Naše roke lahko veliko izdajo o našem zdravju, med drugim težave z jetri in slabo prekrvavitvijo, pojasni revmatolog dr. Kelly Weselman. Presentilo vas bo, ko boste spoznali, kaj vse vaše roke razkrivajo o vas oz. vašem zdravstvenem stanju.
Šibek stisk roke
Nihče ne mara, če vam nekdo med rokovanjem ponudi mlahavo roko. To je običajno znak, da ste nesamozavestni, nezainteresirani ali nervozni, na splošno pa izdaja slaboten značaj. Več o tem, kaj stisk roke pove o vas, si lahko preberete TU. A tovrstno rokovanje je lahko znak poslabšanega zdravstvenega stanja in lahko kaže na slabotnost. Upadanje moči v rokah je lahko tako znak povečanega tveganja za smrt zaradi bolehnosti srca pri starejših. Nedavna raziskava je pokazala, da je močnejši prijem znak dobrega in zdravega srca. Rahel stisk lahko kaže tudi na sindrom karpalnega kanala. Gre za obolenje, ki nastane zaradi utesnitve medianega živca v zapestnem prehodu. Spremljajo ga mravljinci v rokah in bolečine v zapestju.
Izpuščaji
Ste se kdaj spraševali, kaj pomenijo rdeči izpuščaji na rokah in zapestju, ki se lahko razvijejo v mehurje? Lahko je to posledica alergije na nikelj. Občutljivost na nikelj je eden najbolj pogostih razlogov za alergijski kontaktni dermatitis, ki je vnetna kožna bolezen – gre za hipersenzitivno reakcijo našega imunskega sistema na določeno snov. Naše roke pridejo v stik številnimi predmeti, ki vsebujejo nikelj, kot so zapestnice, prstani, pametni telefoni in ure. Lahko pa so izpuščaji tudi posledica zaužite hrane. Posebej veliko je niklja v fižolu, čokoladi, soji, granolah, ovsenih kosmičih in arašidih.
Otrplost ali mravljinčenje rok
Vsi občasno občutimo mravljince v rokah. Gre za simptome podobne sindromu karpalnega kanala. Tisti, ki spijo s stisnjenim zapestjem, občutijo mravljinčenje in otrplost prstov, zaradi česar lahko pride do stisnjenega osrednjega živca, ki poteka od zapestja do zgornjega dela roke. Če zdravnik sumi na omenjeni sindrom, bo lahko zahteval elektromiografijo (EMG), ki razkrije poškodbo živcev ali mišic. Razlogi za tovrstne težave so lahko tudi psihološke narave, kot sta anksioznost in hiperventilacija (prehitro ali/in pregloboko dihanje), medtem ko nenadna otrplost in mravljinčenje lahko kažeta na možnost kapi. Tveganje za sindrom karpalnega kanala imajo tisti, ki imajo odvečne kilograme, nosečnice, tisti, ki opravljajo poklic ali se ukvarjajo s hobijem, pri katerem veliko upogibajo zapestje ali močno stiskajo, tisti, ki trpijo za drugimi bolezenskimi stanji, kot sta artritis in sladkorna bolezen, imajo koga v družini, ki trpi za sindromom karpalnega kanala ali so si v preteklosti poškodovali zapestje.
Luskavica
Luskvica (tudi psoriaza) je zelo pogosta kronična avtoimuna vnetna bolezen, ki povzroča vnetje in luščenje kože in nohtov – ti se lahko luščijo, porumenijo ali ločijo od nohtne posteljice. Zmotno je prepričanje, da gre zgolj za kožno obolenje, saj je to zares dolgotrajna bolezen imunskega sistema. Vzrok še ni znan, znanstveniki pa domnevajo, da se pojavi zato, ker pride do napake pri aktivaciji imunskega sistema v kožnih celicah, ki pospeši cikel njihove rasti. Potrebna je diagnoza, saj je lahko povezana z bolezenskimi stanji, kot so artritis in kardivaskularne bolezni.
Sprožilni prst
Senozantni tenosinovitis, kot tudi pravimo sprožilnemu prstu, je bolezen, pri kateri prihaja do zatikanja prstov ob poskus upogiba – eden od prstov se ujame ali zaklene v upognjenem položaju. To stanje je pogostejše pri ženskah kot moških in običajno prizadene prstanca ali palca. Kako do tega pride? Tetive upogibalke prstov gredo na prstih skozi sistem objemk, ki jo držijo ob kosti. Ob vnetju se objemke in tetive odebelijo, to pa oteži drsenje tetive skozi sistem objemk. Posledično prihaja do povečanega trenja in zatikanja, kar zaznamo kot preskakovanje prsta. Sprožilni prst je posledica tega, da se tetiva ali tunel, skozi katerega ta poteka, vname, kar oteži gibanje tetive. Prizadene lahko kogar koli, pogostejši pa je pri posameznikih z vnetnimi oblikami artritisa, sladkorno boleznijo, boleznimi ščitnice in tistih, ki veliko uporabljajo roke. Običajno mine brez posebne nege, a v primeru, da se stanje ne izboljša in ga ne zdravimo, prst lahko ostane zaskočen za vedno in težko opravljamo vsakodnevne funkcije.
Tresavica
Običajno tresenje rok ni znak resnega zdravstvenega stanja, lahko pa je simptom nevrološke bolezni. Rahlemu tresenju rok, kakršnega zaznamo, ko npr. držimo nekaj zelo majhnega, pravimo fiziološki tremor, kar je posebej opazno, ko zaužijemo preveč kofeina, trpimo za pomanjkanjem spanca, uživamo določena zdravila ali se odvajamo od alkohola. Na drugi strani pa imamo tudi esencialni tremor, ki povzroča tresenje obeh rok in je opazno med dejanji, kot je uživanje hrane. Bolniki lahko občutijo ne le nehoteno tresenje rok, ampak tudi glave, glasu in ostalih delov telesa. Verjetno je esencialni tremor dedno pogojen in se ojača pri določeni drži. Najbolj je opazno, ko sta roki iztegnjeni naprej, pri finih gibih (npr. pisanju), umiri pa se, če so roke sproščene.
Beli, modri ali rdeči prsti
Če vaši prsti izgubijo barvo in se obarvajo modro, vijolično ali črno, ko je mrzlo ali ko ste pod stresom, po vsej verjetnosti trpite za Raynaudovim sindromom. To stanje sproži nenadna sprememba v temperaturi ali čustvenem stanju, kar ima za posledico izgubo krvnega pretok v prstih na rokah ali nogah. Zaradi tega so prsti lahko mrzli, boleči in odreveneli. Ko kri ponovno zakroži, lahko v prstih čutite srčni utrip in ščemenje, obarvajo pa se tudi rdeče. Stanje ni nevarno, je pa nadležno. Tovrstno stanje je lahko tudi posledica latentne avtoimune bolezni, najpogosteje sklerodermije in lupusa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV