Moški svoje težave običajno skrivamo in o tegobah ne razpredamo z drugimi, kar se nam včasih maščuje. Moški spolni ud z modi in prostato je precej dovzeten za številne bolezni in težave, ki pa jih pogosto lahko precej omilimo.
To so štiri najpogostejše intimne moške težave:
Motnje erekcije (erektilna disfunkcija)
Vzroki za težave z erekcijo – gre za konstantno oz. ponavljajočo se nesposobnost doseči ali obdržati erekcijo za zadovoljiv oz. zadosten spolni odnos – so lahko fizične, pa tudi psihične narave. Erekcija je odvisna od našega splošnega zdravja, erektilna disfunckija je tako lahko posledica stresa (slab spanec zmanjša proizvodnjo moškega spolnega hormona testosterona), strahu pred neuspehom (strah sproži sproščanje adrenalina, ki gre v krvni obtok namesto v spolni organ), anksioznosti, depresije, izčrpanosti, jemanja določenih zdravil, težav s krvnim obtokom, prekomernega uživanja alkohola ali zlorabe drog (alkohol in droge povzročajo motnje v erekciji). Vzrok, da organ ne deluje brezhibno, so lahko tudi težave v zvezi (npr. prepir s partnerjem). Če so težave občasne, ni razloga za skrb, če se pojavljajo redno, pa je treba poiskati vzroke in jih odpraviti. Če imamo jutranjo erekcijo, potem je težava verjetno psihične narave.
Nezmožnost doseganja vrhunca
Nezmožnost doseganja orgazma ne pesti samo žensk, prizadene lahko tudi moške. Mnogi sicer lahko vzpostavijo erekcijo, ne pa tudi doživijo orgazma. Za t. i. zapoznelim izlivom (nezmožnostjo ejakuliranja) trpi približno pet odstotkov moških, ki seks običajno zaključijo osramočeni in utrujeni. Gre za resen problem, saj moški ne more uživati med spolnim odnosom, to pa prinaša tudi pritisk na partnerico. Ženske se namreč pogosto krivijo, da so za to krive one, ker da moškemu niso dovolj privlačne. A vzrokov za to je več in so le redko povezani z neprivlačnostjo partnerja. Da moški vedno zlahka dosežejo vrhunec, je bolj ali manj mit. Vzroki za nezmožnost doseganja vrhunca pa so podobni kot pri težavah z erekcijo, in sicer stres, utrujenost, napetost, alkohol in določena zdravila – najpogosteje so to antidepresivi, ki povzročajo preveč serotonina v možganih, kar negativno vpliva na izliv. Vzroki so lahko psihološke narave, zato je pomembno, da sta partnerja odkrita drug do drugega in se o morebitnih težavah iskreno pogovorita. Nekateri moški ne doživijo orgazma, ker jih muči velik strah pred nosečnostjo in intimnostjo, lahko pa se spopadajo tudi z drugimi strahovi, za kar se je dobro posvetovati s seksologom ali psihoterapevtom. Zapozneli izliv se pojavlja tudi pri moških, ki se redno samozadovoljujejo in tega občutka s spolno partnerko ne znajo nadomestiti.
Prehitra ejakulacija
Marsikateri moški bi rad zdržal dlje, a ''prehitro'' doživi izliv. Prezgodnja ejakulacija je neprijetna nadloga v postelji. Prezgodnji izliv je sicer najbolj pogosta intimna moška težava, za katero ''trpi'' med 20 in 30 odstotki moških. Prehiter izliv velja za tistega, ki nastopi manj kot minuto po penetraciji. Če se to dogaja občasno, to ni težava – posebej ne, kadar dlje časa nismo imeli spolnega odnosa ali pa imamo spolni odnos z nekom, ki nas močno privlači. Kronična težava postane, ko se ponavlja več kot pol leta. Najpogostejši vzrok sta strah oz. zaskrbljenost, vzrok pa so lahko tudi pretirano ali premajhno vzburjenje ter mišična napetost. Če vas pestijo tovrstne težave, si lahko pomagate tako, da izvajate Keglove vaje za moške, o katerih si lahko več preberete TU – ejakulacijo lahko zadržite tako, da se ustavite, ko se bliža orgazem in desetkrat izvedete stisk mišic medeničnega dna (kot če bi med uriniranjem prekinjali curek). Ali pa tik pred vrhuncem stisnete penis pod glavico ali masturbirate uro ali dve pred odnosom. Proti prehitremu izlivu pomaga tudi kondom. Še več nasvetov, kako rešiti težave s prezgodnjim izlivom, si lahko preberete TU.
Težave s prostato
Pri mladem človeku je prostata velika kot kostanj, s staranjem pa se povečuje. Gre za žlezo, ki proizvaja tekočino, ki postane del semenske tekočine. Povečana prostata (hiperplazija) je pogost pojav pri moških nad 50. letom starosti, simptomi pa so pogostejše uriniranje, tanjši in prekinjen curek, občutek neizpraznjenega mehurja ter nočno uriniranje. Kasneje v življenju naraste možnost maligne spremembe prostate. Rak prostate je najpogostejši rak pri moški v Sloveniji – letno ga pri nas diagnosticirajo pri okoli 1500 moških. Pretežno gre za bolezen starejših moških, a ker se prebivalstvo stara, ga je v bodoče pričakovati več. Porast je tudi posledica aktivnega iskanja raka. Ste vedeli, da pri tretjini moških, ki nikoli niso imeli raka prostate in umrejo zaradi česa drugega, ob obdukciji odkrijejo prav raka prostate? Še več o raku prostate si lahko preberete TU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV