je povsem normalen pojav. Če pa je riganje prepogosto in ga spremljajo slabost, bolečine v trebuhu ali se ne olajša, je to lahko znak resnejše prebavne motnje. Če je pri vas tako, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Plini
Z odvajanjem plinov se znebimo zraka, ujetega v našem prebavnem traktu. In čeprav sta zvok in vonj, ki spremljata sproščanje plinov, pogosto neprijetna za naše okolje, je treba vedeti, da je to normalen pojav. Vsi to počnemo večkrat na dan. Prehrana, bogata s stročnicami, sadjem, zelenjavo in drugimi živili z visoko vsebnostjo prehranskih vlaknin, lahko povzroči pline, prav tako gazirane pijače, kot so pivo ali sokovi. Če imate intoleranco za laktozo, bo uživanje mlečnih izdelkov povzročilo povečano nastajanje plinov. Spremljajte svoje prehranjevalne navade in ugotovite, katera vrsta hrane vam povzroča pline. Če se nastajanje plinov tudi po tem ne zmanjša, se posvetujte z zdravnikom.
Povečan telesni vonj
Telesni vonj izvira iz bakterij, ki uspevajo v toplem in vlažnem okolju. Ko se potimo, naša koža postane gojišče bakterij, kar lahko povzroči neprijeten telesni vonj. Krivci so lahko tudi smrdljiva živila, kot sta česen in čebula. Neželenega telesnega vonja se najlažje znebite s tuširanjem in oblačenjem čistih oblačil ter uporabo deodoranta.
Izjemen telesni vonj, imenovan tudi bromhidroza, je pogostejši pri moških kot pri ženskah. Povzročajo ga bakterije, ki se hranijo z znojem, zlasti z znojem pod pazduho in dimljami, ki ga proizvajajo apokrine žleze. Preprečevanje običajno vključuje zatiranje rasti bakterij in ohranjanje suhe kože. Če standardno zdravljenje ne daje rezultatov, lahko žleze znojnice kirurško odstranimo.
Atletsko stopalo
Atletsko stopalo (tinea pedis) je glivična okužba, ki prizadene stopala in prste ter povzroči rdečo, srbečo, luščeno in razpokano kožo. Nastanejo lahko tudi razjede, ki se lahko razširijo na dimlje ali notranjo stran stegen. Zdravi se z lokalno protiglivično kremo, v hujših primerih pa lahko zdravnik predpiše peroralna zdravila. Da bi preprečili nastanek atletskega stopala, naj bodo vaša stopala čista in suha, uporabljajte puder proti atletskemu stopalu, čim pogosteje nosite odprte čevlje in uporabljajte posebne sandale za tuširanje.
Vraščeni nohti
Nastanejo, ko se vaš noht začne vraščati v okoliško kožo. To težavo boste zelo hitro prepoznali, saj je vraščen noht precej boleč. Najpogosteje se pojavijo na palcu, simptomi pa vključujejo bolečino, rdečino, oteklino in okužbo. Da preprečite vraščanje nohtov, nohtov ne strižite prekratko in jih ne strižite s krožnimi gibi proti robu. Nohte raje odrežite ravno in jih pustite dovolj dolge, da se robovi nohtov dotikajo kože. Za striženje uporabite posebno ščipalko za nohte in se izogibajte nošenju tesnih čevljev. Noge, ki se močno potijo, lahko povzročijo tudi vraščen noht, zato čevlje čim večkrat prezračite.
Slab zadah
Halitoza ali slab zadah je lahko posledica kajenja ali uživanja hrane z intenzivnim vonjem, vendar so najpogostejši vzrok bakterije v ustih. Ustrezna ustna higiena, ščetkanje, nitkanje in izpiranje ust z vodo lahko odpravi slab zadah. Slab zadah je lahko tudi posledica nekaterih bolezni, kot so bolezni dlesni, vnetje sinusov, suha usta, želodčni refluks in sladkorna bolezen. Če simptomi slabega zadaha ne izginejo tudi ob ustrezni ustni higieni, se posvetujte z zdravnikom ali zobozdravnikom.
Spolna disfunkcija
Spolna disfunkcija je za mnoge moške tabu tema, a že okoli 40. leta ima težave z njo kar 40 % moških. To lahko vključuje zmanjšan libido, prezgodnjo ejakulacijo ali nezmožnost doseganja ali vzdrževanja erekcije (erektilna disfunkcija). Spolna disfunkcija pri moških je pogosto povezana s kajenjem ali jemanjem določenih zdravil. Če doživite pomanjkanje spolne želje ali druge spolne motnje, se posvetujte s svojim zdravnikom, da izključite sladkorno bolezen, nizek testosteron, bolezni srca, nevrološke bolezni ali težave s krvnim obtokom.
Izguba sluha
Je pogosta težava, zlasti pri starejših moških. Lahko zmanjša vašo sposobnost slišanja visokofrekvenčnih zvokov ali povzroči zvonjenje ali brenčanje v ušesih (tinitus). Da bi preprečili nekatere oblike izgube sluha, nosite ušesne čepke in poslušajte glasbo prek slušalk pri čim nižji glasnosti. Izogibajte se poslušanju glasne glasbe, kadar koli je to mogoče, še posebej dolgo časa.
Povečana prostata
S staranjem moških benigna hiperplazija prostate ali povečana prostata postane pogosta težava. Prizadene vsakega tretjega moškega, starejšega od 50 let, in naraste na 90 %, ko moški dopolni 85 let. Prostata je žleza, ki obdaja začetek sečnice. Ko se poveča, lahko povzroči simptome, kot sta pogostejša potreba po uriniranju in pogosti odhodi na stranišče ponoči. Če opazite te simptome ali sumite na povečano prostato, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Vir: www.adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV