Če so oči ogledalo duše, so zobje ogledalo zdravja oz. celotnega organizma. Zobozdravnik tako lahko prepozna težave, ki se jih sami še ne zavedate.
Grizenje nohtov
Ne da bi videl nohte na vaših rokah, zobozdravnik ve, ali imate to slabo razvado. Izdaja vas nesimetričen oz. neenakomeren ugriz in skrhani ter majavi zobje, kar je posledica stalnega pritiska nanje. Neenakomeren ugriz lahko vodi v bolečo čeljust. Škode na zobeh ne povzročajo nohti, pač pa dotiki spodnjih in zgornjih sekalcev.
Zadah
Slab zadah (halitoza) ni samo posledica slabe ustne higiene, lahko je tudi posledica hujšanja ali pretirane diete. Če imate zadah po ribah, to kaže na bolezen ledvic, če slab zadah spremljajo bele lise na jeziku, gre za glivično okužbo, če je jezik gladek in bled, pa je to lahko znak slabokrvnosti. Če ima zadah vonj po sadju, je to lahko pokazatelj diabetesa, če po kislem mleku oz. kislem, pa to lahko kaže na intoleranco na laktozo oz. težave v prebavnem traktu. Če smrdi po gnilem, ste lahko občutljivi na določeno vrsto hrane, imate želodčne težave, težave z zobmi, gastritis ali vnetje sluznice.
Vnetje sinusov
Mnogi vnetje sinusov zamenjajo za bolečino v zobeh, saj so simptomi zelo podobni, razlog za to pa je, da so korenine zoba blizu dna sinusov. Tovrstne težave lahko blažimo s toplim obkladkom. 90 odstotkov primerov sinusitisa pri odraslih se pojavi kot posledica virusa, vzrok pa so lahko tudi bakterije ali glivice. Pogosto je vnetje sinusov komplikacija prehlada ali gripe.
Pomanjkanje vitaminov
Pomanjkanje vitaminov in mineralov lahko povzroči veliko sprememb v ustni votlini. Zaradi tega lahko pride do krvavenja dlesni in posledično okužbe krvi ter notranjih organov, sindroma pekočih ust, počasnejšega celjenja in vnetja kosti. Pomanjkanje železa lahko povzroči drobne razjede na jeziku in dlesnih.
Alkohol in motnje hranjenja
Alkohol suši usta, kar lahko vodi v zobno gnilobo, parodontalno bolezen, izgubo zob, slab zadah, poškodbe sluznice in pekoč občutek v ustih. Slina namreč izniči kisline, ki jih zaužijemo, zato ima tedaj zadah kiselkast vonj. Zmehčana sklenina je na drugi strani lahko posledica sladkih pijač, zmehčane dlesni pa gaziranih in energijskih napitkov. Bolezni zob in dlesni povzročajo tudi motnje hranjenja. Tovrstna škodljiva vedenja in pomanjkljivo prehranjevanje lahko resno vplivajo na zobovje. Za zobe je škodljivo bruhanje, ki spremlja bulimijo, saj močna želodčna kislina redno zalije zobe. Z motnjami hranjenja je povezan tudi degenerativni artritis v čeljusti.
Nitkanje
Zobozdravnika ne morete pretentati. Če zobno nitko, s katero sežete v kotičke, ki jih ščetine zobne ščetke ne dosežejo, uporabljate samo pred obiskom zobozdravnika, ga ne boste mogli pretentati, saj se bodo na dlesnih videle drobne poškodbe. Te so namreč bolj občutljive, kar povzroči poškodbo ali razjede. Nitkanje sicer pomaga ohranjati zdrave dlesni in dober zadah, ščiti pa tudi pred sladkorno boleznijo in prezgodnjim porodom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV